Gülnarlılar OSB istiyor

Gülnarlılar Organize Sanayi Bölgelerine verilen teşviklerden yararlanılarak tarımsal ürünlerinin değerlendirilmesi için ilçelerine Organize Sanayi Bölgesi Kurulmasını istiyor. Bu kapsamda Gülnar Belediyesi ve Gülnar Kent Konseyinin işbirliği ile Kültür Merkezi'nde Gülnar Organize Sanayi Bölgesi için çalışma toplantısı düzenlendi. Gülnar Kaymakamı Mustafa Ayvat "Organize Sanayi Bölgesi'nin firmalara mevzuatlar çerçevesinde çok büyük muafiyet tanıdığını ifade ederek bu sayede kurulacak fabrikaların ilçelerinin kalkınmasına katkı sunacağını kaydetti. Gülnar Belediye Başkanı Alparslan Ünüvar ise "Gülnarlıların kişisel özelliklerinden olsa gerek yeterli desteği büyüklerimizden ve devletimizden aldığını düşünmüyorum. Bu birazda bizim özelliklerimizden kaynaklanıyor. Hep bir şeyi birilerinin yapmasını istiyoruz. Ama bugün milat olur inşallah" dedi.

Gülnarlılar OSB istiyor
Gülnarlılar OSB istiyor  admin
Bu içerik 966 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Gülnar Belediyesi ve Gülnar Kent Konseyinin işbirliği ile Kültür Merkezi'nde Gülnar Organize Sanayi Bölgesi için çalışma toplantısı düzenlendi. Programa Kaymakam Mustafa Ayvat, Belediye Başkanı Alparslan Ünüvar, Kent Konseyi Başkanı Selami Bağca, Silifke Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Ali Kıl, Şehir Plancısı Nilgün Çataklı, siyasi parti ilçe başkanları, kurum amirleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.  Toplantı Gülnar Belediyesi Adına Girişim Koordinatörü Mimar Cavit Günel Tüzün'ün açılış konuşması ile başladı. OSB kuruluş, yatırım, işletme destekleri konsunda Yüksek Biyokimyager Kaan Sami Tüzün tarafından, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kuruluş, yatırım, işletme destekleri  konusunda ise Jeoloji Mühendisi Turgut Şimşek tarafından bir sunum gerçekleştirildi.

KAYMAKAM AYVAT: OSB'LERİN KALKINMAYA KATKISI BÜYÜK

Gülnar Kaymakamı Mustafa Ayvat programda yaptığı konuşmada, Organize Sanayi Bölgeleri'nin sanayinin uygun görülen alanlara yapılmasını sağlamak, kentleşmeye yönlendirmek, çevre sorunlarını önlemek bilgi ve bilişim teknolojilerinden yararlanarak imalat sanayi türlerinin belirli bir plan dahilinde yerleşmelerine ve geliştirmeleri amacıyla sınırları belirli parçaların gerekli altyapı hizmetleri ile ve tayin edilerek sosyal tesislerde, teknoparklar ile donatılıp planlı bir şekilde ve belirli sistemler dahilinde sanayi içinde oluşan tesisler olduğunu ifade etti. OSB'lerin 1960 ve 197'li  yıllardan itibaren ülkemizde yaygınlaştığına dikkat çeken Ayvat "Kuruluş ve yapılanma sürecinde, yatırımların hareketlerinde, istihdam olanaklarının arttırılmasında, yerel ve bölgesel kalkınmanın sağlanmasında, düzenli sanayiye ve kentleşmeye geçilmesinde çok önemli görevler üstlendiğini kaydetti.

"ÜZERİMİZE DÜŞEN NE VARSA YAPACAĞIZ"

Gelinen noktada bütün illerde ve bazı ilçelerde organize sanayi bölgelerinin

düzenli bir yapıda olduğunun görüldüğünü anlatan Ayvat şöyle devam etti: "Gülnar Büyükeceli'de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali ile birlikte enerji anlamında gelecekte ülkemiz için kilit bir konuma erişecektir. İlçemiz güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi kurulmaya müsaittir. OSB'nin ilçemizde kurulması  durumunda firmalara mevzuatlar çerçevesinde KDV istisnası, vergi muafiyeti ve indirimi, sigorta primi, işveren desteği, faiz desteği, emlak vergisi, atıksu ve hava gazı üretimi tesisleri tüketim vergisi gibi bir çok muafiyet tanımaktadır. Türkiye bölgesel yatırım teşvik haritasına baktığımızda Mersin bölgesi içinde milyonlarca hatta milyarlarca lira yatırım teşviği görülmektedir. Bu hususta bizlerin yapması gereken organize sanayinin kurulma şartlarından teknik ve yasal hususları araştıracak bir komisyon oluşturması ve daha sonrasında gerek Gülnar Belediyemiz ve sendikalar gerekse kaymakamlık ve kamu kurumları ile yapılması gerekenler konusunda üzerimize düşeni yapmaktır."

BAŞKAN ÜNÜVAR: BÜYÜK PROJELER HAYALLE BAŞLAR

Gülnar Belediye Başkanı Alparslan Ünüvar ise, OSB'nin Gülnar için bir hayal olarak görülebileceğini ancak büyük projelerin hayalle başladığını daha sonra ise aşama aşama gerçekleştiğini kaydetti. Nükleer santralin bölgelerinde olmasının Gülnar’ın bir şeyler kazanması konusunda büyük bir adım olduğunu vurgulayan Ünüvar, " OSB için yapılacak çalışmalarda her zaman destek olacağız. Bu toplantıda yapılan konuşmalar havada kalmayacak. Organize Sanayi Bölgemiz ilçemizde işaretlenmiş, belirlenmiş durumda. Bu alanlarda imar planı çalışmaları yapılarak, sizlerinde desteğiyle Organize Sanayi Bölgesini Allah’ın izniyle ilçemize kuracağız”dedi.

"GÜLNAR OLARAK YETERLİ DESTEĞİ ALDIĞIMIZI DÜŞÜNMÜYORUM"

Gülnar'a hizmet konusunda Kaymakam ve siyasi parti başkanlarından gerekli desteği aldıklarını anlatan Ünüvar "Bizler bu alanda yapılacak çalışmalarda OSB'nin kurulmasıyla ilgili nasıl çalışma yapılması gerektiğini konuştuk. Bu çalışmaları arkadaşlarımız hazırladı. Gülnarlılar kişisel özelliklerinden olsa gerek yeterli desteği büyüklerimizden ve  devletimizden aldığını düşünmüyorum. Bu birazda bizim özelliklerimizden kaynaklanıyor. İstemesini bilmiyoruz herhalde. Hep bir şeyi birilerinin yapmasını istiyoruz. Ama bugün milat olur inşallah. Salonumuz tıklım tıklım dolu herkes bir köşesinden tutmak istiyor. İnşallah bugün burada konuşulanlar burada kalmayacak. Organize sanayi bölgemiz işaretlenmiş böyle bir yerimiz var ama çalışmaları yapılacak. 1/5000'lik çalışmaları yapılacak. Uygulama imar plan çalışmaları yapılacak sizlerinde desteği ile devletimizin desteği ile bu OSB'yi Allah’ın izniyle hep birlikte kuracağız" şeklinde konuştu.

"KİMİN YAPTIĞI ÖNEMLİ DEĞİL, GÜLNAR'IN ÜRÜNÜ DEĞERLENECEK"

Uzmanların ilçelerinin potansiyeli hakkında gerekli bilgileri verdiğini ifade eden Ünüvar bademle ilgili yapılan bir proje hakkında şu bilgileri verdi.

"7 yıl önce Gülnar'da birkaç memur arkadaşımızla bir devrim yaparak bademle ilgili bir proje hazırladık Çukurova Kalkınma Ajansına sunduk. Bademin tamamının toprağa dikiminden vatandaşın sofrasına ulaşıncaya kadarki kısmın yüzde 90'ı makineleşme ile yapılabildiğini halkımıza gösterdik. Bugün ilçemizde onlarca kabuk soyma makinesi ve badem kırma makinesi var. Ben Küçük Sanayi'ye gittim. İlçemizde orada bir vatandaşımızın bir tesis kurduğunu bademin kırıldıktan sonra yüzde 100 saklandığını gördüm. O kadar sevindim ki yani biraz önce bahsettiğimiz hayaller gerçeğe döndü. OSB kurduğumuz zaman bu desteği bu teşviki gören bu arkadaşımız paketleme ile ilgili mutlaka burada bir yer edinmek isteyecek. İki gün önce bir beldemize gitmiştim. Ankara'dan bizimde evladımız olan bir avukatımız aradı. Paketleme tesisi ile ilgili bizden bilgi aldı. Ben Belediye Başkanı olarak yapılacak her çalışmaya kimin yaptığına bakmaksızın destek vereceğimi söyledim. Kimin yaptığı önemli değil. Gönül ister ki bizden birisi yapsın. Gülnar için Gülnarlıların ürünleri değerlenecek. Dolayısıyla bu güzel çalışmalara destek vermenizi özellikle rica ediyorum. Hep birlikte destekleyelim.

Konuşmaların ardından programa katılanlar OSB hakkında görüşlerini anlattı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Seçer orkestra yönetti
Başkan Seçer orkestra yönetti
Toroslar, Ata'sını dualarla andı
Toroslar, Ata'sını dualarla andı