Mezitli’de Avrupa hareketliliği

Ülkemizde çeşitli etkinliklerle kutlanan ‘Avrupa Hareketlilik Haftası’nın Mersin Ayağı Mezitli’de yapılacak. Mezitli'de hafta nedeniyle renkli ve birbirinden özel etkinlikler yapılacak.

Mezitli’de Avrupa hareketliliği
Mezitli’de Avrupa hareketliliği  admin
Bu içerik 392 kez okundu.

 Ülkemizde çeşitli etkinliklerle kutlanan ‘Avrupa Hareketlilik Haftası’nın Mersin Ayağı Mezitli’de yapılacak. Mezitli, renkli ve birbirinden özel etkinliklerle hareketli bir hafta geçirecek.

16-22 Eylül tarihleri arasında yapılacak etkinlikler Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve birim müdürlerinin yapacağı bisiklet turu ile başlayacak. Mezitli Sahili boyunca gerçekleştirilecek bisiklet turu ile Mersinlilerin bisiklete ilgisi çekilmeye çalışılacak.

Etkinliklerin ikinci gününde ise Başkan Tarhan ve Mezitli Belediyesi çalışanları hizmet binası önünde güne zumba yaparak başlayacak.

18 Eylül 2019 Çarşamba günü yürüyüşle başlayacak etkinliklerin ikinci gününde Başkan Neşet Tarhan ve ekibi, çevrede bulunan esnaf ve vatandaşlarla görüşme yapacak.

Etkinliklerin 19 Eylül 2019 Perşembe günü ise Mezitli Belediyesi Down Kafede Falun Dafa buluşması yapılacak.

20 Eylül 2019 Cuma günü Soli Pompeiopolis Antik Limanında Doğu Akdeniz Rallisi Yelkenliler Sevgi Çemberi, Adnan Menderes Bulvarı Side Harabesi Yanında ise Guinness Rekorlar Kitabı Bateri Çalma Rekoru Denemesi yapılacak. Rekor Denemesinin 6 gün sürmesi bekleniyor.

21 Eylül 2019 Cumartesi Günü rehber eşliğinde SoliPompeiopolis Antik Kenti ve Antik Limanı içine alan ‘Tarihin İçinde Yürüyoruz’ gezisi yapılacak.

Akşam ise Mezitli Belediyesi Down Kafede Mersin Devlet Opera ve Balesi Konseri ile konuklara müzik ziyafeti sunulacak.

Avrupa Hareketlilik Haftasının son günü olan 22 Eylül 2019 Pazar günü ise etkinlikler gün boyu gerçekleştirilecek. Mezitli Viranşehir Sahilinde yapılacak ‘Otomobilsiz Kent Günü’ etkinliğinde Mini Tenis – Satranç, İp Atlama – Voleybol – Sek Sek – Sokak Antrenmanları gibi sokak oyunlarının yanında canlı performanslar, Zumba, FalunDafa gösterileri yapılacak.

‘Bisikletini, Patenini, Kaykayını Al Gel’ denilerek çağrı yapılan, “Otomobilsiz Gün” etkinliği çerçevesinde Viranşehir Caddesi tüm gün motorlu araç trafiğine kapatılarak  sadece yaya ve bisikletlilerin kullanımına açılacak. Hafta kapsamında düzenlenen “Otomobilsiz Gün” etkinliğinde bisiklet turunun yanı sıra bisiklet eğitimleri ve yarışmaları, çocuklara yönelik faaliyetler ile sokak sanatçılarının performanslarına da yer verilecek.

2002 yılından bu yana motorlu araç trafiğinin kısıtlanması ve yerine sürdürülebilir ulaşım türlerinin teşviki amacıyla kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası’na bu yıl dünya genelinde 51 ülkeden 2627 şehrin katılım sağladığını ifade eden Başkan Tarhan, tüm Mersinlileri yapılacak etkinliklere katılmaya davet etti.

Mezitli’nin sosyal ve çağdaş insanların yaşadığı bir kent olduğuna dikkat çeken Başkan Tarhan, “Paylaşmak sizi daha ileriye götürür’ sloganıyla düzenlenen etkinlikler ile sürdürülebilir ulaştırma önlemleri getirmek, teşvik etmek ve kişileri araç kullanımına alternatifler bulmaya davet etmek için özendirmek istenmekte.

Paylaşılan hareketlilik çözümlerini teşvik etmekte ve daha temiz ulaştırma şekillerinin faydalarına vurgu yapılmakta. Bu kapsamda düzenlediğimiz etkinliklerimizde halkımızla hareketli bir hafta bizi bekliyor” dedi. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Seçer orkestra yönetti
Başkan Seçer orkestra yönetti
Toroslar, Ata'sını dualarla andı
Toroslar, Ata'sını dualarla andı