Advert

istanbul escort

“Hukukçular üçüncü güç olmak zorunda”

Mersin Barosu’nda stajını başarıyla tamamlayan 14 stajyer avukat yemin edip cübbe giyerek, avukatlık mesleğine adım attı. Stajyer avukatlara ruhsatnamelerini Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz imzalayarak takdim etti. Konuşmasında yargının siyasallaştığını, siyasetin de yargılaştığını ifade eden Yeşilboğaz, “Hukukçular her zaman üçüncü göz, üçüncü güç olmak zorundadır” dedi.

 “Hukukçular üçüncü güç olmak zorunda”
 “Hukukçular üçüncü güç olmak zorunda” admin
Bu içerik 404 kez okundu.

 Mersin'de stajını tamamlayan avukatlar cübbe giydi.

Mersin Barosu Konferans Salonunda gerçekleşen yemin törenine Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Genel Sekreter  Adnan Günbay, Sayman Kazım Yüksel, avukatlar ve aileler katıldı.

Yemin eden Stajyer Avukatlar Gülşah Şen, Yasemin Kutsal, Kardelen Aynacı, Mert Oğuz, Asena Nur Azgın, Yavuz Gönen, Merve Önal, Seher Teke, Teslime Gül, Tunç Şahin, Nazmiye Karadana, Bahire Erkaya, Emin Yiğit Gökbal ve Yıldız Küçük’e cübbelerini, Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, yönetim kurulu ve yanlarında staj yaptığı avukatlar giydirdi.

Yemin töreni öncesinde ülkemizdeki hukuk sistemine ilişkin konuşma yapan Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Türkiye uzun yıllardır, siyaset mi hukukun içinde? Hukuk mu siyasetin içinde? Tartışmalarının en yoğun yaşandığı dönemlerden birisini yaşıyor. Maalesef yargı da siyasallaştı, siyaset de yargılaştı. Bu ikilem içerisinde en büyük sorumluluk biz hukukçulara düşüyor. Hukukçular siyasetten ne kadar uzaklaşırsa, gerçek anlamda yasalara, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temel ilkelerine uygun bir şekilde duruş sergilerlerse, Türkiye’deki birçok sorunun çözüleceğine inanıyorum. Önce hukuk devleti, önce Cumhuriyet, öce demokrasi diyoruz. Bunlar olduğu takdirde, ekonomik anlamda yaşamış olduğumuz çözümsüzlük sürecinin de sona ereceğine inanıyorum. Siyaset hep kaostan beslenir. Hukukçular bunun dışında kalmalı. Hukukçular her zaman üçüncü göz, üçüncü güç olmak zorundadır.

Hukukun üstünlüğünü, hukuk devletini ve kuvvetler ayrılığı ilkesini daim kılacak mücadelemizde, genç meslektaşlarımızın bizim yanımızda olarak, bize güç vereceklerine inanıyorum. Onlarla birlikte yol yürümekten onur duyacağım. Yolunuz açık olsun” ifadesini kullandı. (Haber Merkezi)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Satrancın büyük ustası Karpov, Mersin’e geliyor
Satrancın büyük ustası Karpov, Mersin’e geliyor
TÜİOSB Başkanı Balta:
TÜİOSB Başkanı Balta: "Bölgesel enerjinin kaynağı kadınlar olacak”