Advert

‘Mersin'e pozitif ayrımcılık istedim’

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Kariyer Merkezi Kuruluş Çalıştayı'nda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki belediye başkanları ile yaptığı buluşmayı değenlendirdi. Seçer, Başkent Ankara’daki buluşmada Mersin’in işsizlik başta olmak üzere önemli sorunlarına değindiğini ifade ederek demografik yapısı oldukça karmaşık hale gelen Mersin’e pozitif ayrımcılık vurgusu yaptığını kaydetti.

‘Mersin'e pozitif ayrımcılık istedim’
‘Mersin'e pozitif ayrımcılık istedim’  admin
Bu içerik 493 kez okundu.

 Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi’nin Kuruluş çalıştayı gerçekleştirildi.

Çalıştaya Mersin’in önemli iş insanları, oda ve dernek yöneticileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Çalıştay, seçim döneminde işsizlik konusunun çözümünde önemli bir adım olacak olan Kariyer Merkezi’nin müjdesini veren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in katılımıyla gerçekleştirildi.

 “MERSİN’İN ÖNEMLİ BİR İSTİHDAM SORUNU VAR”

Mersin’in en önemli sorunlarından birinin de işsizlik olduğunu ve toplumun konuyla ilgili bu beklentisine siyasilerin de cevap vermesi gerektiğini ifade eden Seçer, “Kariyer Merkezi konusu bizim seçim öncesi programımıza koyduğumuz, daha sonra bildirgemizde de yer alan, aslında temelde çıkışı Mersin’in bugün içinde bulunduğu sosyo-ekonomik durumdan kaynaklı. Bu durum işsizlik oranının yüksekliğinden, gelir dağılımındaki adaletsizlikten kaynaklı ve gelişmeye açık bir şehir olmasından ortaya çıktı. Olaya 2 perspektiften bakmak lazım. Birincisi siyasetçi gözüyle, diğer taraftan da bir şehrin sorunlarını inceleyen bilimsel bir bakış açısıyla değerlendirmek lazım. Her 2 tarafta da ortaya şu çıkıyor. Mersin’in önemli bir istihdam sorunu var, işsizlik sorunu var, kalifiye eleman sorunu var.  Bir taraftan yatırımlar devam ederken o yatırımları ekonomik değere dönüşecek kalifiye işgücünün sorunları sıkıntıları yaşanıyor. Diğer taraftan da bizim siyasetçiler olarak toplumsal beklentilere cevap verme ihtiyacımız var.  Herkes benden iş istiyor. Her 10 vatandaş belediye başkanlığından ilk talebiniz nedir sorusuna, mümkünse çocuğuma, yeğenime iş versin oluyor” şeklinde konuştu.

“MERKEZİMİZ EKİM AYININ BAŞINDA AÇILACAK”

Kariyer Merkezi’ni önemsediklerini ve çok yakında açılışını yapacaklarını da sözlerine ekleyen Seçer, “Kariyer Merkezi’ni bizim yönetim şemasında direkt Genel Sekreter’e bağladık. Önemsiyoruz. Yaptığımız işin de bir anlamı olsun, yaptığımız iş bir tabela işi olmasın. Kariyer Merkezimiz oluştu. Bina olarak sanıyorum Ekim ayının başı gibi de orada açılışını yapacağız, faaliyetlere başlayacağız. Belediyemize her gün onlarca, yüzlerce işsiz yurttaşımız, genç yurttaşımız geliyor. Biz bunları klasik bakış açısıyla, klasik siyasetçi söylemleriyle oradan göndermek değil, onları gerçekten samimi olarak dinlemek, onları kayıt altına almak, onların ihtiyacı olan desteği vermek, yaptığı işi belirli kurallar çerçevesinde doğru yapmasını sağlamak istiyoruz” diye belirtti.

 “MERSİN’E EN İYİ HİZMETİ VERMEK İSTİYORUM”

11 Eylül tarihinde Cumhurbaşkanlığı külliyesinde gerçekleşen Büyükşehir Belediye Başkanları buluşmasına katılarak, Mersin’in geleceği için temel anlayışlarını ortaya koyduklarını ifade eden Başkan Seçer, “Ben kenti iyi şekilde yönetmek istiyorum ve bunun için de gereğini yapıyorum. Gereği de örneğin dün Ankara’da Cumhurbaşkanı’nın daveti üzerine o toplantıya iştirak etmekti. Çünkü ben Mersin’i en iyi şekilde yönetmek, Mersin’e en iyi hizmeti vermek istiyorum. Temel anlayışımız, o toplantıda olma anlayışımız; Türkiye’de gereksiz şekilde ekonomik, sosyal ve siyasi problemlerle gerilmiş toplumun üzerindeki gerginliğin atılmasını sağlamak. Gidelim, insanlar bizi görsün. Bugün ülkeyi yöneten Sayın Cumhurbaşkanı bizi samimi olarak oraya çağırmıştır.  İşbirliğine açık olduğunu ifade etmiştir” şeklinde konuştu.

 

“PARTİMİZE BAKMAKSIZIN BELEDİYELERİMİZE YARDIMCI OLSUNLAR”

Cumhurbaşkanlığı külliyesindeki buluşmanın önemli bir başlangıç olduğunu sözlerine ekleyen Seçer, “Buluşmaya katıldık ve bir başlangıç yapalım dedik. İnşallah önümüzdeki günlerde bu prensipler çerçevesinde Cumhurbaşkanımız, bakanlarımız, kamu kurumlarımız ve onun başındaki idareciler, bizim hangi siyasi partiye mensup olduğumuza bakmaksızın belediyelerimize yardımcı olsunlar. Bizim temel anlayışımız buydu” ifadelerine yer verdi.

“MERSİN’E POZİTİF AYRIMCILIK YAPILMASI GEREKTİĞİ VURGUSUNU YAPTIM”

Başkent Ankara’daki buluşmada Mersin’in işsizlik başta olmak üzere önemli sorunlarına değindiğini ve demografik yapısı oldukça karmaşık hale gelen Mersin’e pozitif ayrımcılık vurgusu yaptığını söyleyen Seçer konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Dün orada dile getirdiğim Mersinle ilgili konuların başında, Mersin’in demografisi, Suriyeli misafirler konusu vardı. Toplumsal barışa ve huzura, belki de tedbir alınmazsa olumsuz tesir edecek bütün bu konuları dile getirdim. Oradan da işsizlik meselesine bağladım ve hükümetlerin, merkezi yönetimin başta Mersin komşu ilimiz Adana, Hatay, Gaziantep, demografi ve sosyo-ekonomik yapısı birbirine benzeşen illere pozitif ayrımcılık yapması gerektiği vurgusunu yaptım” dedi.

“SİYASİ VE İDEOLOJİK KÖRLÜK İÇİNDE OLACAĞIZ”

Seçer Mersin’e hizmet yaparken siyasi saiklerle düşünmeyeceklerini, aynı anlayışı ülkeyi yönetenlerden de beklediğini ifade ederek konuşmasını şu cümlelerle sürdürdü: “Benim kentime yatırım yapmak zorundasınız.  Benim kentimin işsizi, aşsızı var. Benim kentimin çok yüksek potansiyeli var. Turizm, sanayi, tarım yatırımı da yapabiliriz. Dünya ticaretine dönük yatırımlara da müsait bir şehrin belediye başkanıyım. Bu potansiyellerin açığa çıkması için, mutlaka merkezi yönetimlerin şehrime pozitif bir bakış açısıyla hizmet getirmesini talep ettim. Biz çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bunu yaparken her alanda siyasi ve ideolojik körlük içinde olacağız. Biz insanlara hizmet götürürken, insanların siyasi görüşüne bakmaksızın hizmet yapacağız. Biz insanların liyakatinden faydalanırken, onların hangi dünya görüşünden olduğuna bakmaksızın ama ortak paydada birleştiğimiz çalışma arkadaşlarımızla bunu yapacağız”  şeklinde kaydetti.

KARİYER MERKEZİ NE YAPACAK?

Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde ilk defa kurulacak olan Kariyer Merkezi’nde çalışmaları kapsamında rehberlik, yönlendirme, iş arama becerileri eğitimleri gibi konular üzerinde durulacak.

Kariyer Merkezi’nin kurumsal yapısını oluşturmak amacıyla örnek bir Kariyer Merkezi Modeli tasarlamayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi’nin hedef kitlesini iş arayanlar, öğrenciler, gençler ve işverenleri oluşturuyor. Büyükşehir Belediyesi, Kariyer merkezi aracılığıyla iş insanları ile sürdürülebilir bir iletişim ağı kurmayı planlıyor.

Kariyer Merkezi’nde aynı zamanda iş arayan öğrenciler ve işverenlerin buluştuğu ve kendini geliştirdiği sosyal bir ortam yaratılacak. Üniversiteler ve ilgili kuruluşlar işbirliğinde, öğrencilerin iş hayatını tanımalarına yönelik teknik geziler düzenlenecek.

İşverenleri ve profesyonel yöneticileri, dünya markalarının temsilcileri ile sosyal alanlarda buluşturarak, Mersin’e vizyon katmayı amaçlayan Kariyer Merkezi’nde işgücü piyasasındaki gelişmeleri takip etmek üzere vatandaşlar self servis bilgisayar kullanma imkanına sahip olacak.  Mersin’de özellikle üniversitelerdeki Kariyer Merkezleri ve benzer kuruluşlar ile işbirliğinin arttırılması konusunda, Mersin Büyükşehir Belediyesi yönlendirici konumda olacak. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel mağduru ailenin imdadına Büyükşehir yetişti
Sel mağduru ailenin imdadına Büyükşehir yetişti
Öğrencilere karne hediyesi olarak kar sürprizi
Öğrencilere karne hediyesi olarak kar sürprizi