Advert

Çocuğunuza serviste ne oldu diye sorun!

Mersin Büyükşehir Belediyesi, yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla birlikte çocuklarının ulaşımını öğrenci servisleriyle sağlayacak velileri dikkat etmeleri gereken konularla ilgili uyardı.

Çocuğunuza serviste ne oldu diye sorun!
Çocuğunuza serviste ne oldu diye sorun! admin
Bu içerik 266 kez okundu.

 Servislerde yaşanabilecek sorunlarla ilgili en doğru bilgi kaynağının çocuklar olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Ersan Topçuoğlu, “Hızlı gitme, yüksek sesli müzik, klima açmama gibi seyir halindeki sorunları yavrularımızdan öğrenen velilerimiz, 444 21 53 numaralı çağrı merkezimize durumu bildirsinler. Biz derhal müdahale edeceğiz” çağrısında bulundu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 2019-2020 eğitim-öğretim döneminin başlaması ile birlikte çocukların güvenli ulaşımı noktasında hassasiyetini sürdürüyor.  Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı, Mersin genelinde bulunan 2 bin 397 adet S plakalı servis aracının ve şoförlerinin incelemelerini tamamlarken, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri ise denetimlerini aralıksız sürdürüyor.

“ÇOCUKLARINIZA SERVİSTE O GÜN NELER OLDUĞUNU SORUN”

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Ersan Topçuoğlu, öğrenci servis araçlarında dikkat edilmesi gereken noktalarla ilgili uyarılarda bulunarak velilere seslendi. Çocuklara “Bugün okulda neler yaptın?” sorusunun “Bugün serviste neler oldu?” şeklinde de sorulmasını isteyen Topçuoğlu, en doğru haberin çocuklardan alınabileceğini belirtti.

Velilere öğrenci servisleriyle ilgili uyarılarda bulunarak, çocuklarından zaman zaman servisle ilgili bilgi almalarını isteyen Topçuoğlu, "Şoförle, aracın nasıl kullanıldığıyla, dikkatli olunup olmadığıyla, görevli personelin kendilerine davranışının nasıl olduğuyla ilgili velilerimiz yavrularımıza sorular sorabilirler. Çocuktan bu haberleri alabilirler" dedi.

“HERHANGİ BİR OLUMSUZLUKTA BİZE BİLDİRİN”

Servis araçlarındaki olumsuzlukların çocukları psikolojik ve davranışsal yönden olumsuz etkilemesinin önüne geçilmesindeki en doğru tespitin haberi çocuktan almak olduğunu ifade eden Topçuoğlu, "Hızlı gitme, yüksek sesli müzik, klima açmama gibi seyir halindeki sorunları yavrularımızdan öğrenen velilerimiz derhal 444 21 53 No’lu çağrı merkezimize durumu bildirebilirler. Biz de derhal müdahale edeceğiz. Trafik Zabıtamız derhal konuya kanalize olacaktır. O servisle ilgili gerekli işlemi yapmak üzere elindeki işi bırakıp direkt bu konuya yönelecektir" dedi.

MERSİN'DE GÜZERGÂH BELGESİ BULUNAN 2 BİN 397 SERVİS ARACI BULUNUYOR

Topçuoğlu, çocukların güvenli bir şekilde evden okula, okuldan eve gidip gelmeleri konusunda ekiplerin aralıksız çalıştığını belirterek, gerekli tedbirlerimizi aldık" dedi.

Topçuoğlu, Mersin'de Büyükşehir Belediyesi tarafından aldığı yetkiyle güzergah belgesi bulunan 2397 araç olduğunu söyledi.

VELİLER ŞOFÖRLERİN YETERLİLİK BELGESİNİ KONTROL ETMELİ

Büyükşehir Belediyesi ile Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası arasında yapılan bir protokolle şoförlere yeterlilik belgesi verildiğini vurgulayan Topçuoğlu, belgenin yapılan eğitimi başarıyla tamamlayan, adli sicil yönünden sakıncası bulunmayan, aracıyla ilgili bir sıkıntısı olmayan ve kriterlere uyan şoförlere verildiğini söyledi. Topçuoğlu, "Yeterlilik belgesi S plakalı servis araçlarının içerisinde görülebilir bir yerde bulunmak zorunda. Bunu tüm vatandaşlarımızın kontrol etme yetkisi var" dedi.

KAÇAK SERVİSLERİ KAYITLI SERVİSLERDEN "S PLAKA" AYIRIYOR

Mersin'de aktif çalışan öğrenci servis araçlarının "33 S 3333" örneğindeki gibi bir S plakasına sahip olması gerektiğini belirten Topçuoğlu, kaçak servisleri kayıtlı servislerden ayıran en önemli etkenin S plaka olduğunun altını çizdi. Ayrıca, vatandaşlara servis araçlarıyla ilgili bilgiler veren Topçuoğlu, şunları söyledi:

"Araçlarda olmazsa olmazlarımız arasında, araçların yeterlilik düzeyinde 10 yaşından küçük olması bulunuyor. Araçlar bakımlı ve aktif güvenlik kamera sistemine sahip olmalı. Camları siyah olmamalı, aracın içi dışarıdan görünebilmeli.”

Çocukların güvenli ulaşımı için araç yolcu kapasitesi ve sağlıklı ulaşım konusunda kriterler olduğuna da vurgu yapan Topçuoğlu, "Araçlar 17'den fazla yolcu öğrenci almamalı. Klima, motor düzeni, bakım ve temizlikle ilgili Makine Mühendisleri Odası ve Büyükşehir Belediyemizce verilen uygunluk belgesi bulunmalı" dedi.

 (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Üreten bir Akdeniz hedefliyoruz”
“Üreten bir Akdeniz hedefliyoruz”
Kızılay 2019 yılında 75 bin ünite kan aldı
Kızılay 2019 yılında 75 bin ünite kan aldı