Meclis'te işçi çıkarma tartışması

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısı Eylül ayı birinci oturumunda Cumhuriyet Halk Partililerle, Cumhur İttifakı meclis üyeleri arasında Büyükşehir Belediyesi'ndeki işçi çıkarmaları nedeniyle tartışma yaşandı. MHP'li Meclis üyesi Mahmut Tat, "Aynı iş dalında çalışan birden fazla kişi için performans düşüklüğünden bahsediliyor. Performansa dayalı, ilgili yasa maddelerini bularak, işsizlik sigorta parası dahi alamayacak şekilde işçiyi sokağa atmak hangi vicdana sığar?" dedi. CHP'li Ali Uyan'da Mahmut Tat'a tepki göstererek 13 Ağustos 2014’te, büyükşehirden atılan işçilerin sayısı bin 100 kişiydi. 2014’te Kurban Bayramı arifesinde emekçilerin nasıl işsiz bırakıldığını, kapının önüne konulduğunu hatırlıyorum" diye konuştu. Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, "vicdanen rahatsanız, kamuyu da rahatsa sorun yok" derken Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise “Bizim kasti olarak eleman çıkarma gibi bir derdimiz yok. İşten çıkarmanın siyasetle ilgisi yok. Gelelim performans düşüklüğü ile ilgili konuya. Bu konuyla ilgili 36 kişi MESKİ’den çıkarılmış. Büyükşehir’den ise sıfır. Tekrar ediyorum sıfır. Bir bardak suda fırtına koparıyorsunuz dediğim konu bu. Bu işçi çıkarmayacağım anlamına gelmesin. Burada geri adım atmam. Sizin de olumsuz bulduğunuz davranışları yapıyorsa ben belediyede onu tutamam. Lütfen vicdanıma güvenin. Benim vicdanım rahat” ifadelerini kullandı.

Meclis'te işçi çıkarma tartışması
Meclis'te işçi çıkarma tartışması admin
Bu içerik 584 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı Toplantısı’nın 1. Birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleşti. Dilek ve temenniler bölümünde Büyükşehir Belediyesi'ndeki işçi çıkarmaları ile ilgili konu konu konuşulurken zaman sert tartışmalar yaşandı.

Burada söz alan MHP'li Mahmat Tat, "5 ayda pek de bir şey yapmadığınızı görüyoruz. Ama gezdiğiniz her yerde Cumhur İtitfakı ile ilgili karşı duruş ve olumsuzluklardan bahseder ifadeler kullandınız. Oysa seçim döneminde dahi verdiğiniz sözlerin tümü Cumhur İttifakı’nın desteği ile oldu. Sizi engelleyici, önünüzde durucu bir anlayış içinde olmayacağız. İnşallah yeni dönemde daha büyük projeler. Katkı sağlayacak projelerle ilgili gayret göstereceğiz" dedi.

TAT: PERFORMANS GÖSTERİLEREK İŞÇİLERİ SOKAĞA ATMAK HANGİ VİCDANA SIĞAR?

Özellikle son aylarda ki işçilerle ilgili hareketlerin gündem oluşturduğunu anlatan Tat, Sadece MHP’ye destek veren Cumhur İttifakı’na destek veren işçiler anlamında konuşmuyoruz, zor şartlarda evine ekmek götüren işçilerimizin işini kaybetmemesini savunuyoruz. Tabiî ki işçi işe gelmiyor, savsaklıyor. Amirine, başkanına hakaret edici ifadeler kullanıyorsa tutak tutulur, gereken yapılır. Fakat aynı iş dalında çalışan birden başka kişi için performans düşüklüğünden bahsediliyor. Performansa dayalı, ilgili yasa maddelerini bularak, işsizlik sigorta parası dahi alamayacak şekilde işçiyi sokağa atmak hangi vicdana sığar?" şeklinde konuştu.

Bunu Vahap Seçer’in talimatı olarak düşünmediklerini anlatan Tat, "Buradaki bürokratlara söylüyoruz, işsizlik maaşı alamayacağı maddeleri çok mu arıyorsunuz? Okulun açılacağı gün ailede bir dram yaşanıyor, sayı önemli değil. Yasal düzende tartışılan performans konusu bahane gösterilerek arkadaşlarımızın işine son verilmesi bizi üzmüştür. Çünkü biz bir yandan işsizlikle mücadeleyi sadece genel iktidardan beklemek durumunda değiliz. Biz de bir şeyler yapabiliriz. Bizim komisyon olarak hazırlığımız var. Bir yerden işsizlikle mücadele ederek işe ihtiyacı olan binlerce arkadaşımız olduğu doğrudur, hepsine iş sağlama imkanımız yoktur. Ama belli bir oranda işsizlikle mücadeleye katkı sağlayacak bir çalışmayı bu meclisten çıkartabiliriz" diye konuştu. 

UYAN: BİR ZAMANLAR YAPILANLARA KULAKLARINIZI TIKADINIZ

CHP'li Ali Uyan ise Tat'a tepki göstererek "Mahmut Tat’ın bugünkü geldiği durum beni mutlu etti, teşekkür ediyorum. Emekten yana, işçiden yana olduğunuzu bugün burada ifade ettiniz. Ne kadar güzel, mutlu oldum. Siyasete yeni katılmadınız, uzun  süredir Mersin’desiniz. Bugün burada işçilerimizi, emekçilerimizi hatırladığınız için size sonsuz teşekkür ediyorum. Ama siyasetin içinde bu kadar vardınız da 13 Ağustos 2014’te, Büyükşehir'den atılan işçilerin sayısı bin 100 kişiydi. 2014’te Kurban Bayramı arifesinde emekçilerin nasıl işsiz bırakıldığını, kapının önüne konulduğunu hatırlıyorum. Keşke o günde çıkıp o meydanlarda o emekçi kardeşlerimizin yanına gelseydiniz, bu düşüncelerinizi orada da anlatsaydınız da ben de sizi alkışlasaydım. Bir dönem yapılanlara kulaklar tıkanacak gözler görmeyecek ama bugün bunlar söylenecek. 1994’e girmeyin çıkamazsınız" dedi.

Uyan'ın eleştirilerine cevap veren Tat ise 2009’da partimin belediye başkan adayıydım. Kamuoyu önüne en çok çıkıp konuşan bir siyasetçiyim. ‘Büyükşehir Belediye Başkanı olursam bir Allah’ın kulunun işinden olmasına müsaade etmeyeceğim’ dedim. 2014’e geldik MHP seçimi kazandı fakat o dönemde ben belediye başkanı değildim. Bazı özel konulardan dolayı biz dışarıdaydık. Beni davet etseydiniz en önde konuşurdum. 1994’de belediyeden yüzlerce kişi çıkarıldı doğrudur. Gerekçesini sorduğumda son 3 ay içinde siyaseten işe alınan 400 kişinin işten çıkarıldığı söylendi" şeklinde konuştu.

ÖNAL: TARSUS'TA ÇIKARILAN İŞÇİLERİN SAYISINI HATIRLIYOR MUSUNUZ?

CHP'li Hasan Önal'da Tat'ın sözlerine yönelik olarak "1994 yılında Tarsus Belediye başkan yardımcısı olarak görev yaptınız, o tarihte çıkarılan işçilerin sayısını hatırlıyor musunuz? Geçen de söyledim; şuanda bizim tabanımızla ilgili sıkıntımız var, ‘İşçi alamıyoruz, işçi çıkartılmıyor’ diye" şeklinde konuştu. 

GÜLTAK: VİCDANEN RAHATSANIZ SORUN YOK

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak ise işçi çıkarma meselelerinin Türkiye’nin gündeminde olduğunu hatırlatarak "İşçilerin çıkarılma nedenleri en azından bizlere verilirse biz de bilgi sahibi olmuş oluruz. Ben şöyle bir formül uyguluyorum; siyasi görüşlere bakacak olursak 600 kişiyi işten çıkarmam lazım. Kişilerin mezhebi, dinili, dili, ırkı beni hiç ilgilendirmiyor. Bu performans işlerini istersek biz de uygulayabiliriz. Her birinin başına bir kişi verir mobing uygularım ve 600 kişiyi işten çıkartırım. Vahap Başkan'ın bu konuda hassas olduğuna inanıyorum. Çünkü bir çok kesim bize gaz da vermeye çalışıyor. Burası ekmek kapısı değil, Çalıştıysanız partiniz için çalıştınız. Ama çalışan insanların da iyi süzülmesi gerek. Vicdanen rahatsanız, kamuyu da rahatsanız sorun yok. Aksi takdirde bunların hepsi gariban, mümkün mertebe çalıştırmaya bakalım. Bunları işten atmak kolay ama biz zorlayalım. Saygısızlık, işi yokuşa vurmak, siyaset yapmak affedilemez. Mesele bu milletin hizmetini engellemekse gereğini yapalım. Bende belediye başkanıyım, benim üzerimde de baskılar var. Ama ben söz verdim ve sözümde de duruyorum. Bu konuda size güveniyorum, lütfen bunu tekrar süzgeçten geçirin" ifadelerini kullandı.

SEÇER: HUKUK YOLLARI AÇIK

İşçi çıkarma konusunda meclis üyelerinden gelen eleştirileri yanıtlayan ve kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini vurgulayan Başkan Seçer ise kasti olarak eleman çıkarma gibi bir durumun söz konusu olmadığının altını çizdi ve elindeki belgeler eşliğinde konuya açıklık getirdi. Seçer, “Gelir gelmez MESKİ’den 110, Büyükşehir Belediyesi'nden 57 kişi işinden çıkartılmış ve şunu da belirteyim tam rakamı bilmiyorum ama en az 25-30 kişi tekrar alındı. Neden biliyor musunuz?  Bazı çıkarmalar hakikaten ihtiyaç olan noktalardan yapılmış. Biz tabi ki bu kararı hepsi için aldığımızdan, orada işler aksadı ve tekrar onları çağırdık. Sonra emekliler var. 44 kişi MESKİ’den, 40 kişi Büyükşehir’den emekli olmuş.  13 kişi Büyükşehir’den, 8 kişi MESKİ’den istifa etmiş. Allah rahmet eylesin 2 kişi de MESKİ’den, 2 kişi Büyükşehir’den vefat etmiş.  18 kişi MESKİ’den, 36 kişinin de Büyükşehir’den disiplin çıkışı verilmiş.  Bu kararı ben vermiyorum. Teftiş Kurulu veriyor.  Bu çıkışı yaparken de herhalde hukuka uygun yapmıyorsam, hukuk yolları açık. Biz kimsenin yolunu tıkamıyoruz. Mahkeme geri iade eder. Ben de hukuken almak zorunda isem tabi ki alacağım.  Hukuk neyse onu takip edeceğim” dedi.

İŞÇİ ÇIKARMALARININ SİYASETLE ALAKASI YOK

Kasti olarak eleman çıkarma gibi bir dertlerinin olmadığını vurgulayan Seçer işten çıkarma konusunun siyasetle hiçbir ilgisinin olmadığını söyledi. İşçilerin performans düşüklüğü nedeniyle çıkarıldığı iddialarına da cevap veren Seçer "Bu konuyla ilgili 36 kişi MESKİ’den çıkarılmış.  Büyükşehir’den ise sıfır. Tekrar ediyorum sıfır.  Bir bardak suda fırtına koparıyorsunuz dediğim konu bu.  Bu işçi çıkarmayacağım anlamına gelmesin. Burada geri adım atmam. Burası bir hukuk devleti. Mahkemeler orada, ben buradayım.  Benim babamın çiftliği değil burası.  Bizim öyle kasti adam, eleman çıkarma gibi bir derdimiz yok. Bakın her şeyi yapın bu meseleleri ucuz siyasete alet etmeyin.  Sizin de olumsuz bulduğunuz davranışları yapıyorsa ben belediyede onu tutamam. Lütfen vicdanıma güvenin. Benim vicdanım rahat. Siz bana randıman veren bir personeli çıkart deseniz de çıkartamam. Ben işi gücü bıraktım da benim siyasi görüşüm dışında çalışan garibanlara mı kafayı taktım? Böyle bir şey düşünebiliyor musunuz?”ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Gönüllü Katılım Toplantısı” gerçekleştirildi
Atayurt, ihracatın merkezi olacak
Atayurt, ihracatın merkezi olacak