"Raylı sistemde asıl iş bundan sonra"

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı birinci oturumunda meclis üyelerinin Hafif Raylı Sistem ile ilgili sorularını cevapladı. Konunun Mersin'i ilgilendiren bir konu olduğunu ifade eden Seçer 2019 yatırım programına alınması nedeniyle emeği geçenlere teşekkür etti. Seçer "Bizden önceki yönetim bir müşavirlik firması ile anlaşmış, projeyi ihale etmiş. Toplamda müşavirlik firması ile proje miktarının tutarı 8 milyar 200 bin artı KDV. Geçmiş yönetim bunun 2 milyon 200 bin TL’sini ödemiş. Kalan 6 milyonu da benim yönetimdeki belediye ödeyecek. Yapılmış, parayı biz ödeyeceğiz. Bundan sonra yap-işlet modeli ile bunu yapmamız için finans kaynağını kendimiz bulmamız, kendimiz borçlanmamız lazım" dedi.

admin
Bu içerik 398 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı birinci oturumunda meclis üyelerinin Hafif Raylı Sistem ile ilgili bilgilendirme istemesi üzerine "Geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanı’nın onayıyla yatırım programına alındı. 2019 yatırım programı. Bu bizim işimizi de açıkçası rahatlattı, çok teşekkür ediyoruz. Bu işi takip eden Sayın Bakan'a, Lütfi Elvan’a da, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da teşekkür ediyorum. Bizim arzu ettiğimiz buydu. Mersin'i ilgilendiren bir konu" şeklinde konuştu.

A,B.C partisi bu konulara girmek istemediğini ancak bu konuda bazı yanlış anlamaları ortadan kaldırmaları gerektiğini anlatan Seçer şöyle devam etti: "Bazı açıklamalar oluyor. Hazır bir proje bulmuşuz. Her şey bitmiş bizim dönemimizde bu proje yapılacak. İşin zoru gitmiş azı kalmış. Şimdi böyle bir kamuoyu yaratılmaya çalışılıyor. Bu konu ile ilgili değerlendirmelerde bunu görüyorum. Bu bizim önümüzde bulduğumuz bir proje. Bizden önceki yönetiminde önünde bulduğu bir proje. Çünkü kendilerinin raylı sistemden beklentileri yada talepleri bu değildi. Farklı sistemler monoray ve farklı yer üstü hafif raylı sistem. Yalnız Bakanlık farklı bir çalışma yaptı. Bana aktarılan doğrultuda sizleri bilgilendiriyorum. Hafif raylı sistem ama yer altı hafif raylı sistem olarak bunu onayladı. 18.7 kilometre bir parkur. Mezitli'den başlıyor Serbest Bölge'ye kadar geliyor. Bunun üzerinde oynama yapacağız. Bizimde bazı değerlendirmelerimiz var."

Kendilerinden önceki yönetimin bir müşavirlik firması ile anlaşarak projeyi ihale ettiğini hatırlatan Seçer şunları söyledi: "Toplamda müşavirlik firması ile proje miktarının tutarı 8 milyar 200 bin artı KDV. Geçmiş yönetim bunun 2 milyon 200 bin TL’sini ödemiş. Kalan 6 milyonu da benim yönetimdeki belediye ödeyecek. Bugüne kadar ne yapılmış? Bundan sonra ne yapılacağına bakmak için anlatıyorum. Yapılmış, parayı biz ödeyeceğiz. 1. Bundan sonra yap-işlet modeli ile bunu yapmamız lazım. 2. Finans kaynağını kendimiz bulmamız lazım. Kendimiz borçlanmamız lazım. Bunu bütçeye almamız lazım. Bunun için siz de takdir edersiniz ki bu kadar büyük bir projeyi hazine garantisi olmadan kimse bana vermez. Ben buradaki bugüne kadar önceki yönetimin ne yaptığını, bizim ne yapmamız gerektiğini anlatıyorum. Uzun lafın kısası, bu 350 milyon Euro’luk bir proje ortalama. Bu 50 milyon Euro üstüne de çıkabilir, revize edeceğiz, belki aşağı da indirebiliriz.  Yani iş bundan sonra. Biz her şeyi hazır ettik, artık yeni yönetime düşen de 4 buçuk yılda bunu yapmak. Yani her şey hazır, para hazır, ihale edilmiş. 350 milyon Euro'da belediyenin kasasında. Yeni yönetim bunu yapacak. Böyle bir şey yok. Asıl maharet bundan sonra. Bu parayı bulmak, bunu ihale etmek, bunu gerçekleştirmek. Asıl olacak olan bundan sonra."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti