Advert

Kübra Aşkın cinayetine protesto

Mersin'de seyir halindeyken aracına çarparak durduran eski kocası tarafından tabanca ile vurularak öldürülen Çamlıbel Kız Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Kübra Aşkın cinayetine ilişkin davanın ilk duruşması yapıldı. Mersin Kadın Platformu üyeleri dava öncesi cinayetini protesto etti. Slogan atan kadınlar, tepkilerini dile getirdi. Cinayeti işlediğini inkar etmeyen katil zanlısı Davut D. "Olayı inkar etmiyorum, cinayeti işledim. Delil falan karartmadım. Bir anlık öfkeme yenik düştüm. Yoksa benim kimseyi öldürmeye niyetim yoktu" dedi.

Kübra Aşkın cinayetine protesto
Kübra Aşkın cinayetine protesto admin
Bu içerik 341 kez okundu.

 Abidin YAĞMUR

Mersin'de 14 Şubat 2019 tarihinde seyir halindeyken aracına çarparak durduran eski kocası tarafından tabanca ile vurularak öldürülen öğretmen Kübra Aşkın cinayetine ilişkin davanın ilk duruşması yapıldı. Duruşma öncesi Mersin Adliyesi önünde bir araya gelen Mersin Kadın Platformu üyeleri, kadın cinayetlerine tepkilerini dile getirdi.

Kadın Platformu adına konuşan Derya Narlı, Ağustos ayı içerisinde 50 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü söyledi. Her 3 kadından birinin şiddete uğradığını iddia eden Narlı, "Ne yazık ki erkekler tarafından 2018 yılında yaklaşık 409 kadın öldürüldü, ayrıca Mersin kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddetin en yoğun olduğu illerden biridir. Bizler platform olarak Kübra Aşkın'ın katili sanık Davut D.’nin gerekli cezayı alana dek bu davanın takipçisi olacağız. Mahkeme heyetinin ağır tahrik indirimi gibi iyi hal indirimi gibi indirimler uygulamadan en ağır cezayı vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Tahrik indirimleri, iyi hal indirimleri kadına yönelik şiddetin artmasında kadın cinayetlerinin artmasında etken olmakta, failleri teşvik etmektedir"

şeklinde konuştu.

"Her gün ülkenin bir çok yerinde kadınlar en yakınları tarafından öldürülürken bu konuda hala hiçbir adım atmayan kadınları koruma kararlarına rağmen koruyamayan,öldürülmelerini engelleyemeyen yada engellemeyen iktidar, bütün kurumlar bütün sistem ve hala ses çıkarmayan bu toplum bütün bu cinayetlerin sorumlusudur" diyen Narlı "O yüzden kadın cinayetleri politiktir diyoruz ve ancak bütünlüklü politikalarla çözülür.Kübra Aşkın ve öldürülen tüm kadınlar için İstanbul Sözleşmesinin ve 6284 sayılı yasanın etkili uygulanmasını sağlayın. Sağlayın ki başka kadınların öldürülmesini engelleyin. Öldüren sevgi istemiyoruz diye sokağa çıktığımız 14 şubat sevgililer gününde Kübra katledildi. Kübra için ve tüm kadınlar için Öldüren sevgi istemiyoruz. Biz özgür, eşit bireyler olarak yaşamak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

TAHRİK VE NAMUS KAVRAMININ ARKASINA SIĞINMASINLAR

Kübra Aşkın'ın kuzeni Eda Koldamar ise "Kübra 35 yaşında gencecik bir öğretmendi. Öksüz büyüdü.  Zorlukla okudu. 3 kardeş zorlukla büyüdü. Bir caninin yaptığını tahrik ve namus kavramı arkasına sığınmayalım. Lütfen kanun yerini bulsun. Biz adalet istiyoruz" diye konuştu.

Göz yaşlarını tutamayan teyzesi Ayşe Duman ise "Ne olur ayırın kadınları, öldürmesinler. Yeter artık!. Bizi yönetenlere sesleniyorum. Yeter artık çocuklarımız ölmesin" şeklinde konuştu.

Mersin 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın ilk duruşmasına tutuklu sanık Davut D., tanıklar ve taraf avukatları katıldı. Duruşmaya ayrıca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi de müdahil oldu.

Mahkemede ifade veren tutuklu sanık Davut D. eski eşiyle ailesinin vasıtasıyla 2006 yılında tanıştığını, 2007 yılında da bir birlerini severek evlendiklerini söyledi.

Olayın olduğu güne kadar eski eşine şiddet uygulamadığını ve kavgalarınında olmadığını söyleyen Davut D. "Tek sorunumuz çocuğumuzun olmamasıydı. Bazen o yüzden aramızda sorunlar çıkıyordu ama onun dışında bir şey yoktu. Benim ona karşı gizli saklı yaptığım bir şey yoktu. Ancak 2010 yılından bu yana eski eşimin benim dışında bir ilişkisi olduğunu öğrendim. Bunu da tabi 1-2 yıl önce öğrendim. Bundan dolayı boşanma davası açtım ve boşandık" dedi.

CİNAYETİ İNKAR ETMEDİ

Eski eşinin kendisinden ne istediyse aldığını belirten katil zanlısı "Tek suçum onu fazla sevmemdi. Keşke vazgeçecek kadar sevseydim. Olayın olduğu gün de yine eski eşimi, ilişkisi olduğu erkekle gördüm. Bu beni iyice duygusal çöküntüye soktu. Yolda araçla giderken bir kez daha karşılaştık ama bir kere konuşmak istedim. O da 'beni takip et' deyince takibe başladım ama aracıyla bana çarptı. İkimiz de direksiyon hakimiyetini kaybettik ve kaza yaptık. Daha sonra bana hakaretler edince gözüm döndü ve silahla vurdum. Kaç el ateş ettiğimi hatırlamıyorum. Şoktaydım ve kendimi kaybetmiştim. Olay yerinden kaçmadım, yürüyerek gittim. Zaten kendim teslim oldum. Olayı inkar etmiyorum, cinayeti işledim. Delil falan karartmadım. Bir anlık öfkeme yenik düştüm. Yoksa benim kimseyi öldürmeye niyetim yoktu" şeklinde konuştu.

EN AĞIR CEZAYI ALMASINI İSTEDİLER

Müşteki avukatları da artık kadın cinayetlerinin son bulmasını isteyerek, sanığın en ağır cezayı almasını istedi.

İddia makamı da sanığın tutukluluk halinin devamını ve müebbet hapis cezası verilmesini istedi. Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devam etmesine karar vererek, dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı 19 Kasım 2019 tarihine erteledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel mağduru ailenin imdadına Büyükşehir yetişti
Sel mağduru ailenin imdadına Büyükşehir yetişti
Öğrencilere karne hediyesi olarak kar sürprizi
Öğrencilere karne hediyesi olarak kar sürprizi