402 bin öğrenci ders başı yaptı

Mersin'de 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı'nda 402 bin öğrenci ders başı yaptı. Eğitim, öğretim yılının başlaması nedeniyle Toroslar Musalı Veli Haşim Çiftçiler İlkokulu'da düzenlenen törende konuşan Mersin Valisi Ali İhsan Su, "Çocuklarımızın eğitimlerini güzel bir şekilde sürdürmeleri için gerekli tedbirleri aldık. Okul çevrelerinin kontrolü, denetimi, okullarda kamera sisteminin kurulması, zararlı alışkanlıklardan çocuklarımızı uzak tutmak için gerekli çalışmalar bunların hepsini güvenlik boyutuyla da sosyal boyutuyla da her konu ile ilgili çalışmaları yaptık. Bu yılda gecen yıl olduğu gibi aynı azim ve kararlılıkla uygulayacağız" dedi. Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ise 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılında 26 bin 650 öğretmen, 402 bin öğrenci ile 1266 okulda eğitim öğretim faaliyetlerine devam edeceklerini söyledi.

402 bin öğrenci ders başı yaptı
402 bin öğrenci ders başı yaptı admin
Bu içerik 2183 kez okundu.

 Esra Şasi YAĞMUR

Mersin'de 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılının başlaması nedeniyle ilk tören Cumhuriyet Alanı'nda yapıldı. İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca'nın Atatürk Anıtına çelenk sunmasının ardından Saygı Duruşu'nda bulunularak İstiklal Marşı okundu. İl Milli Eğitim Şube Müdürleri ile öğrencilerin ve öğretmenlerin katıldığı törende gazetecilere açıklamalarda bulunan Müdür Koca,

"Yaklaşık 2 buçuk 3 aydan beri tatilde olan yavrularımız oyunlarını, eğlencelerini, kitap okumalarını bitirip okullarımıza dönüyorlar. Eğitim öğretim faaliyetleri olarak bizde onlar tatilde iken bakanlığımızın talimatları ile gerekli hazırlıkları yaptık. Onlara müjdelerimiz var. Onlardan bir tanesi teneffüs sürelerinin uzatılması. Tasarı beceri atölyelerimizin yine faaliyete geçirilmesi. Özellikle beceri odaklı değerlendirmelerin artık öyle notla puanla değil çocukların becerilerini ölçen faaliyetlerin öne çıkması" diye konuştu.

Eğitim öğretimde tatillerin uzatıldığını hatırlatan Koca, "Eskiden biliyorsunuz bir yarıyıl tatili vardı. Artık dönem ortasında bir, ikinci dönem ortasında bir tatil olmak üzere tatilimiz birer haftalık tatillerle beraber 3 ayrı tatil olmuş olacak. Biz yarınlara hazırladığımız yarınlarımızı emanet edeceğimiz yavrularımızı geleceğe hazırlanması noktasında onların tam ve eksiksiz eğitilmesi noktasında gerekli tertibatlarımızı almış durumdayız" dedi.

"EN FAZLA AB PROJESİ YAPAN İLİZ"

Yaklaşık 4 yıldan beri özellikle AB projelerinde Türkiye'nin bir numarası olduklarını vurgulayan Koca, " Türkiye'de yapılan bütün AB projelerinde en fazla proje yapan iliz. Ankara'nın İstanbul'un önündeyiz. Bir yere gelmek elbette önemli ama orada kalmak daha önemli. Önümüzdeki yıllarda da aynı başarının tekrar edilmesi temennisi ile yeni eğitim öğretim yılımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

Koca bir basın mensubunun sorusu üzerine 2019-2020 Eğitim öğretim yılında 402 bin öğrenciye 26 bin 650 öğretmen ile 1266 okulda eğitim öğretim faaliyetlerine devam edeceklerini söyledi.

Çelenk sunmanın ardından Toroslar Musalı Veli Haşim Çiftçiler İlkokulu'nda tören düzenlendi.

Törene Mersin Valisi Ali İhsan Su, Garnizon ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile daire müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Fatih Kuzu burada yaptığı konuşmada, 

2023 Eğitim Vizyonu Belgesi dahilinde yapılan çalışmalara dikkat çekerek "Vizyon belgesi ile ilgili geçtiğimiz eğitim öğretim yılında toplumun tüm tarafları ile yoğun bir çalışma yapılmış ve bu eğitim vizyonunun uygulama süreçleri yapılandırılmıştır. Eğitim vizyonunda ifade edildiği üzere çocuklarımız çağın gerekleri ile donatılmaları gerekmektedir. Ancak bu becerilerinin yanında çift kanatlı yetişmesini amaçlamaktadır. Akademik başarının yanısıra ekonominin nesnesi olmadan ekonomi finaslarının becerilerine sahip olmayı dünyaya uyum sağlarken yerelden kopmamayı akademik beceriler yanında sanatsal ve sportif açıdan da başarılı olmaya önem göstermektir" diye konuştu.

SEÇER: YÖNETİCİLER OLARAK EN ÇOK ZORLANDIĞIMIZ KONU EĞİTİM

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'de eğitimin bir çok toplumda olduğu gibi bizim toplumumuzda da önemli bir konu olduğunu ifade ederek "Yöneticilerin en çok zorlandıkları konuların başında geliyor. Özellikle bizim gibi gelişmekte olan uzun süredir bu çaba içinde olan ancak bir türlü istediği noktaya gelemeyen ülkeler için son derece önemli meşakkatli bir yol. Türkiye Cumhuriyeti bundan 100 yıl önce temeli atılmış laik, demokratik bağımsız bir Cumhuriyet. Mustafa Kemal ve mücadele arkadaşları ulusal kurtuluş savaşı sonucu elde ettikleri zaferi laik cumhuriyetle taçlandırırken elbette ki bu ülkeye bazı sistem ve sistematik kazandırmak için önemli çabalar sarf ettiler. Bunların başında eğitim sistemi geliyor" şeklinde konuştu.

"EĞİTİM, HÜKÜMETLERİN SİYASİ GÖRÜŞÜNE PARALEL OLARAK ŞEKİLLENDİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR"

Onlarca yıl geçmesine rağmen gelen her gelen hükümetin ilk gündem maddesinin eğitim olduğunu vurgulayan Seçer şöyle devam etti: "Üzülerek ifade etmek istiyorum ki eğitim konusu o hükümetin siyasi görüşüne paralel olarak şekillendirilmeye çalışılıyor. Buda bize önemli yılları kaybettirdi. Önemli emekleri zayi ettirdi. Buda halen eğitim sistemimizi istediğimiz noktaya getiremememize sebep oldu. Yöneticiler olarak bir çok alanda hatalar yapabiliriz. Tarım alanında, sağlık alanında, ekonomi politikalarımız yanlış olabilir. Bunların tedavisi mümkün olabilir ama eğitim alanında yapacağımız yanlış 10 yıllar sonra anca düzeltilebilir. Bir çok jenerasyonun kötü yetişmesine sebep verebilir. Biz yöneticiler bu konuda çok özen göstermeliyiz. Müzakereye açık, sorgulayabilen, tartışabilen araştırmacı bir eğitimi takip etmek zorundayız. Biz laik ve çağdaş bir eğitimi referans almak zorundayız. Eğitim alanında yapılacak yatırıma belediye olarak her türlü desteği vermeye hazırız."

 VALİ SU: EĞİTİMİN İYİ YAPILMASI ÇOK ÖNEMLİ

Mersin Valisi Ali İhsan Su'da 2019-2020 eğitim öğretim yılının hayırlı uğurlu olmasını dileyerek başladığı konuşmasında eğitimin herkes için en önemli unsurlardan birisi olduğunu söyledi.

Eğitimin doğumdan ölüme kadar devam eden bir süreç olduğunu anlatan Vali Su, "İnsan her an yeni şeyler öğrenen yeni şeyler katan varlık. Okullarımızda biz bunu daha disipline bir şekilde çocuklarımıza veriyoruz. Mezuniyetlerinden sonra da hayat boyu öğrenmeye devam ediyorlar. Bu bakımdan eğitim iyi bir şekilde yapılması çok çok önemli. Bizler Atatürk'ün "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" sözünü düstur edinerek Cumhurbaşkanımızın önderliğinde 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi dahilinde çalışmalarımızı ilimiz bazında hızla sürdürüyoruz. Bu çerçevede bir taraftan eğitim yatırımlarımız hızla devam ediyor. Yeni derslikler yeni okul çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Diğer taraftan okullarımızın iç donanımı ile ilgili teknolojik donanımı ile ilgili çalışmaları sürdürüyoruz.

"402 BİN FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURACAĞIZ"

Bir diğer taraftan eğitimcilerimiz öğretmenlerimizin kendilerini yenilemeleri için eğitim çalışmalarını sürdürüyoruz. Ailelerimize yönelik eğitim çalışmaları sürdürüyoruz. Bir taraftan da çocuklarımızın kendilerini sosyal anlamda geliştirmeleri için sanat spor çevre ağaç yeşil orman ve benzeri birçok konuda kendilerini geliştirmeleri için imkan hazırlıyor onları bu yönde de geliştirmek için gayret gösteriyoruz. Bu yıl her öğrencimiz için ağaç dikme kampanyamız var onu da gerçekleştireceğiz. Her çocuğumuza bir fidan olmak üzere 402 bin fidanı bu yıl toprakla buluşturacağız. Bize çalışmalarımızda velilerimiz katkı sunuyor. Öğrencilerimiz, velilerimiz, öğretmenlerimizde birlikte eğitim öğretim sezonunu sürdüreceğiz" diye konuştu.

TÜM TEDBİRLER ALINDI

 Çocuklarımızın eğitimlerini güzel bir şekilde sürdürmeleri için gerekli tedbirleri aldıklarını belirten Vali Su "Okul çevrelerinin kontrolü, denetimi, okullarda kamera sisteminin kurulması, zararlı alışkanlıklardan çocuklarımızı uzak tutmak için gerekli çalışmalar bunların hepsini güvenlik boyutuyla da sosyal boyutuyla da her konu ile ilgili çalışmaları yaptık. Bu yılda gecen yıl olduğu gibi aynı azim ve kararlılıkla uygulayacağız" dedi.

Toroslar Halk Eğitim Merkezi öğrencileri gösterisi birinci sınıfa başlayan öğrencilere 4. sınıf öğrencilerinin hediye vermesinin ardından okul bahçesinde fidan dikim etkinliği yapıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 “Çocuklar milletimizin geleceğidir”
“Çocuklar milletimizin geleceğidir”
Kariyer Merkezi sektör buluşmaları başladı
Kariyer Merkezi sektör buluşmaları başladı