Merdiven altı tesisler muzun marka değerini düşürüyor

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ferudun Torunoğlu, Müşterek Meslek Komiteleri Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada Anamur ve Bozyazı'da açılan merdiven altı muz paketleme ve sarartma tesislerinden yakındı. Merdiven altı tesislerin bölge muzunun marka değerini olumsuz etkilediğini vurgulayan Torunoğlu "Anamur ve Bozyazı'da öyle sanayicilerimiz var ki Türkiye'de yaş meyve üzerine ender görülecek tesisler yaptılar risk aldılar. Bu arkadaşlar haksız rekabetten dolayı merdiven altı diye tabir edilen sarartma ve paketleme tesislerinden rahatsızlar. Biz muzun iki gün sonra kontrolden çıkıp yok olmasını istemiyorsak önce pazarlama usulünün, paketleme tesislerinin steril ortama taşınmasını istiyoruz" diye konuştu.

Merdiven altı tesisler muzun marka değerini düşürüyor
Merdiven altı tesisler muzun marka değerini düşürüyor admin
Bu içerik 288 kez okundu.

  Hasan KÜÇÜK

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen Müşterek Meslek Komiteleri Çalıştayı’nda Anamur'un çözüm bekleyen sorunları masaya yatırıldı. Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştaya Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Bozyazı Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ferudun Torunoğlu, meclis ve meslek komitesi üyeleri katıldı.

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ferudun Torunoğlu çalıştayda ilçenin tarımdan turizme, sanayiden çevre düzenlemesine kadar sorunlarını dile getirerek belediye başkanlarından el ele vererek sorunlarının çözümü için çaba sarf etmelerini istedi.

Anamur ve Bozyazı'nın sorunları hakkında bilgi veren Torunoğlu 1/1000 ve 1/5000 ölçekli imar düzenlemelerinin hızlandırılması, turizm bölgelerinin tespitinin yapılarak turizm alanlarının artırılması gerektiğini ifade ederek yeni yapıların ruhsatlandırılmasında bölgenin iklimi nedeniyle balkonların daha geniş yapılmasına imkan sağlanması gerektiğini söyledi.

İnşaat sektörü sorun yaşadığını ifade eden Torunoğlu "İki tane beton tesisimiz var. Ama bunların şu anda yaşadığı bir sorun var. Ruhsat problemi yaşıyorlar. Ruhsat problemi yaşayan bu santrallerin durumlarının görüşülmesini istiyoruz" dedi.

Anamur ve Bozyazı şehir girişlerinin düzenlenmesini ve Tarım ve Gıda Fuarı’na destek verilmesini isteyen Torunoğlu, "Bu sene Gıda ve Tarım Fuarının Uluslararası düzeye gelmesi için Mersin Büyükşehir Belediyesi'nden madde ve manevi destek bekliyoruz. Anamur Ören Harabelerinde bir kazı çalışmaları var. Oranında bu vesile ile tanıtılması için ödül töreni ve klasik müzik konserlerinin yapılmasını istiyoruz. Anamur Şehir içi park ve bahçelerin bakımının yapılması, vatandaşlara yürüyüş ve bisiklet sürme yolları yapılmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

Şehir içi trafik akışının ve toplu taşımanın günün gereksinimlerine göre yeniden düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Torunoğlu "Anamur ve Bozyazı'da trafik akışının rahatlaması için sinyalizasyon, kasis, kavşak düzenlemelerinin revize edilmesi gerekiyor. Belediye otobüslerinin uygun olmayan yerlerde durması nedeniyle trafik akışını olumsuz yönde etkilemekte, belediye otobüslerinin belli yerler dışında durmasının engellenmesini istiyoruz. Bu turizm açısından görüntü kirliliğine sebep oluyor. Yeni yapılan otobüs terminalinin bir an önce hizmete girmesi gerekiyor" diye konuştu.

"ZİRAİ ATIKLAR TEHLİKE SAÇIYOR"

Yeni hal yasası çıkana kadar Anamur ve Bozyazı hallerindeki eksikliklerinin giderilmesi gerektiğini anlatan Torunoğlu "Zirai atıkların belediyelerin ortak çalışması ile toplatılması ve imhasını istiyoruz. Yeni hal yasası çıkana kadar Anamur ve Bozyazı'nın merkez bankası konumunda olan hallerdeki insanların temiz bir ortamda çalışmasını istiyoruz. Bundan dolayı yardım istiyoruz. Haldeki zirai atıklar var bunların belli alanlarda gömülerek yada yakılarak imhasını istiyoruz. Bunların çevreye atılması bunlarla oynayan çocukların zehirlenmesine sebep olacak. Kontrolsüz olarak atılıyor. Belli alanlarda toplanmasını istiyoruz" dedi.

MERDİVEN ALTI TESİSLER ANAMUR VE BOZYAZI MUZUNUN MARKA DEĞERİNİ DÜŞÜRÜYOR 

Anamur ve Bozyazı'da açılan merdiven altı muz paketleme sarartma tesislerinin bölge muzunun marka değerini olumsuz etkilediğini vurgulayan Torunoğlu "Anamur ve Bozyazı'da öyle sanayicilerimiz var ki Türkiye'de yaş meyve üzerine ender görülecek tesisler yaptılar risk aldılar. Bu arkadaşlar haksız rekabetten dolayı merdiven altı diye tabir edilen sarartma ve paketleme tesislerinden rahatsızlar. Biz muzun iki gün sonra kontrolden çıkıp yok olmasını istemiyorsak önce pazarlama usulünün, paketleme tesislerinin steril ortama taşınmasını istiyoruz. Bu çok önemli. Bugün Rusya'ya bir domotes gönderiyoruz. Bir tanesinde bir kalıntı çıksın 10 ton mal geri geliyor. Biz kendi ipimizi kendimiz boynumuza geçirmeyelim. Elimizde büyüttüğümüz muzu zaten çevremizdeki Silifke, Manavgat, Hatay, Osmaniye'de yapılan tesislerle rekabet ortamı çıkacak. Bu rekabette biz bütün tesislerimizin modern olması ile öne geçmemiz lazım. Çünkü Türkiye'deki muzun yüzde 55'i Anamur-Bozyazı'da yetişiyor." diye konuştu.  

"SOKAK ARASI SANAYİDEN KURTULMAMIZ LAZIM"

Yeni iskele açılmadan önce çevre düzenlemesinin, servis yolunun yapılarak gümrüğün hazırlanması gerektiğini anlatan Torunoğlu şöyle devam etti: "Çevre düzenlemesi ve yollar; İskele yapıldıktan sonra mı yapılacak?  Su basmanı yapılmadan ev yapılır mı? Önce çevre düzenlemesi yapalım. İskele açıldığında hemen feribot yanaşacak halde olsun. Bunun bir an öce yapılmasını istiyoruz. Yeni Organize Sanayi Bölgesi için çalışma yapılmasını istiyoruz. Sokak arası sanayiden artık kurtulmamız lazım. Anamurlular OSB'nin yapılmasını istiyor. Anamur'da işsizlik büyük sorun. OSB yapılırsa işsizliğin yüzde 30 önüne geçecektir.

"İNSANLAR ZEHİR İÇİYORUZ BUNA ÇÖZÜM BULUN DİYOR"

Anamur ve Bozyazı içme suyu şebekelerinin yenilenmesi ve tamamlanmasını istiyoruz. Bize gelen en büyük talep budur. İnsanlar 'zehir içiyoruz buna çözüm bulun' diyor. Başkanlara aktarmamızı istiyor.

Anamar'un içme suyunun iki başkanın beraber olup bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. Anamur'da hazır su içmeyen kaç ev var? Anamur buna layık mı? Bozyazı kanalizasyon terfi merkezinin motorunun güçlendirilmesini ve Kozağacı-Ermenek bağlantı yolunun asfaltlanmasını istiyoruz. Anamur otogarının kapısının açılmasını istiyoruz. Anamur'un yeni otogarı bitti bitecek deniliyor ama bitmeden yıkılma aşamasına gelecek Anamur otogarı. Bazı yerlerde aksamalar var. Onun bir an önce bitirilip açılmasını istiyoruz. Şu anda kullandığımız Anamur otogarının iki tane kapısı var. Hangi hizmet düşüncesi ile olduğu anlaşılmadan kapının biri kapatıldı. O kapatılan kapı engelli kapısı. Yaşlıların kullandığı kapı. Anamur otogarındaki iki kapınında açılmasını istirham ediyoruz" diye konuştu.

Halkalı-Ardıçlıtaş arasındaki 4 kilometrelik yolun yapılmasını istediklerini anlatan Torunoğlu şunları söyledi: "STK'lar belediyelerin işine karışmaz ama biz sunu diyoruz partisi ne olursa olsun başkanlar çalışacağı kişilere kendileri karar verir ama bir arzumuz var. Bir insan verimli ise particilik yapmıyorsa siyaseten değiştirmiş olmak için değiştirmeyelim. Verimsiz ise bir şey diyemeyiz ama verimli ise bırakın çalışsın. Anamur'da turizm yok. Ama İskele'den sonra turizm en büyük ikinci konumuz. Bir bölge Tarım, Turizm, Ticaret ile kalkınır. Bizde Tarım ve Ticaret var. Turizm içinde en büyük etken iskele olacak. Onun için başkanlarımıza büyük iş düşüyor. Turizmin önündeki engel ise temizlik, ulaşım ve tanıtım eksikliğidir. Anamur ve Bozyazı olarak Türkiye'de olmayan çok yerlere sahibiz. Bunları değerlendirmemiz gerekir." 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mezitli Belediyesi aşure lokması dağıttı
Mezitli Belediyesi aşure lokması dağıttı
Turizmcilerin Mezitli hayranlığı
Turizmcilerin Mezitli hayranlığı
denizli escort