"Polemiklerin Akdeniz'e faydası yok!"

Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, Eylül ayı Belediye Meclis Toplantısı ikinci oturumunda yaptığı konuşmada Pazartesi günü yapılan ilk oturumunda yaşanan gerginliğe dikkat çekerek belediye meclis üyelerinden Türkiye gündemini Mersin gündemini buraya taşımamalarını istedi. Meclis üyelerinin taşıması durumunda kendisinin taşıttırmamayı düşündüğünü ifade eden Gültak, "Ben bazı arkadaşlarla, CHP'li arkadaşlarla kendi arkadaşlarımızla görüştüm. Onların da kanaatinin bu noktada olduğunu gördüm. Gerek yok. Çünkü polemik oluyor. Bu polemiğin Akdeniz'de yaşayan insanlara hiçbir faydası yok" diye konuştu.

admin
Bu içerik 536 kez okundu.

  Hasan KÜÇÜK

Pazartesi günü yapılan Akdeniz Belediye Meclisi Eylül ayı birinci oturumunda daha önce Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevden alındığı için meclis üyeliği mazbatası YSK tarafından iptal edilen HDP'li Mehmet Zarif Biçer'den boşalan Plan ve Bütçe Komisyon üyeliğine yapılacak seçim öncesi gerginlik yaşanmıştı.

Eylül Ayı ikinci oturumunda ise meclis üyeleri arasında Büyükşehir'deki işçi çıkarmaları ile ilgili küçük tartışmalar yaşandı. Meclis üyeleri gündem maddelerinin ardından işçi çıkarmaları ile ilgili görüşlerini açıkladı. Cumhur ittifakı üyeleri işçi çıkarmaları eleştirirken CHP'li bazı üyeler Büyükşehir Belediye Başkanı'na destek verdi.

Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak ise

belediyelerdeki işçi çıkarmaları kamu vicdanının değerlendireceğini söyledi.

Bunun dünya ve Avrupa ve Mersin normları olduğunu söyleyen Gültak, "Bunu normlara vurduğum zaman ben şu anda 300 kişiyi işten çıkarmam lazım. Başka bir şey söylemeyeceğim. Bu normları araştırabilirsiniz. Ben ne Büyükşehir'i katıyorum. Normlarına vurup ta nüfusu bilmiyorum. Kendi normlarıma vurduğum zaman benim Akdeniz Belediyesi'nde Avrupa Normlarını esas alsam ben 300 kişiyi işten çıkarmam lazım. Bunun normları var. Alırsınız bölersiniz çarparsınız. Kaç kişi ile çalışmanın gerektiğini ortaya çıkarırsınız. Ama bir şeyi doğru bulmuyorum. Bir yandan bir belediye işçi çıkarırken işçi alıyorsa orada bir sıkıntı vardır. Bence onu araştırmak gerekir. Ben burada herhangi bir belediye kastetmiyorum. Ben Büyükşehir Belediyesi ile koordineli çalışıyorum. Ben belediye başkanıyım. Ben sadece AB normlarına göre ben Akdeniz'de 300 kişi çıkarmam lazım. Ama sıkıyorum dişimi çıkartmıyorum çıkartmayacağım da. Ama kendime göre bir ekipte kurdum. Azda olsa. Az aldım. Daha çok olmak istiyorum daha verimli çalışmak için ama ben daha çok çalışıyorum. Daha çok yoruluyorum. Benim ekibimi daha çok çalıştırıyorum. Sorun değil o gariban insanlar işsiz kalmasın diye. İnşaallah fazla insan işten ayrılmaz. Hangi partiden olmuş önemli değil. Sonuçta aldığı 2 bin lira civarında para. Evine bir ekmek götürecek, süt götürecek. Belki çocuğunun dolmuş parasını ödeyecek. Ben meseleye öyle bakıyorum. Bu insanlara yazıktır bunun hesabı verilemez. Sadece işini yapmasını istiyoruz. İşini yapıyorsa gerisi hiç önemli değil" diye konuştu.

"POLEMİKLERE İZİN VERMEYECEĞİM"

Konuşmasında Pazartesi günkü meclis toplantısında yaşanan gerginliğe değinen Gültak, "Biz genelde tüm meclis üyeleri olarak Akdeniz'de hizmet bekleyen insanların sorunlarını dile getirelim. Akdeniz sınırları içinde bizden hizmet bekleyen kanalizasyonu mu yok? Alt yapısı mı yok? Okulunda sorun mu var? Camisinde sıkıntı mı var? Bir gariban mı var ekmeği mi yok? Aşımı yok? Hepimizin burada vebali var. Akdeniz sınırları imarından tutun, fen işlerinden tutun insanlığından tutun, aklınıza ne gelirse. Sizden bir ricam var belediye başkanı olarak. Herkesin bir dünya görüşü var. Mümkün mertebe Akdeniz meclis toplantılarında Türkiye gündemini Mersin gündemini buraya taşımayalım. Taşırsanız bunu taşıttırmamayı düşünüyorum. Ben bazı arkadaşlarla, CHP'li arkadaşlarla kendi arkadaşlarımızla görüştüm onlarında kanaatinin bu noktada olduğunu gördüm. Gerek yok çünkü polemik oluyor. Bu polemiğin Akdeniz'de yaşayan insanlara hiçbir faydası yok. Konuşuyoruz konuşuyoruz ne siz bizi ikna edebiliyorsunuz ne biz sizi ikna ediyoruz.  Aynı düşüncelerle buradan ayrılıp gidiyoruz. Sadece konuşmuş oluyoruz. Bunun yöntemi eğer basına bir mesaj vermek istiyorsak kamuoyuna bir mesaj vermek istiyorsak partilerimiz var. Parti başkanlarımız var. Çıkarız orada beğenmediğimiz politikaları eleştirebiliriz" şeklinde konuştu.

"SORUNLARIN ÜZERİNİNİN KAPANMASINI İSTEMİYORUZ"

Sorunların konuşulmaması için üzerini kapatma gibi bir dertlerinin olmadığını vurgulayan Gültak

"Konuşulabilir ama bize bir faydası yok. Meclisimizde boşuna gündem olmuş oluyor. Ben bunu sadece bir partiye söylemiyorum. Kendi arkadaşlarıma da söyledim. Bir kadın cinayeti olur, bir deprem olur Türkiye'yi ilgilendiren bir felaket olur. Biz milletvekili değiliz yasa çıkarmıyoruz. Bunları değiştiremeyiz. Akdeniz'i  ilgilendiren belediyeciliği ilgilendiren konularla ilgili konuşalım ama bunun içine sıkıştırarak bir çok şey sokabilirsiniz. Bir geçen bir birimizi üzdük bir faydası oldu mu? Mersin'e bir faydası oldu mu? Düşüncelerimizde bir şey değişti mi? Bence gerek yok. Herkesin kendine göre doğruları var. Bunları meclisin dışında isteğiniz yerde demeç vererek konuşabilirsiniz. Akdeniz'in çok sorunları var. Bu konuşmalar belki tabanımızın hoşuna gidiyor. Belki bizimde hoşumuza gidiyor ama burada hepinizin vicdanına soruyorum. Bu konuşmaların insanlık adına, Akdeniz'deki mazlumluk adına kadınlar ve çocuklar adına bir faydası olduğuna inanıyorsanız yapalım. Onun dışında karışıyor ortalık kimseye de bir faydası olmuyor."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti