Mersin'in ihracat gelirinin yüzde 20'si Narenciye'den

Mersin 2018 yılında 1 milyar 727 milyon dolar ihracat geliri elde etti. Narenciye ürünleri bu geliri oluşturan en önemli ihraç kalemi olarak ön plana çıktı. Narenciyeden elde edilen 349 milyon dolar oldu. Bu rakamla narenciye Mersin'in toplam ihracat gelirinin beşte birini oluşturuyor. Ülkemizde üretilen narenciyenin yüzde 41'i ihracata konu olmakta. Türkiye 2 milyon tonluk ihracat hacmi ile Dünyanın en fazla narenciye ihraç eden 3. ülkesi olurken ülkemize bu konumu kazandıran illerin başında ise Mersin geliyor.

Mersin'in ihracat gelirinin yüzde 20'si Narenciye'den
Mersin'in ihracat gelirinin yüzde 20'si Narenciye'den admin
Bu içerik 3836 kez okundu.

  Hasan KÜÇÜK

Mersin Ticaret Borsası'ndan alınan bilgiye göre, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından yayınlanan verilerde dünya narenciye üretimi 146 milyon ton seviyesinde.  Ülkemiz 4.9 milyon tonluk üretim ile Avrupa'nın 2. dünya'nın 7. en önemli üreticisi konumunda. Ülkemizde üretilen narenciyenin yüzde 41'i ihracata konu olurken 2 milyon tonluk ihracat hacmi ile dünyanın en fazla narenciye ihraç eden 3. ülkesi durumundayız. Ülkemize narenciyede hem üretim hem de ihracat açısından bu konumu kazandıran illerin başında ise Mersin geliyor. Ülkemizdeki narenciye üretiminin yüzde 25’i Mersin'de yapılıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2018 yılında ülkemizde 4.9 milyon ton narenciye üretimi gerçekleşti. Mersin ise 1 milyon 215 bin tonluk hacim ile bu miktarın dörtte birlik bölümünü karşılamakta.

LİMON ÜRETİMİNİN YÜZDE 60 MERSİN'DEN

Diğer yandan ülkemizdeki limon üretiminin yüzde 60'ını Mersin gerçekleştirmekte. 2018 yılında Türkiye'de 1 milyon 100 bin limon üretimi yapıldı. Mersin, 656 bin tonluk üretim hacmi ile ülkemiz limon üretiminin yüzde 60'ını sağlamakta.  Türkiye narenciye ihracatının da yüzde 37'sini Mersin karşılamakta. Ülkemiz geçtiğimiz yıl 2 milyon ton düzeyinde narenciye ihraç etti. Bunun yüzde 37'lik bölümü olan 756 bin tonu ise Mersin'li firmalar gerçekleştirdi. Bunun karşılığında 349 milyon dolar ihracat geliri elde edildi. Mersin'in tüm ihracat gelirinin yüzde 20'si sadece narenciyeden gelmektedir.

Kentimiz 2018 yılında 1 milyar 727 milyon dolar ihracat geliri elde etti. Narenciye ise bu gelirin oluşturan en önemli ihraç kalemi olarak ön plana çıktı. Narenciyeden elde edilen 349 milyon dolar, Mersin'in toplam ihracat gelirinin beşte birini oluşturmaktadır. Mersin'in yaş meyve üretiminin yüzde 46'sı ve ihracatının yüzde 77'si narenciye. Türkiye'nin en fazla yaş meyve üretimi ve ihracatı yapan kenti Mersin'e bu konumu sağlayan ürün grubunu narenciye oluşturmakta. Mersin'lilerin ürettiği 2 milyon 622 bin tonluk yaş meyvenin 1 milyon 215 bin tonu ve 985 bin tonluk ihracatının 756 bin tonu narenciye oluşturuyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sel mağduru ailenin imdadına Büyükşehir yetişti
Sel mağduru ailenin imdadına Büyükşehir yetişti
Öğrencilere karne hediyesi olarak kar sürprizi
Öğrencilere karne hediyesi olarak kar sürprizi