Advert
Advert

Üretim yapmak için toprak bekliyorlar!

Toprakları ve evleri Alaköprü Barajı’nın suları altında kalan Anamur’un Akine köyü sakinleri, devletin yaptırdığı modern konutlara yerleşti ancak arazi tahsisi 3 yıldır yapılamadığı için üretime geçemedi. Köylülerden büyük kısmı başka köylere yevmiyeli işçi olarak gidiyor, bir kısmı ufak çapta hayvancılık yapmaya çalışıyor. Geçmişte çilek üretimi yaptıklarını belirten köylüler, yeniden üretim yapabilmek için bir an evvel topraklarının verilmesini bekliyor. Ancak devletle köylüler arasında toprak miktarının ne kadar olacağı konusunda uzlaşmazlık var.

 Üretim yapmak için toprak bekliyorlar!
 Üretim yapmak için toprak bekliyorlar! admin
Bu içerik 1348 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR/ÖZEL HABER

Asrın projesi olarak anılan KKTC’ye Su Temini Projesi kapsamında yapılan Alaköprü Barajı’nın su tutmaya başlamasıyla Anamur’un Ormancık, Sarıağaç ve Akine köyleri su altında kalmış ve bu köyler boşaltılmıştı. Hak sahiplerine devlet tarafından modern konutlar yapıldı ve köylüler bu konutlara yerleşti. Ormancık ve Sarıağaç köylüleri ayrıca, su altında kalan topraklarının yerine başka yerlerde üçer dönüm arazi de aldı. Köylüler, konut ve araziler karşılığında devlete taksitle ödeme yapacak. A Akine köyü sakinleri ise, arazinin ne kadar olacağı konusunda devletle anlaşamayınca yeni topraklarını henüz almadı.

3 KÖYDE 326 HAK SAHİBİ VAR

Akine Muhtarı Süleyman Duman,  su altında kalan Ormancık, Sarıağaç ve Akine köylerinde toplam 326 hak sahibinin olduğunu, bu hak sahiplerinden 126’sının Akineli olduğunu kaydetti.Duman, “İl Tarım Komisyonu, hak sahibi başına 4,5 dönüm arazi verilmesine karar verdi. 4,5 dönümde insanların geçimini sağlayabileceğini, Bağ-Kur primini yatırabileceğini, evlerin ve tarlaların borcunu ödeyebileceğini belirtti ve bu rakamda karar kıldı.  Daha sonra her köy kendi sınırları içinde iskan edilecek diye bir madde eklendi yasaya. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü de bunun üzerine 3’er dönüm arazi verileceğini söyledi. Bu yönde bir mutabakat imzalatmak istediler. Akine köylüleri olarak biz bunu imzalamadık. Ormancık ve Sarıağaç köyleri ise imzaladı. Biz her hak sahibine 4.5 dönüm arazi verilmesinde ısrarcıyız. Çünkü 120 bin lira ev bedellerinin üzerine toprak parası da eklendiğinde bizim 1200 ila 1300 lira arasında taksit ödememiz gerekecek. Bunu ödemekte zorlanacağımızı düşünüyoruz. Onun için hak sahiplerine 4.5 dönüm arazi verilmesi lazım ki borcu ödeyecek kadar üretim yapabilelim” dedi.

‘4.5 DÖNÜM ARAZİDE ISRARLIYIZ’

Akine köyünün son 30 yılda çilek üretiminde adından söz ettirdiğine işaret eden Duman, “Köyümüzün ataları, dedelerimiz hayvancılıkla uğraşıyormuş. Daha sonra Anamur’da ilk çilek tarlaları kuran, çileği ihracata yönlendiren ilk köy Akine köyü. 1980’lerde üretime başladık. 1985’te ihracata başladık. Burası Anamur çileğinin en önemli üretim yeri. Dolayısıyla 4.5 dönüm arazi verilmesini istiyoruz, yeniden çilek üretmek istiyoruz” diye konuştu.

‘ÜRETİM YAPMAK İSTİYORUZ’

Köylerinin 2015 Mart ayında boşaltıldığını ifade eden Duman, “O günden bu yana üretim yapamıyoruz.  Hayvancılık eskiden beri vardır burada. Şimdi insanımız kendi olanaklarıyla, az sayıda hayvan besliyor. Ekip biçme sadece evlerin önündeki küçük bahçelerde yapılıyor. Onun dışında ekip biçme faaliyetimiz yok.  Ekonomik yönden çok zayıf duruma düştük. İnsanlarımız başka yerlere yevmiyeli işçi olarak gitmek zorunda kalıyor. Bir an önce topraklarımızı almak ve üretim yapmak istiyoruz. Mağduriyetimizin giderilmesini bekliyoruz” dedi.

‘KAYBETTİĞİMİZ VATANI GÖRÜYORUM SUYUN İÇİNDE’

Alaköprü Barajı’nın su tutmaya başlamasının ardından oluşan baraj gölü, Akine, Sarıağaç ve Ormancık köylerinin olduğu yöreyi hem görsel olarak hem de coğrafi olarak değiştirdi. Ormanlarla kaplı yüksek dağların arasında kalan masmavi göl, görenleri hayran bırakıyor. Ancak yöre köylüleri o manzaraya baktığında hatıralarını görüp hüzünleniyor. Köyün sakinlerinden Süleyman Deniz, duygularını şöyle anlattı:

“Sizin baktığınız yer, mavi bir su birikintisinin kenarında çok güzel bir yerleşim yeri. Biz Akineliler bu manzaraya baktığımızda ise yüreğimiz yanar. Vatanımızı kaybetmişiz. Okulumuzu, camimizi, bin bir emekle kurduğumuz evimizi, tırnaklarımızla karış karış işlediğimiz topraklarımızı kaybettik. Biz onu görüyoruz bu mavi suyun içinde. Ben baktığımda bazen Akineli bir gencin, pullu yağlığıyla sevgilisine el ettiği yeri görüyorum suyun içerisinde. Bazen çalışan, didinen insanları görüyorum. Akine'de hiçbir köye nasip olmayan bir birlik ve dayanışma sergilendi burada. 20 senede, 20 kilometre uzaktan sulama suyu getiriyorlar. Devletten bir kuruş dahi almadan, devletten bir kazma dahi almadan. İnsanlar kazmayla yardılar dağları ve sonunda içme sularını getirdiler. Bu civarlarda su yokken, 1970'lerde bu köy kendi suyunu getirmişti. Bunları anlatırken gözlerim yaşarıyor. İyi bir çalışma yapmıştı Akineliler. Okulumuz yoktu bizim, komşu köylere giderdik. Orada da en çalışkan öğrenciler Akineliler olmuştu. Şimdi Akine’nin emekleri, geçmişi bu mavi suların altında kaldı.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anasınıfı öğrencileri, okul bahçesine çiçek dikti
Anasınıfı öğrencileri, okul bahçesine çiçek dikti
Açık minibüs kapısı hastanelik etti
Açık minibüs kapısı hastanelik etti