Advert
Advert

İhracata çifte ‘vergi’ kıskacı!

Türkiye Irak Sanayici ve İşadamları Derneği (TISİAD) Genel Başkanı Nevaf Kılıç, Irak’ta merkezi hükümet ile Bölgesel Kürt Yönetimi gümrük kontrollerinde anlaşmazlığa düştüğü için ihracatçıların hem Kuzey Irak’a, hem de Irak’a vergi vermek zorunda kaldığını belirterek, Bunun için bizim hükümetimiz girişimlerde bulunmalı.” Dedi.

İhracata çifte ‘vergi’ kıskacı!
İhracata çifte ‘vergi’ kıskacı! admin
Bu içerik 642 kez okundu.

Hasan Küçük

Genel Merkezi Mersin’de bulunan Türkiye Irak Sanayici ve İşadamları Derneği (TISİAD) Genel Başkanı Nevaf Kılıç, ülkenin sıkıntılı dönemlerden ihracatını artırıp ithalatı azaltarak çıkabileceğini belirtti. Kılıç Güney’e yaptığı açıklamada şu anda ülkemiz ekonomisinin  sıkıntılı bir süreç yaşadığına dikkat çekti. Bu süreçten çıkmamızın önemli adımlarında birinin ihracatı artırıp ithalatı azaltmak olduğunu vurgulayan Kılıç “Bunun dışında üretimi artırmamız lazım. Ülke olarak üretim konusu üzerinde durmamız lazım. Katma değere yüksek ürünler üretip, ihrac etmemiz lazım. Yastık altında paralar var. O paraların piyasaya girmesi lazım. Yastık altında altın ve  para kalmaması lazım” diye konuştu.

Türk lirasına güvenmenin önemli olduğuna işaret eden Kılıç, şöyle devam etti: “Ticaretimizi TL üzerinde yapmamız lazım. Türk lirası ticarette daha fazla kullanılmalı. İnanıyorum ki Türkiye bir olunca birlik olunca bu süreçten de rahatlıkla çıkar. Bu konuda hükümette üzerine düşen görevi yapmalı. Halkı bilinçlendirmeli. İhracatçınının önündeki engellerin kaldırılması lazım. Özellikle Irak’ın içerisinde alınan ikinci vergi var. Bu acil bir şekilde kaldırılması lazım. Irak’ın içinde alınan ikinci vergi olmasa Irak’a olan ihracatımız yüzde 20-30 daha artar.”

IRAKTA ALINAN İKİNCİ VERGİ KALDIRILMALI

Irak’ta uygulanan ikinci vergiyi örnekleri ile açıklayan Kılıç, “Bir ürünü Irak’a ihrac ettiğimizde Zaho’daki Halil İbrahim Gümrüğünde vergisi alınıyor. Ne zamanki bu ürünler Kürt bölgesi dışında Bağdat ve Bağdat’ın güneyine indiğinde ikinci bir gümrük vergisi daha alınıyor. Buda ihracatçımızı sor durumda bırakıyor. Örnek verecek olursak bir tavuk arabası tavuk etini Irak’a gönderdiğinizde

Zaho Halil İbrahim Gümrük kapısında 4 bin dolar gümrük vergisi veriyorsunuz. Bu ürün Bağdat’a gittiğinde artı bir 4 bin dolar daha ödüyorsunuz. Buda ihracatçımızı zor durumda bırakıyor. Diğer ülkelere yarıyor. Özellikle Irak’ta ikinci gümrük vergisi acilen kaldırılması lazım. Bunun için bizim hükümetimiz girişimlerde bulunmalı çaba sarfetmeli şeklinde konuştu.

Ayrıca Türk plakalı araçların şu anda sadece Kuzey Irak bölgesine gidebildiğine dikkat çeken Kılıç şunları söyledi: “Bu yolların açılması lazım ve Irak’ın geneline bizim Türk araçlarımızı Basra’ya kadar gidebilmesi lazım. Bugün Suriye kapalı olduğu için Arap yarımadasındaki ülkelere ihracatımız hep deniz yolu ile yapıyoruz. O da zor koşullarda yapılıyor. Ondan kaynaklı ihracatımızda çok azalma meydana geldi. Irak üzerindeki güzergah açıldığı zaman Suudi Arabistan’a, Ürdün’e, Birleşik Arap Emirliklerine diğer Arap ülkelerine Arap yarımadasındaki ülkelere ihracat yapılabilecek. Hükümetimizden beklentimiz bu. İhracatın önündeki engellerin acilen kaldırılması iracatın teşvik edilmesi lazım. İhracat yaparak bu zor süreci atlatabiliriz. Katma değeri yüksek ürünler üreterek ve üretime daha fazla ağırlık vererek bu süreci hep beraber ülke olarak atlatacağız. Hükümetin yanındayız. Hükümetin aldığı kararladı desteklememiz lazım ki hep beraber bu zor süreci atlatabilelim.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anasınıfı öğrencileri, okul bahçesine çiçek dikti
Anasınıfı öğrencileri, okul bahçesine çiçek dikti
Açık minibüs kapısı hastanelik etti
Açık minibüs kapısı hastanelik etti