Advert

Kazanlı sahili temizlendi

Nesli koruma altında olan Caretta Caretta deniz kaplumbağası yuvalarının bulunduğu Kazanlı sahili, Akdeniz Belediyesi ekiplerince temizlendi. Başkan Pamuk’un da katıldığı etkinlikte, sahildeki yuvalarından çıkan fakat yollarını şaşıran yavru kaplumbağaların denizle buluşması sağlandı.

Kazanlı sahili temizlendi
Kazanlı sahili temizlendi admin
Bu içerik 517 kez okundu.

Mersin/Akdeniz İlçe  Belediyesi; vatandaşların, temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşam hakkını korumak ve sürdürmek amacıyla hizmet ve çalışmalarına, belirlediği plan ve program dahilinde ara vermeden devam ediyor.Belediye’den yapılan açıklama göreÇevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından, Kazanlı sahili ile vatandaşların mesire alanı olarak kullandığı ağaçlık alanlarda kapsamlı temizlik çalışması yapıldı. İki gruba ayrılarak Kazanlı sahilini bir uçtan diğer uca kadar temizleyen ekipler, sahile atılan tarımsal ve evsel atıkların yanı sıra, piknikçilerin bıraktığı veya dalgaların sahile taşıdığı çöp ve atıkları da toplayıp torbalara doldurdu ve ardından da çöp kamyonuna yükleyip bölgeden uzaklaştırdı. Ekipler, Kazanlı sahil boyu ve mesire alanının yanı sıra, yine deniz kenarında bulunan Caretta Caretta Parkı’nın civarında da detaylı temizlik çalışması yaptı.

BAŞKAN PAMUK; “KAZANLI, DÜNYANIN ENDER SAHİLLERİNDEN BİRİNE SAHİP”

Akdeniz Belediye Başkanı Muhittin Pamuk, Akdeniz ilçe sınırları içerisinde bulunan Kazanlı’nın; sadece Mersin ve Türkiye’nin değil, dünyanın da en önemli sahillerinden birine ev sahipliği yaptığının altını çizdi. Başkan Pamuk; “Kazanlı sahilimiz, dünya üzerinde nesli uluslar arası kanun ve sözleşmelerle koruma altına alınan Caretta Caretta türü deniz kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı çok ender yerlerden birisi. Bu nedenle, Kazanlı gibi, yavru çıkışı olan sahillerimizin temiz tutulması ve yuvaların korunması çok önemli. Ne yazık ki tarımsal ve evsel atıklar, balık ağları, poşetler, pet şişe ve kola kutuları gibi çeşitli atıklara takılıp denize ulaşamayan yavru kaplumbağalar hayatını kaybedebilmektedir. Bu nedenle özellikle Kazanlı’da yaşayan; piknik yapmak ya da yüzmek için bu sahile gelen tüm vatandaşlarımızdan, bu konuda çok duyarlı ve dikkatli davranmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

BAŞKAN PAMUK, YAVRU DENİZ KAPLUMBAĞALARINI DENİZLE BULUŞTURMUŞTU

Nitekim Akdeniz Belediye Başkanı Muhittin Pamuk’un da katıldığı bir etkinlikte, 26 Temmuz 2018 Perşembe günü gece saatlerinde, Kazanlı sahilinde bulunan yuvalarından çıkan Caretta Caretta yavruları denizle buluşturulmuştu. Akdeniz Üçüncü Göz Eğitim ve Gençlik Derneği öncülüğünde, farklı ülkelerden gelen öğrenci gençlerin de katıldığı buluşmada, yuvalarından çıkan fakat yolunu şaşırıp karaya doğru hareket eden yavru deniz kaplumbağaları toplanıp kutulara konulmuş, denizin birkaç metre içinden sahile ışık tutan gençlerin yardımıyla Akdeniz’in maviliklerini bulmaları sağlanmıştı. (Bülten)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yarım ton kaçak nargile tütünü ele geçti
Yarım ton kaçak nargile tütünü ele geçti
 İnternet dolandırıcılarına operasyon
İnternet dolandırıcılarına operasyon