Advert
Advert

Başkan Tarhan’dan şeftali üreticisine destek

Yaklaşık 150 bin ton şeftali üretiminin yapıldığı Mezitli’de ürünleri para etmediği için kesmeye başlayan çiftçiye Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’dan destek geldi. Bahçede 70 kuruşa, meyve suyuna ise 25-30 kuruşa satılmasına karşın pazarda 3,5-4 TL, Marketlerde 5-6 TL’den tüketiciye ulaşan şeftaliyi çiftçiler bayram boyunca Mezitli’nin her noktasında kendileri satabilecek.

Başkan Tarhan’dan şeftali üreticisine destek
Başkan Tarhan’dan şeftali üreticisine destek admin
Bu içerik 405 kez okundu.

Mersin’in Mezitli ilçesinde ürününü istediği fiyattan satamayan üreticiye, Mezitli Belediye Başkanı Tarhan’dan destek geldi. Belediye’den yapılan açıklama göre Bahçede 70 kuruşa, meyve suyuna ise 25-30 kuruşa satılmasına karşın pazarda 3,5-4 TL, Marketlerde 5-6 TL’den tüketiciye ulaşan şeftaliyi çiftçiler bayram boyunca Mezitli’nin her noktasında kendileri satabilecek. Tepeköy, Sarılar, Fındıkpınarı, Zeybekler, Kocayer Mahallelerin de içerisinde bulunduğu şeftali üretimin yoğun olduğu bölgelerde yıl boyu emek verip ürettikleri  ürünleri meyve suyu sektörüne 25 kuruşa satmak zorunda kaldıklarını dile getiren  bazı çiftçiler bahçedeki şeftali ağaçlarını kesmeye başladıklarını belirterek, 

ŞEFTALİ ÜRETİCİSİ İSYANDA

Çiftçiden 70-80 kuruşa alınan şeftali ise tüketiciye gelene kadar fiyatını 7 kat üzerine çıkıyor. Pazarda 3,5 TL, Marketlerde 5-6 TL’den tüketiciye ulaşan şeftalide asıl karı aracıların aldığını ifade eden üreticiler,“Yıl boyunca emek verip ürettiğimiz ürünleri meyve suyu sektörüne 25 kuruşa satmak zorunda kalıyoruz. Kesildikten sonra hemen piyasaya sürülmek zorunda olduğumuz için komisyoncu fiyatı elinden geldiğince aşağıya çekiyor. Bu durum zaten maliyetinin altında sattığımız için zararımızın büyümesine neden oluyor. Meyve sektöründe faaliyet yürüten firmalar şeftaliyi maliyetinin üçte birine alıyor. Kilosunu 25 kuruşa sattığınız şeftaliyi zararına da olsa toplamak zorundayız. Dalında bırakmak daha az maliyetli ama bu da hastalıklara sebep oluyor. Banka borçlarımız her geçen gün artıyor. Daha fazla zarara girmemek adına ağaçlarımızı kesmeye başladık diye konuştular.

BAŞKAN TARHAN HEP YANIMIZDA DURDU, DESTEK VERDİ

Konu hakkında açıklama yapan Şeftali Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Çelik ise, devletin üreticiye destek olması gerektiğine vurgu yaparak, ”Sağ olsun Mezitli Belediye Başkanımız kısıtlı bütçesine rağmen bizim için projeler üretmeye çalışıyor. Şimdi de çiftçinin komisyoncuya karşı elini güçlendirecek soğuk hava deposu için çalışma başlattı. Kendisine çok teşekkür ediyoruz diye konuştu.

 Mezitli Belediye Başkanı Tarhan’da çiftçilerin bayram boyunca Mezitli’nin istedikleri yerinde şeftaliyi araçlarında kendilerinin tüketiciye doğrudan satabileceği  bildirdi. Pazar ve marketlerde karşılaştığı vatandaşların şeftaliyi kilo yerine tane ile alamaya başlamasının kendisini derinden yaraladığını ifade eden Başkan Tarhan, Vatandaşımızın poşetinde çocukları beslenebilsin diye tane ile şeftali alabilmesi beni derinden yaraladı. Yine kırsal kesimde ziyaret ettiğimiz üretici de ürününü satamamaktan dert yanıyordu. Bu acıklı duruma son verebilmek ve bir nebzede olsa çiftçimizin yarasını sarabilmek adına bir projeye imza attık. Şeftali üreticimiz önümüzdeki haftadan başlayarak kamyonetleri ve araçları ile Mezitli’nin diledikleri yerinde doğrudan tüketiciye ulaştırabilecekler. Biz bu konuda kendilerine gereken kolaylığı sağlayacağız” dedi.

KADIN ÜRETİCİ PAZARLARIMIZ TÜM TÜRKİYE’DE UYGULANMALI

Üreticinin hak ettiği kazancı sağlarken tüketicinin de ürünü daha ucuza alabilmesi için Kadın Üretici Pazarlarını faaliyete geçirdiklerini hatırlatan Başkan Tarhan, yaptığı açıklamada “Ülkemizde üreticinin hak ettiğini kazanarak üretime devam edebilmesi için devlet olarak desteklenmesi gerekiyor. Kadın Üretici Pazarımızda olduğu gibi bir sistem tüm Türkiye’de uygulamaya geçilmeli” ifadelerini kullandı. (Bülten)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anasınıfı öğrencileri, okul bahçesine çiçek dikti
Anasınıfı öğrencileri, okul bahçesine çiçek dikti
Açık minibüs kapısı hastanelik etti
Açık minibüs kapısı hastanelik etti