Gülnar'da renkli festival

Gülnar'da düzenlenen Kültür, Yöresel Ürünler Festivali ve 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinliği renkli görüntülere sahne oldu. Gülnarlıları bir araya getiren etkinlikte vatandaşlar yöresel ürünleri görme imkanı bulurken ünlü sanatçıların verdiği konserde ise gönüllerince eğlendi. En iyi üzüm, elma ve badem yetiştiricisi çiftçilere çeşitli ödüllerin verildiği festivalde birlik, beraberlik ve kardeşlik vurgusu yapıldı.

Gülnar'da renkli festival
Gülnar'da renkli festival   admin
Bu içerik 993 kez okundu.

  Hasan KÜÇÜK

Gülnar Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve Gülnar Kaymakamlığı tarafından düzenlenen Gülnar Kültür, Yöresel Ürünler Festivali ve 30 Ağustos Zafer Bayramı renkli görüntülere sahne oldu. Çarşı merkezindeki Hükümet Konağı önünde gerçekleştirilen festivalde ilçeye has ürünlerin sergilendiği stantlar yer aldı.

Festivale, İlçe Kaymakamı Mustafa Ayvat, Belediye Başkanı Alpaslan Ünüvar, Aydıncık Belediye Başkanı Ferhat Aktan, Cumhuriyet Başsavcısı Tugay Çatlı, yargı çalışanları, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, üreticiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Alpaslan Ünüvar, Ağustos ayının zaferler ayı olduğunu hatırlatarak, "Tarihimizde en büyük zaferleri Ağustos ayı içerisinde kazandık. Malazgirt Zaferi, Büyük Taarruz, 30 Ağustos Zafer Bayramı bu zaferleri taçlandıran en büyük zaferlerden bir tanesidir" dedi.

30 Ağustos'un Gülnar tarihinde unutulmaz bir yere sahip olduğunu vurgulayan Ünüvar,

"30 Ağustos 1916 Gülnar’ın resmi olarak ilçe oluş tarihidir. Festivalimiz 17 yıl önce bizlere bu yolu gösteren büyüklerimiz tarafından Gülnar Buluşması adı altında başlatılıp üç dört defa kutlanmıştır. Daha sonra bu etkinliği Gülnar Elma, Badem, Üzüm ve Kültür Festivali adı altında kutladık. Son 4 yıldır da Gülnar Kültür, Yöresel Ürünler Festivali olarak kutluyoruz. Ama öğrendik ki bizim dedelerimiz 1916 Gülnar’ın İlçe oluşunun kuruluş günü olarak kutlamış. Her yıl bu kutlamaları sürdürmüş. Bu yıl bizlerde ilçemizin 103.Kuruluş yılını kutluyoruz" şeklinde konuştu.

Milleti millet yapan unsurlardan birisinin de kültür olduğunu anlatan Ünüvar, şöyle devam etti: "Sahip olduğumuz kültüre, özellikle de yörük kültürüne ve en güzeli Gülnar’da yetişen üzüm, elma, badem ve diğer ürünlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bu festivalimiz birliğin, beraberliğin, kardeşliğin ürünüdür. Allah birliğimizi, beraberliğimizi bozmasın. Hepinize iyi geceler, iyi eğlenceler diliyorum.“

Kaymakam Mustafa Ayvat'daGülnarlıların 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlayarak başladığı konuşmasına katılımcılarına ilgilerinden dolayı teşekkür etti.

Gülnar'ın Cumhuriyetin kurulmasından sonra birlik ve beraberliğin sembolü olduğunu vurgulayan Ayvat, şehrin bu günde kardeşliğini beraberliğini gösterdiğini söyledi.

Bu şehrin idarecileri olarak bütün çalışmalarımızda ,bütün faaliyetlerimizde vatandaş odaklı bir yönetim anlayışıyla daha iyi bir Gülnar hayaliyle çalışmalarımıza devam etmekteyiz" diyen Ayvat,

"Yerel yönetimlerimizle, bütün kamu kuruluşlarımızla, siyasi partilerimizle ve sivil toplum örgütlerimizle Gülnar için birlik olarak taş üstüne taş koyarsak bizim için en büyük çalışma bu olacaktır" ifadelerini kullandı.

Festivalde en iyi üzüm, elma ve badem yetiştiricisi çiftçilere çeşitli ödüller verildi.

Programda Yörükoğlu Selim, Sami Çelik ve Hüseyin Kağıt söyledikleri birbirinden güzel parçalarla Gülnarlıları coşturdu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Seçer orkestra yönetti
Başkan Seçer orkestra yönetti
Toroslar, Ata'sını dualarla andı
Toroslar, Ata'sını dualarla andı