“Demokrasiye yapılmış bir suikast”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, CHP Akdeniz İlçe Örgütü'nün Danışma Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyım atanmasını demokrasiye yapılmış bir suikast olarak değerlendirdiğini belirtti.

“Demokrasiye yapılmış bir suikast”
“Demokrasiye yapılmış bir suikast”  admin
Bu içerik 419 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, CHP Akdeniz İlçe Örgütü'nün Danışma Kurulu Toplantısı’na katıldı. Burada bir konuşma yapan Seçer, Akdeniz'in en zor seçim çalışmalarının yapıldığı bölge olduğunu söyledi. Seçer, "Akdeniz bölgesi faklı etnik yapılar, farklı ekonomik gruplar, soysal yapılar, kültürel yapılar bir tarafta, yer ile yeksan mahalleler bugüne kadar hizmet alamamış, şu ya da bu sebeplerle hep öteki görülmüş topluluklar. Diğer taraftan Mersin’in ekonomisine can veren bacaların tüttüğü fabrikalarla donatılmış bir Akdeniz bölgesi. Bu kadarda çelişkili özellikleri içerisinde barından ilçemiz. Ben Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, seçim öncesi söylediğimi bir kez daha tekrar etmek istiyorum. Elbette adaletli olacağız. Adalet, Konfüçyüs’ün da dediği gibi ‘kutup yıldızıdır. Diğer bütün her şey onun etrafında döner. Bizde adaleti savunacağız ama eşitliği savunacağız ama hizmet konusunda pozitif ayrımcılık yapacağımız, öncelik tanıyacağımız, ilçelerin başında Akdeniz ilçesi geliyor. Bizim için etnik kökeni, bölgesi, grubu, siyasi partisi, cinsiyeti bunlar elimizin tersiyle iteceğimiz kriterler olmalı. Dışlanmış bir etnik yapı, hep bu ülkenin tehdit unsuru görülmüş bir siyasi yapı diğer taraftan da yer ile yeksan olmuş aileler. Şu ya da bu şekilde doğduğu bölgelerden, doğduğu köylerden, doğduğu mahallelerden bu bölgelere güvenlik amacıyla, ekonomi amacıyla ya da daha iyi bir eğitim amacıyla bu bölgelere gelmiş insanların yaşadığı bir bölge” şeklinde konuştu.

 

31 Martta ortaya çıkan tablonun kolay bir başarı olmadığını, gelecek için bir umut verdiğinin herkesin farkında olduğunu anlatan Seçer, "Ama bir kesim de var ki, Allah selamet versin o kronik rahatsızlıkları devam ediyor. Bu operasyon niye? Partimizin başarısıyla sonuçlanan 31 Mart seçimleri bile onların o kronik rahatsızlıklarına bir çare olmamış. Hala bu seçim sonuçlarının farkında olmayan arkadaşlarımız var. Kafalarında hala, senin delegen, benim delegem. Sen il başkanı olacaksın, ben olacağım, senin çocuğun işe girdi, benim çocuğum girmedi” dedi.

“MEMLEKETİN ÇİVİSİ ÇIKMIŞ”

Türkiye’nin Türkiye siyasetinin de değiştiğini vurgulayan Seçer, “Çünkü dünya değişiyor. Bütün bu değişen unsurların içerisinde eğer Cumhuriyet Halk Partisi değişmiyorsa başarıdan söz edilemez ama ben eminim ki 31 Martta elde edilen sonuçlar akşamda sabaha elde edilen sonuç değil. 2010 yılında genel başkanımız CHP’nin başına geçtiğinde o tarihten buyana CHP’deki değişimlerin sonucudur 31 Mart. Bu değişim devam edecek. Bu değişim daha da tahkim ederek devam edecek. Artık parti içi gelişmelere kayıtsız kalamayız. Olumlu ya da olumsuz. Olumlu gelişmelerde ödüller sahiplerine verilir, olumsuzlarda ise gerekli tedbirler alınır. Bunun temel sebebi bugün CHP’nin kurumsal olarak da o kurum içerisinde kurumu yöneten yetkililerin 31 Mart sonucunda elde ettiği özgüvendir. Bu bir psikolojik durumdur. Bundan sonra sanıyorum CHP’de herkes ağzına geleni konuşamayacak. Konuşmamalı da. Yani bundan sonra tahmin ediyorum ki, bir parti üyesi parti ahlakı dışında davranarak, kendi partilisini kamuoyu karşısında incitemeyecektir. Bunun için Cumhuriyet Halk Partisinin tüzüğü çerçevesinde bu partiyi idare edenler başta Sayın Genel Başkan’dan buradaki ilçe örgütlerinden teşkilatlara kadar gerekli tedbirler alınacaktır. Çünkü 31 Mart seçimleri Türk toplumunu Türkiye’nin geleceği açısından sadece siyasi geleceği değil elbette ki siyaset Türkiye gibi sistemi oturmamış ülkelerde her şeydir ama siyasi geleceğini belirleyebileceği gibi o siyasetin etkileyeceği başka bir gün Türkiye’nin sorunu olan hukuk devleti, özgürlükler, ekonomik bunalım, toplumsal depresyon ve bunun gibi birçok konularda aslında bizi doğru yola götürecek olan başlangıç tarihi 31 Mart’ın öneminden kaynaklanmaktadır. Yani bizim hata yapma gibi bir lüksümüz yok. Bizler klasik anlamda oturmuş demokrasilerde, hukuk devletlerinde 5 yılda bir yapılan seçilmiş belediye başkanları değiliz. Biz farklı bir misyon taşıyoruz. Memleketin çivisi çıkmış. Çivisi çıkan bu memlekette bu olağanüstü durumda belediye başkanlığı referansıyla Türkiye’nin geleceğini tayin eden siyasetçileriz. Bizler bunun bilincindeyiz. Umut ediyorum ki siz değerli arkadaşlarımız da en az bizim kadar bunun sorumluluğunu taşıyorsunuz. Bunun da bilinci içerisindesiniz” ifadelerini kullandı.

“DEMOKRASİYE YAPILMIŞ BİR SUİKAST”

Seçer, Van, Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir Belediye başkanlarının görevinden alınarak kayyum atanmasıyla ilgili değerlendirmesinde ise şunları söyledi: “Geçtiğimiz günlerde 3 belediye başkanı idari bir karar kisvesiyle hukuki bir dayanağı olmayan bir kararla görevden alındılar ve yerlerine kayyım atandı. Bunun bugünkü tartışmasına girmeyeceğim. Ben bir belediye başkanıyım. Türkiye’deki siyasi gelişmelerde değerlendirmeyi yapacak olan benim mensubu bulunduğum siyasi partinin yetkili organlarıdır. Az önce söyledim. Ağzı olan konuşmamalı. Her aklına gelen her şeyi her yerde kendi aklınca söylememeli. Türkiye son derece hassas bir süreç yaşıyor. İp üzerinde yürüyoruz. Ne konuştuğumuzu bilmek durumundayız. Ben bir belediye başkanı sıfatıyla böyle bir uygulamayı tenkit ettiğimi, böyle bir uygulamayı bir belediye başkanı olarak kabul etmediğimi belirtmek istiyorum. Bu, antidemokratik bir uygulamadır. Daha henüz 4,5 ay önce benim geçtiğim yoldan geçip yani Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre belediye başkanı adayı olma şartlarına haiz olan seçilmiş belediye başkanlarının 4,5 ay sonra masumiyet karinesi prensibi ki hukukun temel prensiplerindendir; bir köşeye atılarak idari bir kararla görevden alma kararını demokrasiye yapılmış bir suikast olarak değerlendiriyoruz. Elbette ki bu haksızlıklar karşısında susamayız ama bir uyarıda bulunmak isterim”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mezitli’de muhteşem yaza veda konseri
Mezitli’de muhteşem yaza veda konseri
Tarsus Belediyesi’nden “Alzheimer Günü” etkinliği
Tarsus Belediyesi’nden “Alzheimer Günü” etkinliği
denizli escort