Advert

Aktay'dan adaylara adımızı kullanmayın uyarısı

Cumhuriyet Halt Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Adil Aktay Akdeniz Danışma Kurulu'nda yarın yapılacak Akdeniz İlçe Kongresi öncesi adayları kendi adını ve Büyükşehir Belediye Başkanının adının kullanmamaları konusunda uyardı. "Bizim kişisel bir kavgam yok. Büyükşehir belediye başkanımızın da yok. Hiçbir parti üyesi ile, hiçbir ilçe başkanı ile olamaz, yok zaten" diyen Aktay, " Ama bunu da bilin ki, yaklaşan kongre sürecinde hiçbir siyasi aktör; belediye başkanlığı veya ilçe başkanlığı düşünen, ne il başkanının ne de Büyükşehir belediye başkanının ismini kullanmasın" dedi.

Aktay'dan adaylara adımızı kullanmayın uyarısı
Aktay'dan adaylara adımızı kullanmayın uyarısı  admin
Bu içerik 413 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Cumhuriyet Halk Partisi Akdeniz’de eski ilçe başkanı Mustafa Sekendur’un, il örgütü tarafından görevden alınması ve geçici başkanlığa Ali Yıldırım’ın atanmasının ardından yarın yapılacak olağan üstü kongre öncesi Ünal Uyar'ında adaylık için ismi geçiyor.

25 Ağustos Pazar günü yapılacak olağanüstü kongre öncesi, Akdeniz İlçe Danışma Kurulu Toplantısı'nda CHP İl Başkanı Adil Aktay'dan adaylara Büyükşehir Belediye Başkanı ve kendisinin isimlerini kullanmalarını istedi.

Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapılan Akdeniz Danışma Kurulu Toplantısına İl Başkanı Adil Aktay, ilçe başkanları il ve ilçe yöneticileri Mersin Milletvekilleri Cengiz Gökçel ve Alpay Antmen, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Kadın Kolları Başkanı Pakize Esen, Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz, Gençlik Kolları İl Başkanı Ethem Güzel, belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Akdeniz İlçe Danışma Kurulu Toplantısında ilk sözü alan geçici ilçe başkan Ali Yıldırım, “Danışma Kurulumuzun ilçemize ve partimize hayırlı olması, görüş ve öneriler çerçevesinde yeni bir yol haritası oluşturarak yola devam edilmesi son derece önemlidir. Gönül arzu ederdi ki tüm kurullarımız demokrasi anlayışı çerçevesinde olağan kurullar olsun. Görevden almalar, geçici yönetimler olmasın ve çalışmalar partimizi iktidara taşımak yolunda kesintiye uğramasın. Ama ne yazık ki olağanüstü hallerde arzu edilmese de tüzüğümüz gereği bu tür uygulamalar yapılmaktadır" dedi.

 “AKDENİZ’DE HDP İLE İTİTFAKA KARŞI TAVIR ALINDI”

"Yerel seçimler öncesi iktidar partisi ve destekçilerine karşı başta sayın genel başkanımız olmak üzere genel merkezimizin takdirleri ile HDP, Emek ve Demokrasi Platformu Bileşenleri ile oluşturulan Demokrasi İttifakı çerçevesinde çok geniş bir konsensüs sağlanmış olmakla beraber sağlanan bu güç birliği ve destek çalışmaları maalesef Akdeniz ilçemizde bazı arkadaşlarımızın bu ittifak karşısında tavır almış olmaları ve bazılarının da ittifak karşıtı çalışmalara sessiz kalmaları nedeniyle Akdeniz ilçemizin Cumhur İttifakı tarafından kazanılmasına sebep olunmuştur" diyen Yıldırım, "Bu durum; Büyükşehir Belediye Meclisi’nde meclis çoğunluğuna ulaşamamış olmamızın da en büyük nedenlerinden biri olmuştur. Cumhur İttifakı önümüzdeki 5 yıl süresince ilçemiz ve ilimiz genelinde gerek siyasi, gerek ekonomik ve gerekse de sosyal çalışmalarını Akdeniz Belediyesi üzerinden yapacak ve belediyeyi adeta bir üs olarak kullanacaktır. Bu durum hiçbir şekilde hazmedilecek bir durum değildir. Düşündükçe canımızı, içimizi yakıyor" şeklinde konuştu.

"KIRGINLARIN GİDERİLMESİ İÇİN AZAMİ GAYRET GÖSTERDİK"

İl ekonomisinin can damarı olan bu ilçelerinin kaybedilmesinden sonra Akdeniz ilçesinin

önceki ilçe yönetiminin görevden alındığını ve olağanüstü kurula götürülmek üzere taraflarına

görev verildiğini anlatan Yıldırım "Bu arada yaklaşan olağanüstü genel kurulumuzun kısa bir süre sonra yapılacak olması görevden alma gerekçelerinin ortadan kalkmamış karşısında öncelikle delege seçimlerinin yapılması ve daha sonra genel kurula gidilmesi gerektiği düşüncemizi korumaktayız. 25 Ağustos 2019 tarihinde olağanüstü genel kurul yapılması için karar alınmıştır. Geçici görevin tevdii edildiği tarihten itibaren gerek daha önce konsensüs sağladığımız diğer siyasi oluşumlar gerekse partimiz içinde oluşan kırgınlıkların giderilmesi için azami gayreti gösterdik. Tüm çalışmalarımız demokratik sağlam bir yapı oluşturmak, gerektiğinde özeleştiri yaparak ilçemizde seçimi kaybetme nedenleri üzerinde durduk. Ancak ne yazık ki bu hususta her hangi bir mesafe kaydetmek mümkün olamamıştır” diye konuştu.

AKTAY: MERSİN EN KRİTİK İL OLDU

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay ise konuşmasına  Mersin’de emek ve demokrasi güçleri ile yapılan ittifak süreci ile bilgi vererek başladı. Mersin’de 1 Nisan 2018 tarihinde yapılan ilk İl Danışma Kurulu Toplantısı’nda kamuoyuna bir çağrı yaptıklarını anlatan Aktay "Ortak aklın zaferi için gelin CHP’de buluşalım mesajı verdik. Bu da ittifak stratejisinin ilk adımıydı. Adım adım gidildi. Yaz aylarında ‘birlikte yaşam’ ile ilgili bir panel düzenledik. Bu panele bazı illerimizin il başkanları katıldı. Bu geliştirildi. Bu partinin yeni stratejisiydi.  Bunu anlamamak mümkün değildi. Öyle bir dönemden geçtik ve öyle bir dönemden geçiyoruz ki, bundan sonra artık başka bir strateji yok. Başarısı ispat edildi. Buna fiili ittifak deyin, Mersin’de İYİ Parti ile ittifak yapmadık. Ama CHP haricindeki diğer emek ve demokrasi güçleri ile fiili ittifak yaptık. Bundan sonra bu ittifakın daha da büyütülerek tek adamın aklı yerine ortak aklı, tek adamın iradesi yerine ortak irade, tek adamın çıkarları yerine halkın çıkarlarını hakim kılmak için adım adım bu strateji izlenecek. Ve inanın burada yine en kritik il Mersin’dir. Verilen talimat gereği her şeyi açıklamadık ama Mersin nedeniyle ittifaklar bozuluyordu. Hem bizim fiili ittifakımız, hem Türkiye genelinde millet İttifakı, hem de Cumhur İttifakı bozuluyordu. Bu kadar basit, kolay değil" ifadelerini kullandı.

“İL BAŞKANI VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANININ ADINI KULLANMAYIN”

Akdeniz'in kritik bir yer olduğunu anlatan Aktay "Akdeniz ilçesi nedeniyle son 15-20 günde bilerek, bilmeyerek, yönlendirilerek, yönlendirilmeyerek ama bizim fiili ittifak bozuluyordu. Akdeniz kritik bir yer. Akdeniz dün de önemliydi, bundan sonra uygulanacak strateji açısından bugün genel iktidara giderken daha da önemli. Mersin’de Cumhur İttifakı tarafından atılan her hamle bizim kurduğumuz fiili ittifakı bozmaya devam edilecek. Bunun için Akdeniz ilçesi çok önemli, herkesin bu bilinç içerisinde hareket etmesi lazım. Benim de Büyükşehir belediye başkanının da kişisel bir kaygımız yok. Biz Mersin'in düşünüyoruz Türkiye'yi düşünüyoruz. Bizim kişisel bir kavgam yok. Büyükşehir belediye başkanımızın da yok. Hiçbir parti üyesi ile, ilçe başkanı ile, hiçbir ilçe ile olamaz, yok zaten. Ama bunu da bilin ki, yaklaşan kongre sürecinde hiçbir siyasi aktör; belediye başkanlığı veya ilçe başkanlığı düşünen, ne il başkanının ne de Büyükşehir belediye başkanının ismini kullanmasın" diye konuştu.

 "YANDAN ÇALIŞACAK YÖNETİCİLERE İHTİYAÇ YOK”

"Bizim tek amacımız var; CHP’yi güçlendirerek tek adam rejimini yıkmak. Başka bir hedefimiz yok. Bizim Akdeniz ile bir kavgamız yok, olamaz. Herkesi aklı selim davranmaya davet ediyorum" diyen Aktay, "Eski siyaset yapma biçimi değişti, herkes bunun farkına varsın. Artık yüzde 50+1’i almak için ittifak siyaseti yapacaksınız, hukuki olur, fiili olur. Bunu yürütecek aktörlerin de leb demeden leblebiyi anlaması lazım. Biz leb dedik. Genel başkanımız adalet yürüyüşünü başlatarak dedi. Biz il danışma kurulunda, düzenlediğimiz panel ile tebligatlarla leb dedik. Anlaşılmadıysa o arkadaşlar görev talep etmesin. Hiç kimse mazeretin arkasına sığınmasın. Seçimin son 10 günü CHP’nin Mersin İl Başkanı sahaya indi leblebi dedi oda anlaşılmadı veya anlaşılmak istenmedi. CHP için özellikle Akdeniz ilçesinde candan, partisi için, Mersin için, Türkiye için çalışacak aktörlere, yöneticilere ihtiyaç var, yandan çalışacaklara yok. Yandan çalışacak arkadaşlar biraz dinlensin. Akdeniz’e de, Mersin’e, Türkiye’ye de zararı olur. Ateş çember içinde yaşıyoruz. Ülke yanıyor. Sahada olacak arkadaşlar kendilerini hazır hissediyorsa görev talep etsinler bu Akdeniz’in de, kentimizin de Türkiye’nin de yararına olur. Kilitlenerek, birlikte güç oluşturarak devam edeceğiz."

“TÜRKİYE SİYASETİ AKDENİZ’LE BERABER MERSİN ÜZERİNDEN ŞEKİLLENECEK”

Mersin siyasetinin bir seçim sonra Akdeniz üzerinden şekilleneceğini anlatan Aktay bu sözünün bir kenara yazılmasını istedi Aktay "Bu tüm Türkiye’yi etkileyecek. Türkiye siyaseti de Akdeniz’le beraber Mersin üzerinden şekillenecek. Hepimiz bu bilinçle hareket etmeliyiz. Bu yolda birlikte ve beraberlik içerisinde kararlılıkla yürüyeceğiz. 2023’e kalmayacağı artık açık olan ilk genel seçimlerde Türkiye’yi krizden krize sürükleyenlere gereken dersi vermek için var gücümüzle çalışmak zorundayız.

Burada kişisel ikbal yok. Hiç kimse kişisel ikbalini partinin, Mersin’in, Türkiye’nin ikbalinin önüne koymasın. Böyle bir yola girmesin. Bunu nasıl yapacağız; belediye başkanlarımızla, milletvekillerimizle, üye ve yöneticilerimizle iktidarı hedefleyen bir çalışma ortaya koyacağız. Krizlerden, kava ve kutuplaşma ikliminden yorulan vatandaşa mutlu ve huzurlu yarınlara giden yolun CHP ile yan yana olmaktan geçtiğini göstereceğiz. Vatandaşın bunu görmesi için öncelikle parti içinde huzurun olması lazım. ‘Gel kardeşim, huzur istikrar burada’ diyebilmemiz için bizim parti olarak, parti içinde kava etmememiz gerekir. Bizler ortaya koyulan stratejiyi yeni siyaset dilini iyi kavramalıyız. Yeni siyaset dilinde ayrışma, kutuplaşma yok. Uzlaşma, birleşme var. Bunu yapmak zorundayız. Türkiye tarihi bir dönemecin eşiğindeyken kişisel hesaplarla, dar grupçulukla uğraşmayalım, uğraşmaya da hiç tahammülümüz yok. Tüm devlet kurumlarını ve medyayı kontrol altına almış kolaylıkla hukuk dışına çıkabilen büyük bir güce karşı mücadele veriyoruz. Herkes bunu bilincinde olsun" diye konuştu.

“PARTİ İÇİ DİSİPLİNİNDEN TAVİZ VERMEYECEĞİZ”

Genel merkezce ortaya konan stratejiyi siyaset tarzının gereklerine herkesin uymak zorunda olduğunu anlatan Aktay şunları söyledi: "İl başkanı da ki uyuyor, büyükşehir belediye başkanı da ki uyuyor. ilçe belediye başkanları da. Parti içi demokrasi, parti içi hiyerarşinin yok sayılması, dikkate alınmaması demek değildir. Sonuç alan, etki yaratan, başarı elde eden, demokratik bir parti istiyorsak bunun gerektirdiği disipline de hepimiz uyacağız, uymak zorundayız. Başka türlüsü kabul edilemez, başarıya ulaşamayız. Kimse hayal görmesin. Birbirimizle kavga ederek, hizipleşerek, gruplaşarak biz bu başarıyı elde edemeyiz. Türkiye’yi refaha kavuşturmaya bu kadar yakınken parti disiplininden taviz veremeyiz. Vermeyeceğiz. Geçmişte bu bakış açısının dışına çıkan partimize zarar verecek tutum ve davranışlar oldu. Biz artık bugüne ve geleceği bakalım. Aynı hatalar tekrarlanmayacak, tekrarlandırılmayacak. Tüzüğümüzü ortaya koyduğu hiyerarşi ve düzenin tarihi tecrübelerden süzülüp gelen bir anlamı, değeri olduğunu unutmayalım. Bu hiyerarşi ve düzenin gerektirdiği şekilde davranmak bizlerin onuru, görevi ve sorumluluğudur. Bu sorumluluğu yerine getirmeyenler parti hukukunu da, yoldaşlık hukukunu da çiğnemiş olurlar. Ve yalnız partisine, yol arkadaşlarına değil şehrine, ülkesine de zarar verirler. Herkes bunu dikkate alsın."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mezitli’de muhteşem yaza veda konseri
Mezitli’de muhteşem yaza veda konseri
Tarsus Belediyesi’nden “Alzheimer Günü” etkinliği
Tarsus Belediyesi’nden “Alzheimer Günü” etkinliği
denizli escort