“Mücadelemiz yasalarla engellenmeye çalışılıyor”

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, stajyer avukatların yemin töreninde yaptığı konuşmada, avukatların mücadelelerinin yasalarla engellenmeye çalışıldığına dikkat çekerek “Bizim söylemlerimiz, yapmış olduğumuz itirazlar, mesleğimizin bize vermiş olduğu muhalif kimlikten kaynaklanıyor. Hukuki vicdanımızla muhalefet ediyoruz. Asla siyaset yapmıyoruz” dedi.

 “Mücadelemiz yasalarla engellenmeye çalışılıyor”
 “Mücadelemiz yasalarla engellenmeye çalışılıyor” admin
Bu içerik 189 kez okundu.

 Mersin Barosu’nda avukatlık stajını başarıyla tamamlayan 18 stajyer avukat, düzenlenen yemin töreninde yemin edip cübbe giyerek, meslek hayatına resmi olarak ilk adımı attı. Avukatların ve ailelerin katılımıyla Mersin Barosu Konferans Salonu’nda düzenlenen yemin töreninde; Stajyer Avukatlar Emrecan Yiğit, Can Bayrak, Ali Cenk Durdu, Arife Tekeli, Banu Demir, Faik Karalar, Mehmet Bay, Onur Rencuzoğulları, Pervin Koçak, Seda Dikiciler, Sena Belgin, Zeynep Erten, Barış Akkaya, Cemal Şahin İktu, Halil Ahmet Bakırcı, Hamza Kar, Kaan Öztürk ve Volkan Amanvermez meslek yemini edip cübbe giyerek, Mersin Barosu ailesine katıldı.  Duygusal anların yaşandığı yemin töreninde Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Başkan Yardımcısı Fatma Demircioğlu, Genel Sekreter Adnan Günbay ve Sayman Kazım Yüksel, stj. avukatlara cübbelerini giydirerek, sevinçlerine ortak oldular.

“SADECE BAĞIMSIZ SAVUNMA DİK DURMAYA ÇALIŞIYOR”

Tören öncesi konuşma yapan Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, ülkemizde çok sayıda hukuk fakültesi açılmasına, çok sayıda hukuk fakültesinden mezun vermemize ve çok fazla avukat, hâkim, savcı sayısına rağmen, ülkemizde hala çok fazla hukuksuzluk yapılıyorsa, ciddi bir sıkıntı var demektir. Olaylara çok kötümser bakmıyorum. Hukuk camiamızın büyümesini, toplumun hukukla biraz daha entegre olmasını, bizim ilerde hukuk sistemimizin düzelebileceği ve aydınlık günler görebileceğimiz günlerin işareti olarak addediyorum” şeklinde konuştu.

Bağımsız olması gereken yargının, artık siyasi vesayetten kurtulamadığına vurgu yapan Yeşilboğaz, “Sadece bağımsız savunma dik durmaya çalışıyor. Ancak avukatların bu mücadeleleri bazı yasalarla engellenmeye çalışılıyor. Bizler gibi, genç meslektaşlarımız da bu süreçte birçok zorlukla karşılaşacak. Ancak bireysel ve kolektif mücadelelerimizle, bu sorunları bir nebze de olsa aşmayı başarabiliriz. Daha çok birliktelik halinde, sorunlarımızın üstesinden çok daha kolay gelebileceğimize inanıyorum” dedi.

“HUKUKİ VİCDANIMIZLA MUHALEFET EDİYORUZ”

Genç avukatlarımızı zorlu bir yol beklediğini ifade eden Yeşilboğaz, “Çünkü hukukçular toplumda kimseye yaranamaz. Hukukçular, hukuksuzluk karşısında muhalefet etmek, itiraz etmek zorunda. Hukukçular, haksızlıklar karşısında asla susamazlar. Bizim söylemlerimiz, yapmış olduğumuz itirazlar, mesleğimizin bize vermiş olduğu muhalif kimlikten kaynaklanıyor. Hukuki vicdanımızla muhalefet ediyoruz. Asla siyaset yapmıyoruz. Yanlışa yanlış demek zorundayız. Bu bizim görevimiz, hukuki vicdanımız. Bunu yapmazsak, biz hukukçu olmayız. Dünyaya farklı gözle bakıp, dünyayı daha yaşanabilir, daha eşit, daha demokratik, daha özgürlükçü bir ülke haline getirmek, öncelikle biz hukukçuların boynunun borcudur” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin her zaman bir hukuk devleti olmasını istediklerini kaydeden Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Tek bir şiarımız var, o da hukukun üstünlüğüdür. Herkesin hukuk şemsiyesinin güvenliği altında eşit, demokratik özgür bir şekilde yaşaması en büyük isteğimiz ve mücadelemiz olmaya devam edecektir. Hakkımızda ne söylenirse söylensin, biz asla bu şiarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Mersin Barosu’nun öncü, ilerici, demokrat, cumhuriyetçi kimliğini, biz var olduğumuz sürece sürdüreceğiz. Genç meslektaşlarımızın bu süreçte bizlere destek vererek mücadelemize ışık olacaklarına inanıyorum. Biz de her zaman bu yolda genç meslektaşlarımızın yoldaşı olacağız. Meslek hayatlarında kendilerine başarılar diliyorum” diye konuştu. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mezitli’de muhteşem yaza veda konseri
Mezitli’de muhteşem yaza veda konseri
Tarsus Belediyesi’nden “Alzheimer Günü” etkinliği
Tarsus Belediyesi’nden “Alzheimer Günü” etkinliği
denizli escort