Advert
Advert
Advert

‘Kasabalı Lorca’ anıldı

‘Kasabalı Lorca’ anıldı
‘Kasabalı Lorca’ anıldı admin
Bu içerik 636 kez okundu.
Advert

ABİDİN YAĞMUR

 

Anamur yöresinde yetişen ve Türk şiirine getirdiği farklı bir solukla adını edebiyat tarihine yazdıran şair Abdulkadir Bulut, vefatının 33.yılında memleketi Anamur'da anıldı. Anma programı kapsamında şairin doğup büyüdüğü Akine köyündeki Abdulkadir Bulut Kütüphanesi'nin açılışı yapıldı. Anamur Kültür Derneği Başkanı Yaşar Alıcı, "Ailesi de, köylüsü de, Taşelilisi de şunu bilir ki Bulut sıradan bir insan değildi. Sıradan bir şair de değildi. Nazım sonrası kuşaktan Türklüğü, Türkmen töresini, Yörük kültürünü çok iyi bilen ve özümseyen, bu kültürü bütün mısralarına yansıtmış 3 ozan sayın denilse Bulut o 3 ozan arasında yer alır" dedi.

Şair ve eğitimci Abdulkadir Bulut, 42 yıllık hayatına 6 şiir kitabı ve çalkantılarla, sürgünlerle dolu bir öğretmenlik süreci sığdırmış bir edebiyatçıydı. Şair Cemal Süreya'nın 'Kasabalı Lorca' diyerek selamladığı Bulut, 1985 yılının Ağustos ayında, Silifke'den Anamur'a giden köy dolmuşundan düşerek hayatını kaybetmişti. Şair, vefatının 33. yılında da unutulmadı ve çeşitli etkinliklerle anıldı.

Abdulkadir Bulut için ilk etkinlik doğup büyüdüğü Anamur'a bağlı Akine köyünde yapıldı. Köy konağında oluşturulan Abdulkadir Bulut Kütüphanesi'nin açılışına ve Bulut'u anma etkinliğine Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Anamur İlçe Jandarma Yüzbaşı Savaş Cingöz, A. Kadir Bulut'un oğlu Ekin Bulut ile Akine köyü sakinleri ve Bulut'un arkadaşları, şairler, yazarlar katıldı.

Etkinliğin açılışında bir konuşma yapan Akine köyü sakinlerinden Şeref Kol, "Abdulkadir Bulut'un çocukluğunun geçtiği köyde onun adına kütüphane açılmasının gururunu yaşıyoruz. Bulut, bu açılışı görseydi, sanatla, kültürle ilgili, memleket meselelerine duyarlı bir hayli yoldaşının olmasına memnun olurdu. Bulut'un şair olması, sanatçı olması, örgütçü olması tesadüf değil. Bu topraklarda yaşayan insanların genlerinde var. Bulut iyi bir şairdi, iyi bir örgütçüydü, iyi bir halk adamıydı" dedi.

Abdulkadir Bulut'un oğlu Ekin Bulut da, "Öncelikle köyümüzde böyle bir kütüphane açılmasına katkı sunanlara teşekkür ederim. Böyle bir kütüphaneye babamın adının verilmesi beni ve ailemi onurlandırdı" dedi.

 

'BABAM GELDİĞİ YERİ ASLA UNUTMADI'

 

Babasını anlatmanın kendisi için kolay olmadığını ifade eden Ekin Bulut, "Babam Abdulkadir Bulut bu topraklarda doğmuş, bu topraktaki her şeyle yoğrulmuş, memleket sevdalısı bir adamdı. Babamı erken yaşta kaybettik. Kendisiye çok şey paylaşamadık ama sizin gibi sevdikleri ve hemşehrileri sayesinde çok şey öğrendik. İnsanın babasını dostlarından öğrenmesi kadar ağır bir şey yok. Keşke biz de tanıyabilseydik. Keşke o da bu açılışta bizim aramızda olsaydı. Çocuklarına karşı şefkatli bir babaydı. Kendisini eğitime adamış bir öğretmendi. İçi vatan sevgisiyle dolu öğrenciler yetiştirmek için gayret içinde oldu. Şairdi. Halkın sesi olmak ve toplumun düşünsel gelişimine katkı da bulunmak için kitaplar yazdı.  Babam asla nereden geldiğini unutmadı. Sizlerden biri olduğunu, nerede yaşadığını unutmadı. Çevresinde yaşanan sorunlara duyarsız kalmadı. Ve hep daha güzel yarınlar için çalıştı" diye konuştu.

Şairin arkadaşlarından  Süleyman Deniz de,  "A. Kadir Bulut'un burada çobanlarla birlikte çaldığı kavalın sesini dinlemeyi çok isterdiniz.  Ben bu köyde 20 sene öğretmen olarak çalıştım. O zaman A.Kadir Bulut ile dostluk kurduk. Onun adına kurduğumuz bu kütüphane örnek bir kütüphane oldu. Burayı işler hale getirmek için köyün yetişkinlerinin günde bir iki saat gelip burada kitap okuması gerekiyor" dedi.

 

'ASİLİĞİNİ YÖRÜK KÜLTÜRÜNDEN, COŞKUSUNU DRAGON'DAN'

 

Mersin Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Aydan Yalçın da, "A.Kadir Bulut bir Akdenizlidir. Toroslar'ın Yörük oğludur. Yörük olmak özgür olmak demektir. Gücünü, sabrını dağlardan almak demektir. Yörük olmak ferman padişahın dağlar bizimdir demektir. Bulut şiirleri duruluğunu Akdeniz'den, samimiyetini Akdeniz insanından, yüceliğini Toros Dağları'ndan, asiliğini Yörük kültüründen, coşkusunu Dragon çayından, güzelliğini ise Anamur'dan almaktadır" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Abdulkadir Bulut Kütüphanesi'nin açılışı gerçekleştirildi. Açılışta yazarlar Ali F. Bilir, Saadet Bilir, Ferhat İşlek, Ahmet Eroğlu ve Halil Alan tarafından kütüphaneye bağışlanan kitaplar da köy azasına teslim edildi.

 

'EN ÖNEMLİ 3 OZANDAN BİRİDİR'

 

Anamur'daki Abdulkadir Bulut anma etkinlikleri akşam saatlerinde ilçe merkezinde düzenlenen etkinlikle sürdü.

Etkinliğin açılışında konuşan Anamur Kültür Derneği Başkanı Yaşar Alıcı, "Bulut'un Mersin'deki mezarlığının yabani otlarla kaplı olduğunu, adeta ozanımızın Mersin'de öksüz, yetim, boynu bükük olduğunu gördük. Mezarlığın temizliğini yapan, otlarını biçen arkadaşlara teşekkür ederim" dedi.

Bulut'un Türk şiirinde önemli bir yeri olduğuna değinen Yaşar Alıcı, "Ailesi de, köylüsü de, Taşelilisi de şunu bilir ki Abdulkadir Bulut sıradan bir insan değildi. Sıradan bir şair de değildi. Nazım sonrası kuşaktan Türklüğü, Türkmen töresini, Yörük kültürünü çok iyi bilen ve özümseyen, bu kültürü bütün mısralarına yansıtmış 3 ozan sayın denilse Bulut o 3 ozan arasında yer alır. Bulut'a, eserlerine, şiirlerine ve mezarına sahip çıkma zorunluluğu ben çağdaş bir insanım diyen herkesin hükümlülüğüdür ama özellikle Mersinlilerin hükümlülüğüdür" diye konuştu.

 

'GEÇMİŞTEN GELECEĞE KÖPRÜLER KURMALIYIZ'

 

Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe de etkinliğe katılanları selamladı. Türe, " Ozanımız Abdulkadir Bulut'u rahmetle anıyorum. Görevde onuncu yıla girerken şunu gösterdik.Bir şehirde çok güzel parklar yapabilirsiniz. Çok güzel kaldırımlar, binalar yapabilirsiniz.Ama  o şehirde geçmişten geleceğe uzanan köprüleri kuramazsanız, sosyal ve kültürel faaliyetleri inşa edemezseniz, geçmişi geleceğe aktaramazsanız o binalar, o caddeler hiçbir işe yaramaz. Biz de kıt imkanlarla güzel Anamur'un fiziki ihtiyaçlarını çözmeye çalışırken, sosyal ve kültürel faaliyetlerde, gelenek ve göreneklerimizin yaşatılmasında belediyemize düşen görevleri tamamen yapmaya çalıştık. Bundan da başarılıyız. Sivil toplum örgütleri, okullar, camiler ne zaman belediyeye gelseler hepsinin ihtiyacını karşılamaya çalıştık. Abdulkadir Bulut anmalarına da destek verdim ve bulundum. Bu etkinlilşeri önemsiyorum. Bu anma etkinliğine hissederek katılıyorum" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Abdulkadir Bulut'un köyden ve okuldan arkadaşları şairle ilgili düşüncelerini, anılarını paylaştı. Etkinlikte daha sonra yazarlar, şairler ve genç edebiyat tutkunları Abdulkadir Bulut'un şiirlerini seslendirdi.

 

ABDULKADİR BULUT KİMDİR?

 

1943 yılında Anamur'da doğdu. Akşehir İlköğretmen Okulu'ndan 1961'de mezun oldu. 1966'da Anamur'da öğretmenlik yaparken sol propagandası yaptığı gerekçesiyle görevden alındı. 1967'de mahkemeyi kazandı ancak bakanlık görevine başlatmadı. Danıştay'da açtığı davayı kazanarak 777 gün sonra göreve dönebildi. 1971'de tutuklandı. Tahliye olduktan sonra öğretmenliğe İstanbul'da devam etti. 8 Ağustos 1985 tarihinde Silifke Anamur arasındaki yolda köy dolmuşundan düşerek hayatını kaybetti. Bulut 42 yaşında hayata veda ettiğinde geride 6 şiir kitabı bırakmışı. İlk eseri Sen Tek Başına Değilsin 1976'da yayınlanmış, daha sonra Acılar Yurdumdur (1981), Yakımlar (1982), Gözyaşlarında Çiçek Açar (1983), Sen Tek Başına Değilsin (1984), Yurdumun Şiir Defteri (1985) adlı kitapları yayınlanmıştı.

 

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mezitli’de 6 hırsızlık olayının failleri yakalandı
Mezitli’de 6 hırsızlık olayının failleri yakalandı
Mahallelere beton yol!
Mahallelere beton yol!