"Hakkımızı kimseye yedirtmeyiz”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Mersin Valiliği ve Erdemli Belediyesinin düzenlediği bir dizi sosyal etkinliğe katılmak üzere Mersin'e geldi. Mersin Valisi Ali İhsan Su tarafından karşılanan Valilik Sahil binasında karşılanan Tatar, Şeref Defterini imzaladı. Tatar Valilik makamında Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları ve Maraş’ın yeniden yerleşime yeniden açılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Hak ve çıkarlarının korunması için Türk Hükümetinin aldığı kararların kendilerini çok memnun ettiğini vurgulayan Tatar, "Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon zenginliklerinin sadece Rumlara değil, aynı zamanda Türklere de ait olduğunu ifade ederek “Bu zenginliklerin paylaşımında Türk milleti ve KKTC halkı olarak hakkımızın peşindeyiz. Hakkımızı kimseye yedirtmeyiz. Dolayısıyla birlikte hareket etmemiz ve bu kararlılığımız milletimiz için fevkalade önemli” dedi. Tatar, Maraş'ın tekrar yerleşime açılmasının doğru bir yol olduğunu ifade ederek, "Envanter çalışmasından sonra bir süreç izlenecek. Bunun için çeşitli çalışmalar, çeşitli girişimler var. Tabi ki Türk Hükümeti ile de istişare edilecektir. O bakımdan doğru bir yol, doğru bir süreç diye değerlendiriyoruz" şeklinde konuştu.

admin
Bu içerik 311 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

KKTC Başbakanı Ersin Tatar Mersin Valiliği ve Erdemli Belediyesi'nin düzenlediği bazı etkinliklere katılmak için Mersin'e geldi. Tatar, Erdemli ilçesine geçmeden önce Mersin Valisi Ali İhsan Su'yu ziyaret etti. Vali Ali İhsan Su tarafından karşılanan Tatar, Valilik Şeref Defterini imzaladı. Ziyarette KKTC Mersin Başkonsolosluğuna yeni atanan Zalihe Mendeli’de eşlik etti. Başbakan Tatar burada yaptığı açıklamada, KKTC’nin, Türkiye’ye ve özelliklede Mersin’e çok yakın bir Türk diyarı olduğunu söyledi. KKTC halkının selamlarını getirdiğini ifade eden Tatar, Doğu Akdeniz’de son zamanlarda önemli gelişmeler olduğuna dikkat çekti. Tatar, “Hak ve çıkarlarımızın korunması için Türk Hükümetinin aldığı kararlar bizleri çok memnun etmektedir. Çünkü hak ve çıkarlarımızın ve Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon zenginliklerinin paylaşımında Kıbrıs’taki bu zenginliklerin sadece Rumlara değil, aynı zamanda Türklere de ait olduğunu ve dolayısıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyetinin, ‘Mavi Vatan’ dediğimiz olguda gerçekten beraber hareket ederek, birtakım deniz hukukuna göre ruhsatlandırma ve diğer işbirlikleriyle uluslararası hukuk çerçevesinde yapılan çalışmalar bizleri çok ferahlatmaktadır. Gelecekte bu zenginliklerin paylaşımında Türk milleti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkı olarak hakkımızın peşindeyiz. Hakkımızı kimseye yedirtmeyiz. Dolayısıyla birlikte hareket etmemiz ve bu kararlılığımız milletimiz için fevkalade önemli” şeklinde konuştu.

"MERSİN LİMANININ İLİŞKİLERİN GELİŞMESİNDE HER TÜRLÜ FAYDASINI GÖRDÜK"

Mersin Limanının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile sürekli olarak ilişkilerini geliştirmesinde hem ekonomik hem kültürel hem siyasi olarak her türlü faydasını gördüklerini anlatan Tatar,

Mersin ve bölge halkına seslenerek şunları söyledi: “Bu ilişkilerimizin her zaman olduğu gibi geliştirilmesi; hem ekonomik hem kültürel hem siyasi bağlarımızın daha da yoğunlaşması ve halkımızın bundan yarar sağlaması en büyük temennimizdir. Biz Türk milletinin, Türk ulusunun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde uzantılarıyız. Biz, 1571’de oraya ayak bastık. Daha sonra çeşitli nedenlerle oraya gidip bizlerle kaynaşan kardeşlerimiz vardı. 1974’ten sonra da bu bölgeden veya Türkiye’nin başka bölgelerinden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine yerleşen, bizlerle kaynaşan ve ortak evliliklerden doğan çocuklarla artık hep birlikte kültürlerin kaynaşması ve ekonomimizin de gelişmesiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin önemli bir aşamaya geldiğini tekrar paylaşmak istiyorum. Yakın ilginizden dolayı teşekkür ediyorum.”

"MARAS MAGOSA'NIN DEVAMIDIR"

Tatar, bir gazetecinin 1974’ten bu yana kapalı olan Maraş’ın yerleşime açılması ile ilgili gelinen son  süreçle ilgili sorusuna “Bildiğiniz gibi yaptığımız açıklamalarda 45 yıldır, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra uluslararası görüşmelerin devamında, bir anlaşma olursa Maraş’ın verilebileceği yönünde birtakım beklentiler doğmuştu. Ama artık gelinen aşamada görülüyor ki, ufukta pek de bir anlaşma umudu olmadığı ve 45 yıldır bir yerin kapalı kalmasının da sağlıklı olmadığı, oradaki bir takım mal, mülk sahiplerinin, bizim vakıflar idaremiz de dahil olmak üzere, çünkü bizim yaptığımız araştırmalarda orası bizim vakıflar idaresine ait. Çeşitli vakıflara aitti ama İngilizler döneminde bu mülkler ve mallar bir bakıma talan edilmiş, peşkeş çekilmiş. Ama günün sonunda açılması durumunda Taşınmaz Mal Komisyonu diye uluslararası hukukun tanıdığı bir komisyonumuzun, bütün bu iddiaları değerlendirmesi ve ona göre hak sahiplerinin, eski mal sahipleri de dahil oraya dönebileceklerini ve dolayısıyla Maraş’ın, ki oralara gidip baktığınızda şunu göreceksiniz; Maraş Magosa’nın devamıdır. Gazi Magosa şehrimiz bizim için çok önemli. Zaten Mersin Limanından gemiler Magosa Limanına gidiyor. Dolayısıyla Mersin ile Magosa arasında direk bağımız var” ifadelerini kullandı.

“MARAŞ’IN AÇILMASI DOĞRU BİR YOLDUR”

Maraş’ın bir bölgesinin zaten açık olduğunu anlatan Tatar, kapalı Maraş bölgesinin ise deniz sahilinde ve çok da değerli bir yer olduğunu ifade etti. Tatar şunları söyledi: “Dolayısıyla açılmasıyla uluslararası hukuk çerçevesinde de Birleşmiş Milletlerde de tabi ki bazı girişimlerin yapılması suretiyle eski sakinlerinin de gelebileceği bir ortamın oluşturulması ve Gazi Magosa’nın daha bütünlüklü ve yaşanılabilir bir noktaya getirilmesi, Kuzey Kıbrıs Türk ekonomisine çok yarar sağlayacak. Uluslararası hukuk bakımından da bazı sıkıntılar ortadan kalkacaktır; çünkü kapalı olduğu için bazı eski mal sahipleri uluslararası mahkemelerde, mallarına gidemedikleri için tazminat aramaktadırlar. Dolayısıyla o sıkıntı da aşılacaktır. O bakımdan bizim hükümetimiz bunu gündeme getirmiştir. Şu anda envanter çalışmasından sonra bir süreç izlenecektir. Bunun için çeşitli çalışmalar, çeşitli girişimler ve tabi ki Türk Hükümeti ile de istişare edilecektir. Bunu da buradan belirtmek istiyorum. O bakımdan doğru bir yol, doğru bir süreç diye değerlendiriyoruz. İnşallah hayırlı olacaktır diye temenni ediyorum” dedi.

Mersin Valisi Ali İhsan Su'da ziyaretleri için Başbakan Tatar’a teşekkür ederek, “Mersinliler adına ilimize hoş geldiniz diyorum. Sizleri ilimizde görmekten, misafir etmekten büyük bir mutluluk ve onur duyacağız” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mezitli’de muhteşem yaza veda konseri
Mezitli’de muhteşem yaza veda konseri
Tarsus Belediyesi’nden “Alzheimer Günü” etkinliği
Tarsus Belediyesi’nden “Alzheimer Günü” etkinliği
denizli escort