Advert

"İktidar kamu emekçileri ile dalga geçiyor"

Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, Toplu İş Görüşmeleri ile ilgili Özgür Çocuk Parkı'nda yaptığı açıklamada gece saatlerinde yandaş konfederasyon Genel Başkanı ile görüşen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un kamu işvereni adına yeni tekliflerini sunduğunu ifade ederek "Buna göre maaş artış oranları toplamda sadece yüzde 2 artırılarak, 2020 yılı için yüzde 4 + 4, 2021 yılı için ise yüzde 3+ 3 olarak revize edilmiştir. Günlük bir çay parasına bile denk gelmeyen artışla kamu emekçileri ve emeklileri ile dalga geçilmeye devam edilmektedir. Maaşlarımızın ‘revize’ adı altında sefalet oranlarında artırılmasını öngören bu teklifi kabul etmek mümkün değildir" dedi.

admin
Bu içerik 302 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) tarafından yetkili sendika ve Kamu İşveren Heyeti arasında süren Toplu İş Görüşmeleri ile ilgili Özgür Çocuk Parkı'nda bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu burada yaptığı açıklamada,  2020-2021 yıllarını kapsayan 5. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde Kamu İşveren Heyeti'nin 16 Ağustos’ta teklifini açıkladığını, söz konusu teklife göre 2020 yılının ilk altı ayı için yüzde 3,5, ikinci altı ayı için yüzde 3, 2021 yılının ilk altı ayı için yüzde 3 ikinci altı ayı için yüzde 2,5 gibi tüm maaş zammı oranları ile 3 milyon kamu emekçisi ve 2 milyon kamu emekçisi ile açıkça alay etmiştir" dedi.

Önceki gün gece saatlerinde yandaş konfederasyon Genel Başkanı ile görüşen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Kamu İşvereni adına yeni tekliflerini sunduğunu hatırlatan Muşlu, "Buna göre maaş artış oranları toplamda sadece yüzde 2 artırılarak,  2020 yılı için yüzde 4+4, 2021 yılı için ise yüzde 3+3 olarak revize edilmiştir. Günlük bir çay parasına bile denk gelmeyen artışla kamu emekçileri ve emeklileri ile dalga geçilmeye devam edilmektedir. Maaşlarımızın ‘revize’ adı altında sefalet oranlarında artırılmasını öngören bu teklifi kabul etmek mümkün değildir" şeklinde konuştu.

"ÇARŞIDAKİ VE PAZARDAKİ GERÇEK ENFLASYON RAKAMLARI DİKKATE ALINALI"

Buna rağmen yandaş konfederasyon yönetiminin hükümetin kamu emekçileri ile alay eden teklifini sadece hedeflenen enflasyon rakamlarının altında kaldığı için eleştirmekle yetindiğini anlatan Muşlu şöyle devam etti: "Söz konusu eleştiri bugüne kadar yaşadığımız kayıpları görmekten uzak, kısır bir değerlendirmeden ibarettir. Oysa her zaman altını çizdiğimiz üzere bizler için asıl olan TÜİK vasıtası ile Ali Cengiz oyunları ile düşük tutulan çarpık enflasyon rakamları değil, mutfakta, çarşıda, pazarda yaşadığı gerçek enflasyondur. Yaşanan gerçek enflasyon ile TÜİK’in açıkladığı rakamlar arasındaki uçurum yıllardır maaşlarımızı eritmeye devam etmektedir. Dolayısıyla iktidarın “işçiyi, memuru enflasyona ezdirmedik” sözlerinin hiçbir karşılığı yoktur. Çünkü işçiyi, memuru, dar gelirli, asgari ücretli, emekliyi TÜİK vasıtası ile açıklanan enflasyon değil,  hayatın gerçek enflasyonu ezim ezim ezmeye devam etmiştir. Sadece son bir yıl içerinde dört kişilik bir ailenin açlık sınırında 350 TL artış yaşanmıştır. İğneden ipliğe zam furyası hız kesmeden devam etmektedir. Son iki ay içinde elektriğe, doğalgaza yüzde 15 zam gelmiştir.  Tütün ürünleri son iki haftada yüzde 20 zamlanmıştır. Buna rağmen hükümet 1 hafta önce sahnelenen kamu işçileri toplu iş sözleşmesi oyununu kamu emekçileri toplu sözleşmesinde de yenilemenin, açlık sınırının 2 bin 100, yoksulluk sınırının 6 bin 800 TL’yi aştığı, emekçi kesimlerin yaşadığı gerçek enflasyonun yüzde 30’ları bulduğu koşullarda toplam 5 milyon kamu emekçisine ve emeklisine, aileleri ile birlikte 20 milyonluk devasa bir kitleye sefalet, yoksulluk, güvencesizlik teklif etmektedir."

"YANDAŞ KONFEDERASYONU UYARIYORUZ!"

"KESK olarak,  toplamda beş milyonluk geniş bir kesimin beşte birini üye yaptığı için kendini “yetkili” zannedenleri uyarıyoruz" diyen Muşlu, Bugün böbürlendiğiniz noktalara nasıl geldiğinizi, sırtınızı nerelere dayadığınızı, mevcut anti demokratik yasalardan,  gerçek, evrensel toplu pazarlık sisteminden uzak köhne sistemden nasıl nemalandığınızı dünya alem biliyor. Ne kadar ‘tarihi başarı’ nutukları atarsanız atın bugüne kadar danışıklı dövüş oyunlarından sonra imzaladığınız mutabakatların bedelini kendi üyeleriniz de dahil beş milyon kamu emekçisi ve emekli ödemiştir. Ödemeye de devam etmektedir.  Hiçbir kamu emekçisinin tarihe kara bir leke olarak geçecek yeni bir satış sözleşmesine tahammülü kalmamıştır. Dolayısıyla hiç kimsenin 3 milyon kamu emekçisine, 2 milyon kamu emekçisi emeklisine sefalet artış oranları dayatan,  temel hiçbir sorununu çözmeyen, aksine hepimizle alay edilen bu teklifi kabul etmeye, müzakereye değer görmeye yetkisi yoktur" ifadelerini kullandı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mezitli’de muhteşem yaza veda konseri
Mezitli’de muhteşem yaza veda konseri
Tarsus Belediyesi’nden “Alzheimer Günü” etkinliği
Tarsus Belediyesi’nden “Alzheimer Günü” etkinliği
denizli escort