Çevre talanına karşı mücadele çağrısı!

Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) doğayı ranta kurban eden politikalar karşısında mücadelelerini etkinleştirmek için başta yerel yöneticiler olmak üzere meslek odaları ve STK'ları mücadeleye çağırdı.

Çevre talanına karşı mücadele çağrısı!
Çevre talanına karşı mücadele çağrısı!  admin
Bu içerik 566 kez okundu.

 Abidin YAĞMUR

Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) tarafından Mersin Gazeteciler Cemiyetinde bir basın açıklaması yapılarak çevre talanlarına karşı mücadele çağrısı yapıldı. Bazı STK temsilcilerinin de destek verdiği basın açıklamasını MERÇED Başkanı Sabahat Aslan okudu.

Aslan, ülkemizde ve dünyada uygulanan yanlış politikaların tüm varlıklarımızı tüketme noktasına getirdiğini ifade ederek "Bugün dünya, büyük felaketlerin yaşanacağı küresel iklim değişikliği tehdidi ile karşı karşıyadır. Bu tehdit artık krize dönüşmüştür. Dünyanın geri dönülemez sınırı olan  2 derece ısınmasına ramak kalmıştır. Bu ısınmanın sonucunda artık dünyanın her yerinde aşırı yağışların ve buzulların erimesinden dolayı seller, kuraklıklar, orman yangınları, türlerin yok oluşu ve gıda krizleri yaşanmaktadır" dedi.

"YANLIŞ POLİTİKALARDAN ÜLKEMİZ ÇOK ZARAR GÖRECEK"

Bu yanlış politikalardan ülkemizin de çok zarar göreceğini anlatan Aslan "Son zamanlarda ülkemizdeki bütün yeraltı ve yerüstü zenginlikleri küresel bir saldırı altındadır.Bu saldırının sonucunda şirketler çok kar ederken doğamız katledilerek çevremiz kirletilmektedir. Ülkemiz plastik ithalatı ve kullanımıyla dünyanın 10 büyük plastik çöplüğünden biri oldu ve sanayileşme adı altında gelişmiş ülkelerin sanayi ve nükleer çöplüğü haline dönüşmektedir" şeklinde konuştu.

Altın madenciliği ile Kaz Dağları, Murat Dağı , Cerattepe , Fatsa ve yeni maden sahası ilan edilen Munzur dağlarının ilerde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını vurgulayan Aslan şöyle devam etti:  "Bu bölgelerde siyanür kullanımı yüzünden felaketler meydana gelecektir.Eskişehir yeni bir çevre katliamı ile karşı karşıyadır. Eskişehir’de 31 bin hektarlık bir alanda manyezit, nikel, demir madeni arama ve kırma alanı için ÇED olumlu kararı verildi. Proje hayata geçerse 31 bin hektarlık alanda ardıç, sedir, karaçam ve meşe ağaçlarının içinde yer aldığı ormanlık alanda yüz binlerce ağaç katledilecektir. Orman katliamları ülkemizin her tarafında yapılmaktadır. Doğal kültürel ve tarihî varlıklara yönelik sistematik saldırılarından Salda Gölü de nasibini almak üzeredir. Kentimizde yıllarca Nükleer karşıtı itirazlarımız görmezden gelinerek felaketin habercisi olan Akkuyu Nükleer santralin zemininde oluşan çatlaklıklar önlenemeden inşaatı devam etmektedir. Ayrıca kentimizde kurulumu planlanan Balık Çiftlikleri ve Taşucu Tersanesi ile denizin ekosistemi ve uluslararası Ramsar sözleşmesi ile korunan Göksu Deltası çok zarar görecektir.Kentimizde vahşi madencilik ile talan edilmektedir."

"GEZEGENİMİZ YOK OLMA TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYA"

Ülkemizin her tarafında devam eden ekolojik yıkımları durdurmak için verilen mücadelelere 18 Ağustos tarihinde Fazıl Say'ın Kazdağları'nda verdiği konserin örnek olduğunu anlatan Aslan "Bu örnek  umuda dönüşmüştür. Kazdağları'ndaki verilen bu mücadele ülkemizin varlıklarına yapılan tüm saldırılara karşı verilmektedir. Gezegenimiz yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Dünya artık alarm veriyor. Hep birlikte mücadele etmezsek, hep birlikte yok olacağız. Ülkemiz de ki bu talan zihniyeti hepimizi geleceksiz bırakacaktır. Toprağımız, suyumuz, havamız ve yaşam hakkımız için doğamızı ranta kurban eden bu politikaların karşında mücadeleleri etkinleştirmek için  başta yerel yöneticiler olmak üzere meslek odalarını, STK'ları ve halkı mücadele etmeye davet ediyoruz."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altınışık: Hayat enerjisini resimde buldum
Altınışık: Hayat enerjisini resimde buldum
Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı sona erdi
Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı sona erdi