"Kayyum kararı idari bir darbedir”

Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz ve 29 ilin baro başkanı, Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyeleri’nde yaşanan görevden alma ve kayyum atamalarına ortak açıklama ile tepki gösterdi. Açıklamada, “Demokrasi ve hukuk bir kez daha askıya alındı, yerle bir edildi. Karar idari bir darbedir. Seçilirlerse kayyum atarız tehdidi hayata geçirildi” denildi.

admin
Bu içerik 154 kez okundu.

 Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ile 29 ilin baro başkanlarından yapılan ortak açıklamada, Türkiye’nin bir kez daha hukuksuz bir sabaha uyandığı ifade edilerek, “Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyeleri’nin seçilmiş belediye başkanları görevden alınarak, yerlerine bu illerin valileri kayyum olarak atanmıştır. İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre; 418 kişi de gözaltına alınmış, aynı zamanda internete ve sosyal medyaya erişim de kısıtlanmıştır. Darbe sonrası yaşadığımız hukuksuzluklar, bir kez daha uygulamaya konulmuştur. Bu utanca ikinci kez tanıklık ediyoruz. 2016 yılında da yine çok sayıda belediye başkanı gözaltına alınmış, aynı şekilde seçilen 96 belediye başkanlarının yerine kayyum atanmıştı. OHAL’in hukuksuz uygulamaları, OHAL kalkmış olmasına rağmen hız kesmeden devam ediyor. Demokrasi, hukuk bir kez daha askıya alındı, yerle bir edildi” denildi.

“BELEDİYE BAŞKANLARI DERHAL GÖREVLERİNE İADE EDİLMELİ”

31 Mart 2019 seçimleri arifesinde, ‘seçilirlerse kayyum atarız’ tehdidinin hayata geçirildiğini vurgulayan Yeşilboğaz, “YSK tarafından adaylıkları onaylanarak seçilen üç belediye başkanının, daha beş ay geçmeden devam eden ve henüz kesinleşmeyen soruşturma ve davalar gerekçe gösterilerek bir ‘idari karar’ ile görevlerinden uzaklaştırılmaları, idarenin yargı üzerindeki vesayetini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu uygulama ile Türkiye’nin idari yapısının yanı sıra, yargısı da ağır bir darbe daha almıştır. Seçim ve onun tezahürü olan halk iradesinin, idari bir karar ile ortadan kaldırılması en hafif deyimiyle idari bir darbedir. Halk iradesine karşı gerçekleştirilen bu darbe, Türkiye’nin demokrasisine bir yarar sağlamayacaktır. Ayrıca daha önce İstanbul, Ankara ve başka illerde AKP’li belediyelerde uygulandığı üzere; görevden alınan belediye başkanlarının yerine, belediye meclis üyelerinden birinin başkan vekili olarak seçimine olanak vermeden doğrudan kayyum atanması,  açıkça bir çifte standarttır, bu hukuka aykırılığı daha da katmerleştirmiştir.  Bizler;  barış içinde bir arada yaşama fikrini, demokratik hukuk devleti idealine olan inancı da tümden ortadan kaldıran bu hukuk dışı uygulamayı kabul etmiyoruz. OHAL uygulamalarının devamı olan bu hukuksuz uygulamadan vazgeçilerek, görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarının derhal görevlerine iadesini talep ediyoruz” ifadesini kullandı. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mezitli’de muhteşem yaza veda konseri
Mezitli’de muhteşem yaza veda konseri
Tarsus Belediyesi’nden “Alzheimer Günü” etkinliği
Tarsus Belediyesi’nden “Alzheimer Günü” etkinliği
denizli escort