Advert
Advert
Advert

AHBİB'in Temmuz ayı ihracatı yüzde 25 arttı

Akdeniz Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü Türkiye geneli sektör ihracatı Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde25 artış göstererek 534,9 milyon dolara ulaştı.

AHBİB'in Temmuz ayı ihracatı yüzde 25 arttı
AHBİB'in Temmuz ayı ihracatı yüzde 25 arttı admin
Bu içerik 365 kez okundu.
Advert

-Akdeniz Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü Türkiye geneli sektör ihracatı Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde25 artış göstererek 534,9 milyon dolar olarak gerçekleşti.2018 yılı Temmuz ayı sektörel bazda ihracat rakamlarını değerlendiren Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, 2018 yılı Temmuz ayı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; sektörün bu dönemde Türkiye toplam ihracatındaki payının yüzde4 olduğunu söyledi.Ülkelere göre ihracat rakamlarını da ele alan Arslan, “Irak'a Temmuz ayında yüzde24'lük pay ile 128 milyon dolar değerinde sektör ihracatı gerçekleşti. Bunu Suriye ve Libya yüzde5'lik pay ile takip etti. Temmuz ayında Türkiye'den en fazla hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihraç edilen ülkeler ise Irak, Suriye, Libya, Yemen, Suudi Arabistan ve Birleşik Devletler olarak sıralandı” şeklinde bilgi verdi.

AHBİB OLARAK ÜLKE GENELİ SEKTÖR İHRACAT PAYIMIZ YÜZDE16

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nin aylık sektör ihracat rakamlarına da değinen Arslan, 2018 yılı Temmuz ayında %12 atışla 90 milyon dolarlık Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatı gerçekleştirdiklerini ve ülke geneli hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatındaki payın  yüzde 16 olduğunu kaydetti.

EN FAZLA İHRACAT YAPILAN ÜRÜN GRUBU BAKLİYAT ÜRÜNLERİ

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin 2018 yılı Temmuz ayı değer bazındaki ihracatını ürün gruplarına göre inceleyen Arslan, “90 milyon dolarlık sektör ihracatı içerisinde, bakliyat ürünlerinin geçen döneme kıyasla yüzde24 artış göstererek 26 milyon dolarlık değer ve % 29'luk pay ile ilk sırada yer aldı. Sektörde 13,3 milyon dolarlık ihracatıyla kırmızı mercimek, toplam ihracatın yüzde15'ini oluşturarak ilgili dönemde en fazla ihracatı gerçekleştirilen ürün oldu. Bununla birlikte nohut ve mercimek ürünlerinin ihracatında görülen artışlar ise dikkat çekti” diye konuştu.Ülkelere göre incelendiğinde ise, 2018 yılı Temmuz ayında Irak yüzde21'lik payı ve 19 milyon dolarlık ihracat değeri ile ilk sırada yer aldığına dikkat çeken Arslan, “Irak'ı 12,9 milyon dolarlık ihracat değeri ve yüzde14 oranındaki payı ile Suriye takip etti. AHBİB yılın ilk 7 ayında 621 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirmiş oldu” dedi. (Bülten)

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mezitli’de 6 hırsızlık olayının failleri yakalandı
Mezitli’de 6 hırsızlık olayının failleri yakalandı
Mahallelere beton yol!
Mahallelere beton yol!