Göçer'den kaldırımda oto galericilik yapanlara çağrı

Mersin Oto Galericiler Sitesi Başkanı Gürkan Göçer, kaldırımlarda otomobil satışının yasal düzenlemeler ile artık mümkün olmayacağını ifade ederek 31 Aralık 2019'a kadar yetki belgesi almayan esnafların noterden satış yapamayacakların vurguladı. Galericilik yapan bütün esnafları yeni yapılan Mersin Oto Galericiler Sitesi'ne davet eden Göçer, "Tüm Mersin galericilerine yetecek kadar yerimiz var. Yılbaşından sonra bir sıkıntı yaşanmaması için tüm esnaflarımızı sitemize davet ediyorum" dedi.

Göçer'den kaldırımda oto galericilik yapanlara çağrı
Göçer'den kaldırımda oto galericilik yapanlara çağrı admin
Bu içerik 718 kez okundu.

 Esra Şasi YAĞMUR

Mersin Oto  Galericiler Sitesi Başkanı Gürkan Göçer yaptığı açıklamada, kaldırımlarda otomobil satışının yasal düzenlemeler ile artık mümkün olmayacağını belirterek "Mersin'de kaldırımlarda otomobil satışı yapanlara son gün 31 Aralık 2019. Yedi yıldır Oto Galericiler Sitesine taşınmayın, Mezitli'de size Oto Galericiler Sitesi yapacağız diyerek emlakçı, takipçi gibi ruhsatlar ile oto galeri işi yapan esnaflara kötü haber geldi. Bu yıl sonuna kadar yetki belgesi almayan esnaf noterlerden satış yapamayacak. Bu durum Mersin Şehir Merkezin de kaldırım işgallerinin de son bulması demek olacak" diye konuştu.

YA SİTEYE TAŞINACAKLAR YADA MESLEĞİ BIRAKACAKLAR.

31 Aralık'tan sonra kaldırımda otomobil satışının yasal düzenlemeler ile artık mümkün olmayacağını vurgulayan Göçer, otomobil satıcılarına galericiler sitesine gelme çağrısı yaptı. Mersin Oto Galericiler Sitesi yapılırken 50 yıl Mersinin ihtiyacını görecek şekilde planlandığını anlatan Göçer, "Tüm Mersin galericilerine yetecek kadar yerimiz var. Ayrıca rezerv arsamız da mevcut. 2. etap ile ilgili tüm plan ve projelerde hazır. Yılbaşında bir sıkıntı yaşanmaması için tüm esnafları siteye davet ediyorum. Sitede her ay düzenli olarak Mesleki Yeterlilik Sınavları yapıyoruz. Sınavlarda başarılı olan esnaflarımız aynı gün yetki belgelerini alabiliyor" dedi.

YETKİ BELGESİ OLMAYANLAR NOTERDEN SATIŞ YAPAMAYACAK

İkinci el araç satacak kişilerin yetki belgesi alması gerektiğini hatırlatan Göçer şöyle devam etti: “Bu belgenin geçerlilik süresi beş sene olacak. Satış yapacakların esnaf ve sanatkârlar odasına, ticaret ve sanayi odasına veya ticaret ve sanayi odalarının ayrı kurulduğu yerlerde ticaret odasına kayıtlı olması gerekecek. En az lise mezuniyetinin arandığı konuda, ikinci el satış yapacak kişinin iflas etmemiş veya iflas etmiş olsa bile itibarını yeniden kazanmış olması gerekiyor. Bunun yanında kişilerin kasten işlenen bir suçtan dolayı affa uğramış olsalar dahi devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı suçlar ile casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, terörizmin finansmanı, kaçakçılık, vergi kaçakçılığı veya haksız mal edinme suçlarından hüküm giymemiş ya da ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması şartı var."

 SATILIK ARABANIN ÜSTÜNDE TÜM BİLGİLER OLACAK

"Satışa sunulmak üzere ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmeye teslim edilen ikinci el motorlu kara taşıtı için taşıt teslim belgesi düzenlenecek" diyen Göçer, şunları söyledi: Satışlarda ikinci el aracın üzerinde kolaylıkla görülebilecek, taşıta ilişkin tanıtıcı bilgilerin güncel olarak yer aldığı bir kart bulunacak. Ekspertiz raporu satış sözleşmesinin ayrılmaz parçası olacak satılık araca ilişkin bir ekspertiz raporu alıcıya da verilecek. Ekspertiz raporunda ikinci el motorlu kara taşıtının özellikleri, arıza ve hasar durumu ile kilometre bilgilerine yer verilecek.

8 YAŞ ÜSTÜ ARAÇLARDA EKSPERTİZ RAPORU ZORUNLU DEĞİL

 Sekiz yaş veya yüz altmış bin kilometrenin üzerindeki ikinci el motorlu kara taşıtları için ekspertiz raporu alınması zorunlu olmayacak. Ekspertiz raporu, Türk Standardları Enstitüsü tarafından belirlenen standarda göre verilen TSE hizmet yeterlilik belgesi bulunan işletmeler tarafından düzenlenecek.

 ARABANIN GARANTİSİ SATIŞI YAPAN YERDE OLACAK

İkinci el otomobil ve motosikletin motor, şanzıman, torkkonvertörü, diferansiyel ve elektrik sistemi, satış tarihinden itibaren üç ay veya beş bin kilometre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmenin garantisi altında olacak. İşletme, garanti kapsamına giren hususları sigorta yaptırmak suretiyle karşılayabilecek.Garanti süresi veya kilometresi içinde arızalanan otomobil veya motosikletin işletmeye teslim edilmesi halinde işletme tarafından arızalı ikinci el otomobil veya motosikletin teslim alındığına dair bir belge düzenlenecek."

 ÖDEME ELEKTRONİK ORTAMDA OLACAK

 İkinci el motorlu kara taşıtı alım satımında taşıtın satış bedelinin, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca uygun görülen kuruluş tarafından taşıt mülkiyeti ile satış bedelinin eş anlı el değiştirmesini sağlayacak şekilde oluşturulan elektronik ortamda ödenebileceğini vurgulayan Göçer, “Bakanlık, birinci fıkrada belirtilen elektronik ortam için gerekli altyapının oluşturulmasına ve işletilmesine ilişkin usul ve esaslar ile verilen hizmetler karşılığında alınacak ücretlerin üst sınırını Türkiye Noterler Birliğinin görüşünü alarak belirlemeye yetkili olacak" dedi.

APARTMAN ALTI OTO SATIŞI TARİH OLUYOR

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan işletmelerde bazı şartlar aranacağını ifade eden Göçer şunları söyledi: "Satış yerlerinin imar mevzuatı çerçevesinde belirlenen ticaret alanlarında, çevreye ve trafiğe yük getirmeyen yerlerde ve içinde ikamet amaçlı kullanılan bağımsız bölüm bulunmayan yapılarda açılması gerekecek. Açık ve kapalı alan toplamının en az dört taşıtın kapladığı alan büyüklüğünde olması; bir taşıtın kapladığı alan büyüklüğü olarak otomobil için en az yirmi beş metrekare, motosiklet için en az beş metrekare ve diğer taşıtlar için en az elli metrekarenin esas alınması gerekiyor. LPG’li, CNG’li veya LNG’li ikinci el motorlu kara taşıtlarının teşhirine yönelik açık alana sahip olması şartı da var. Taşıtların giriş ve çıkış yapmalarına uygun olarak düzenlenmiş giriş ve çıkış kapılarının bulunması, çıkış kapısının tehlikeli durumlarda kolay tahliyeye imkân verecek nitelikte olması gerekiyor.

 AÇIK OTO PAZARLARINADA DÜZENLEME

Açık oto pazarları da çevreye ve trafiğe yük getirmeyen, ikamet amacıyla kullanılan yerlere uzaklığı yeterli olan ve uygun ulaşım imkânı bulunan alanlarda kurulacak. Ortak kullanım alanlarının engelliler de dikkate alınarak tasarlanmış olması gerekecek. Ziyaretçilerin ihtiyacını karşılayacak şekilde ücretsiz otopark alanına sahip olması şartı olacak.Yönetmeliğe göre Mersinde otomobil alım satımına uygun tek yer "Mersin Oto Galericiler Sitesi ve Mersin Açık oto pazarı.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti