"Otoyol ihalesine yakında çıkacağız"

Mersin kamuoyunun uzun süredir beklediği ancak ihalesi çeşitli nedenlerle ertelenen veya teklif verilmediği için bir türlü yapılamayan Çeşmeli-Taşucu Otoyol projesi ile ilgili konuşan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Elvan,Çeşmeli’den Kızkalesi çıkışına kadar olan bölüm için yakın zamanda ihaleye çıkacaklarını belirtti. AK Parti Mersin İl Başkanlığı'nda düzenlenen bayramlaşma töreninde konuşan Elvan, geçen yıl Çeşmeli-Taşucu Otoyolunun ihalesine çıktıklarını, ancak teklif veren olmadığını hatırlatarak, otoyol projesini yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştireceklerini kaydetti. Otoyol ile ilgili Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ile bir araya geldiklerini anlatan Elvan "Şu anda tüm çalışmaları tamamladık. Çeşmeli’den Kızkalesi çıkışına kadar olan bölüm için ki buraya teklif verecek firmalar da olduğunu ifade ettiler, trafik yoğunluğunun oldukça fazla olduğu bir yer; iki aşamaya böleceğiz Çeşmeli-Taşucu Otoyolunu ve Çeşmeli’den Kızkalesi çıkışına kadar olan bölümün otoyol ihalesine yakın bir zamanda çıkacağız ve çok kısa sürede Çeşmeli-Kızkalesi arasını otoyola kavuşturacağız” dedi.

admin
Bu içerik 647 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, AK Parti Mersin İl Başkanlığı'nda düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı. Törene AK Parti Mersin İl Başkanı

Cesim Ercik, Mersin Milletvekilleri Hacı Özkan ve Zeynep Gül Yılmaz, Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak ile partililer katıldı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Lütfi Elvan, buradaki konuşmasına İslam Aleminin ve bu ülke için, vatan için, al bayrak için mücadele eden herkesin bayramını kutlayarak başladı. Şehitleri rahmetle anan, gazilere sağlıklı uzun ömürler dileyen Elvan, onlarla gurur duyduklarını belirtti.

Elvan, “Hangi ülkeye giderseniz gidin, bu vatanın evlatları kadar yüksek vatan ve bayrak sevgisine sahip başka bir millet bulamazsınız. Onun için biz milletimizle gurur duyuyoruz. İnşallah bu bayram da kardeşlik duygularımızın daha da güçlenmesine, birlik ve beraberliğimizin daha da artmasına, ülkemizin daha da güçlenmesine, düşmanlarımıza cevap verebilecek nitelikte güçlü bir ülke konumuna gelmemize vesile olur” dedi.

Kolay bir coğrafyada yaşamadığımızı ifade eden Elvan, "Son 17 yılda sağladığı gelişmeye, gücüne güç katan, ihracatını ve milli gelirini üçe, dörde katlayan ve her geçen gün daha da iyi bir konuma giden Türkiye’ye karşı yine her geçen gün özellikle dışarıdan saldırıların arttığına vurgu yaptı.

Elvan şöyle devam etti: “Bir taraftan güneyimizde bir terör koridoru oluşturma yolunda büyüyen bir çaba sarf edilirken, diğer tarafta da ‘Doğu Akdeniz’de acaba Türkiye’yi sıkıştırabilir miyiz? Türkiye’yi daha zor duruma sokabilir miyiz? Türkiye’nin önünü nasıl ve ne şekilde kesebiliriz?’ arayışı içerisinde olanlar var. Düne kadar terör örgütleri dedikleri örgütleri destekleyenler, NATO’nun ikinci büyük ordusuna sahip olan Türkiye gibi güçlü ve ittifak konumunda olan bir ülkeye karşı maalesef üç-beş çapulcu ile o bölgede bir terör koridoru oluşturmaya çalışanlar asla başarılı olamayacaktır. Biz güçlü bir ülkeyiz. Biz güçlü bir devletiz. Onun için bu hesabı yapanlar, Türkiye’ye karşı hesap peşinde olanlar bunu çok iyi düşünmeliler.”

“TERÖRLE BERABER OLANLAR KAYBETMEYE MAHKUMDUR"

AK Parti Hükümetleri olarak bugüne kadar millet ne dediyse onu yaptıklarını anlatan Elvan, hiçbir zaman dışarıdan gelen telkinleri dikkate alan, dışarıdan gelen yaklaşımları önceleyen bir yaklaşım ortaya koymadıklarını vurguladı. Vatanın, milletin birliği, üniter yapının daha da güçlenmesi için ne gerekiyorsa onu yaptıklarını dile getiren Elvan, şöyle devam etti:

“Terör örgütleriyle mücadele etmek suç mu? Değil. Biz terör örgütlerine yönelik mücadele sergiliyoruz ama diğer tarafta terör örgütlerine destek veren ülkeler olduğunu görüyoruz. Onlar şunu unutmasınlar; terörle beraber olanlar kaybetmeye mahkumdur ve kaybedeceklerdir.”

“MİLLET BAHÇESİ PROJESİ SON AŞAMAYA GELDİ"

Konuşmasında Mersinlilerle iki müjde paylaşacağını belirten Elvan, eski Tevfik Sırrı Gür Stadyumunu kapsayan alana yapılması planlanan ‘Millet Bahçesi’ ve Çeşmeli-Taşucu Otoyolu ile ilgili son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Tevfik Sırrı Gür Stadı, karşısında yer alan aquapark ve yanındaki OYAK’a ait arazi ile ilgili çalışmalarını aşağı yukarı tamamladıklarını anlatan Elvan, “Geçen hafta aquaparkın ilgili kuruma devir işlemini tamamladık. Projemiz son aşamaya geldi. Önümüzdeki günlerde bu alanlar bir bütün olarak yemyeşil, pırıl pırıl bir millet bahçesi haline gelecek. Bununla ilgili ihale çalışmalarına da başladık. Cumhurbaşkanımız da konuyu yakından takip ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a da çok teşekkür ediyorum” dedi.

“ÇEŞMELİ’DEN KIZKALESİNE OTOYOY OTOYOL İHALESİNE ÇIKACAĞIZ”

Geçen yıl Çeşmeli-Taşucu Otoyolunun ihalesine çıktıklarını, ancak teklif veren olmadığını anımsatan Elvan, “Biz, bu otoyol projesini yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştireceğiz. Otoyol ile ilgili Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımızla bir araya geldik. Şu anda tüm çalışmaları tamamladık. Çeşmeli’den Kızkalesi çıkışına kadar olan bölüm için ki buraya teklif verecek firmalar da olduğunu ifade ettiler, trafik yoğunluğunun oldukça fazla olduğu bir yer; iki aşamaya böleceğiz Çeşmeli-Taşucu Otoyolunu ve Çeşmeli’den Kızkalesi çıkışına kadar olan bölümün otoyol ihalesine yakın bir zamanda çıkacağız ve çok kısa sürede Çeşmeli-Kızkalesi arasını otoyola kavuşturacağız” ifadelerini kullandı.

Elvan ve beraberindekiler konuşmaların ardından partililerle bayramlaştı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti