Şehitlikte hüzünlü bayramlaşma

Kurban Bayramı nedeniyle Mersin Şehitliği'nde bayramlaşma töreni düzenlendi. Törende evlatlarının mezarı başındaki aileler duygusal anlar yaşadı. Mersin Valisi Ali İhsan Su, şehit aileleri ile yakından ilgilenerek acılarına ortak oldu.

Şehitlikte hüzünlü bayramlaşma
Şehitlikte hüzünlü bayramlaşma admin
Bu içerik 363 kez okundu.

  Esra  Şasi YAĞMUR

Mersin Valiliği tarafından Kurban Bayramı nedeniyle şehitlikte bayramlaşma töreni düzenlendi. Törene, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, milletvekilleri, belediye başkanları ve protokol mensupları katıldı. Törende şehit ailelerievlatlarının mezarları başında gözyaşları içinde dua etti. İl Müftülüğü görevlileri tarafından Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından dualar edildi. Vali Su, Tuğamiral Gürbüz ve Başkan Seçer ve protokol üyeleri, şehit mezarlarını tek tek gezerek kırmızı karanfiller bıraktı. Şehit aileleri ile yakından ilgilenen ve sohbet eden Su, Seçer ve Gürbüz acılarına ortak oldu.

Mersin Valisi Ali İhsan Su baramlaşma sonrası yaptığı açıklamada, hep birlikte huzur içinde bir Kurban Bayramının daha idrak edildiğini belirtti.

Her arife günü bayramlarda şehitliği ziyaret ettiklerini belirten Su, şehit aileleri ve gazilerle bir araya geldiklerini söyledi. Vali Su “Onların acılarını, bayram heyecanlarını ve bayram mutluluklarını paylaşmaya çalışıyoruz. Bugün de hep birlikte şehitliğimizi ziyaret etti, şehit ailelerimizle beraber olduk” dedi.

Bayramların, yardımlaşma, dayanışma duyguları ve kardeşliğin zirveye çıktığı çok özel günler olduğuna dikkat çeken Vali Su şöyle devam etti: “Bayramı, bayram atmosferi içerisinde kutlamak çok önemli. Bu anlamda bu bayramda da yine büyüklerimizin, anne ve babalarımızın ellerini öperek, onların hayır duasını almamız; küçükleri sevindirerek, onların bayram coşkusuna ortak olmamız; komşularımızı, özellikle şehit ailelerimizi, gazilerimizi ve ailelerini ziyaret ederek, bu bayramda yalnız olmadıklarını hissettirmemiz çok önemli. Etrafımızdaki kimsesizleri de yalnız bırakmamamız ve bayram sevinçlerine ortak olmamız çok önemli. Bunları yaparsak, çok mutlu bir şekilde güzel bir bayram geçireceğimizi düşünüyorum. Bu çerçevede, tüm Mersinli hemşehrilerimin ve tüm İslam Aleminin Kurban Bayramını tebrik ediyorum. Kurban Bayramının, tüm insanlığın huzura, barışa kavuşmasına vesile olmasını temenni ediyorum. Tüm Mersinlilere sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

SEÇER: TERÖR OLAYLARINI ASGARİYE İNDİRMEK İÇİN SİYASİLERE  BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise ülke uğruna canlarını veren şehitleri unutmamak ve unutturmamak gerektiğini ifade ederek, terör olaylarının asgariye indirilmesi konusunda siyasilere büyük görev düştüğünün altını çizdi. Seçer, “Bugün burada olmak bizi hüzünlendirdi. Çok acı gencecik evlatlarımızın bu toprak altında olması, anaların yüreğine ateş düşmesi. Ancak bunlar da dünyanın bir gerçeği. Siyasilerin görevi de bu acıları en asgariye indirmek. Mustafa Kemal Atatürk'ün bir sözü var ‘Zorunlu olmadıkça Savaş bir cinayettir’ der. Gerçekten de öyle. Savaşın, terörün yarattığı sonuçlar; genç ölümler, öksüz, yetim çocuklar, evlatlarını genç yaşta yitiren anneler, babalar, eşler. Bunlar tabi zor görüntüler. Ateş düştüğü yeri yakar. Allah gani gani rahmet eylesin. Şehitlerimiz, bu ülke uğruna hayatlarını feda ettiler. Bizlere de yaraşan onları unutmamak ve unutturmamak, onların anısını yaşatmak. Onların hakkını, bu ülke üzerindeki emeklerini her daim anmak, bunları kuşaklara aktarmak” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale ruhu Erdemli’de yaşatılıyor
Çanakkale ruhu Erdemli’de yaşatılıyor
Bozdoğan: Özgür ve adil bir toplum hepimizin hakkı
Bozdoğan: Özgür ve adil bir toplum hepimizin hakkı