Advert

‘Sevgi medeniyeti için çalışıyoruz’

Mersin Müftüsü Dr. Şaban Kondi, Sevgi medeniyetinin oluşabilmesi için gayret gösterdiklerini belirterek gerek ülkemizde gerekse yer yüzünde mazlum ve mağdurların sofrasına bir lokma ekmek bir lokma et ulaştırabilmek için bu necip milletin ümit haline geldiğini ifade etti. Kondi öğretmenevinde gazetecilerle bir araya gelerek vekaletle kurban bağışı konusunda vatandaşlardan destek beklediklerini vurguladı.

‘Sevgi medeniyeti için çalışıyoruz’
‘Sevgi medeniyeti için çalışıyoruz’ admin
Bu içerik 449 kez okundu.

 

 

 

Hasan KÜÇÜK

-Temmuz ayında Mersin Müftüsü olarak göreve başlayan Dr. Şaban Kondi, tanışmak, Vekaletle Kurban kesimi ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın çalışmaları hakkında bilgi vermek için gazetecilerle bir araya geldi.

Mersin Öğretmenevinde gerçekleşen toplantıya, Mezitli Müftüsü Süleyman Şahin, Yenişehir Müftüsü Halil Uzun, Toroslar Müftüsü ve Akdeniz Müftü Vekili Mehmet Cingiz ve müftü yardımcıları katıldı.

Milletimizin tarih boyunca iyilikte adalette sevgi medeniyetinin oluşmasında örnek olduğunu vurgulayan Kondi bu necip milletin günümüzde yapılan araştırmada nüfus oranını göre yeryüzünde iyilik,

hayır yapan, mazlum ve mağdurun yanında olan birinci millet olduğunu vurguladı. Bu milletin bu duygu ve düşüncelerini inancından aldığını ifade eden Kondi, yardımlaşma ile ilgili Hadis-i Şerif ve Ayetlerden örnekler sundu. Kondi bu necip milletin tarihte olduğu gibi bugün de mazlum ve mağdur insanlara yardım edebilmek için elinden gelen gayreti sarfetttiğini ve sarfetmeye de devam edeceğini kaydetti.

Anayasanın 136. maddesi ve 633 sayılı kanunla Türkiye’de din hizmetini, camileri, Kur’an Kurslarını ve Hayri hizmetleri yürütmekle birinci derecede Diyanet İşleri Başkanlığının sorumlu olduğunu vurgulayan Kondi

“Doğru bilgiyi doğru kaynaktan insanlara aktarmak, insanlarımız her türlü istismardan her türlü yanlış algıdan arındırmak onlara Kur’an ve Sünnet bilgisini birinci elden doğru kanaldan anlatmak öncelikle Diyanet İşleri Başkanlığımızın görevleri arasında yer almaktadır. 2 milyonu aşkın nüfusuyla Türkiye’nin mozaiği, Akdeniz’in incisi liman ve turizm şehri Mersin’in manevi imarı konusunda 2 bin 87 personel ile hizmet veriyoruz. Hizmet ederken her türlü farklılığı, görüş, düşünce bütün bunları hiçbir ayrıma tabi tutmadan bir zenginlik kabul ederek Mersinimizde iyiliğin ve güzelliğin sevginin hakim kılınabilmesi için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışıyoruz. Çalışmalara devam edeceğiz. Bizler yeryüzünde iyiliği yaymakla bulunduğumuz ortamda sevgi ve saygı medeniyeti oluşturmakla sorumlu olan insanlarız.” şeklinde konuştu.

 

ÖNCELİĞİMİZ ÜLKEMİZDİR

Bugün Mersin’de görev başlamasının 30. günü olduğu ve bundan 1 ay önce göreve başladığını anlatan Kondi şöyle devam etti: “Bizim önceliğimiz kurumumuzun önceliğidir. Ülkemizin önceliğidir. İnsanlığımızın önceliğidir. Bu nedir eğitimdir. Eğitime önem vereceğiz. Gençliğimize önem vereceğiz. Diyanet işleri Başkanlığımızın çalışanları  bugün Türkiye’de her biriminde, her bakanlığın her kurumun olduğu yerde var. Adalet Bakanlığı’nda, cezaevlerinde, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde, okullarımızda, sağlık bakanlığımızda, hastalara manevi motivasyonsağalamak için toplumun her alanında Diyanet İşleri Başkanlığımızın mensupları vardır ve insanlarımıza doğru bilgiyi doğru kaynaktan aktarmak için gayret etmektedirler. Gençliğimiz önemsiyoruz.”

 

MİLLETİMİZ ÜMİT HALİNE GELDİ

Bu necip milletin yer yüzünde mazlum ve mağdurların sofrasına bir lokma ekmek bir lokma et ulaştırabilmek için ümit haline geldiğine dikkat çeken Kondi, şunları kaydetti: “Bu din yeryüzünün neresinde olursa olsun, dini dili, ırkı ne olursa olsun mazlum ve mağrurun yanında olmayı bize emrediyor. Bu din inananların kardeş olduğunu, yer yüzünde insanların sevgi medeneniyeti oluşturmasını emreder. Bu din kardeşçe ve insanca paylaşarak bir arada yaşamayı emrediyor. Bu din farklılıkları bir zenginlik kabul ederek bizi bir araya yaşayacak ortak paydalarda buluşmamızı emrediyor. Bu dinin mensupları olarak bizlerde ülkemizde mahallemizde şehrimizde yeryüzünde iyiliğin hakim kılınabilmesi için sevgi medeniyetinin oluşabilmesi için elimizden gelen gayreti sarfetmemiz gerekiyor. Bu vesile ile Kurbanlarda ibadetlerde tanışmalarda aslında bir muhasebedir. Herkesin kendini bulunduğu nimetlerden dolayı bir muhasebe yapmasıdır.”

 

KURBAN PAYLAŞMAKTIR

Müftü Kondikurban’ın paylaşmak ve yakınlaşmak olduğunu belirterek şunları söyledi: “Gönülden bağlılık, gönüllerin, duaların birleşmesi, milletçe ve ümmetçe yakınlaşma ve paylaşmadır. Kurban; dertleşmektir. Derdi olan insana “derdin, derdimdir” demek.” Empati yapabilmektir. Kurban; Fizikî mesafeleri ortadan kaldırarak mazlumla mağdurla gönül bağı kurmaktır. Kurban aynı zamanda sevginin, saygınının muhabbetin adeta bir araya gelmesi kaynaşmasıdır. Kurban Allah'a yakın olmak için yaptığımız bütün işlerdir ve bizi Allah'a yakınlaştırmak için vardır. Kurban; sevginin, vefanın, sadakatin, fedakârlığın simgesidir. Kurban; Bir yetimin başını okşamak, açlıktan ölme sınırına gelmişlere bir gönül sofrası kurmaktır, ümidi paylaşmaktır, tebessümü bölüşmektir. Kurban; insanlık ile başlayan Hz. İbrahim ile şekillenen bir ibadettir. Kurban, bir muhasebedir. Malını Allah rızası için harcama ve başkalarıyla paylaşma bilincini geliştirmektir. Varlıklı olanlarla ihtiyaç sahiplerinin yaklaşmasına vesile olmaktadır. Kurban, sadece akrabaları, komşuları ve dostları değil, yakın olsun uzak olsun yeryüzündeki bütün kardeşlerimizi birbirine yakınlaştırmaktadır. Bu yönüyle Kurban, Afrika'dan Asya'ya, Uzak doğudan Güney Amerika'ya, adını bile duymadığımız nice ülkelerde daha önce hiç görmediğimiz ve tanımadığımız kardeşlerimize uzattığımız bir yardım eli olmaktır. Bugün yurt içinde ve yurt dışında Arakan’danMyammar’a Güney Afrika’dan Balkanlar’a Filistin’e varıncaya kadar hiçbir ırk hiçbir düşünce hiçbir zihniyet ayırt etmeden mazlum ve mağdurlara yapılan bir yardımdır”

Türkiye Diyanet Vakfı’nın çalışmaları hakkında sinevizyon eşliğinde bilgi veren Kondi, vekaletle kurban konusunda vatandaşlardan destek beklediklerini kaydetti.

Bu bağlamda; Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı 1993 yılından beri vekâletle kurban kesim organizasyonları düzenleyerek hem yurt içinde hem de yurt dışında mağdur ve mazlum bölgelere cömert ve hayırsever milletimizin kurbanlarını ulaştırarak kardeşlik köprüleri kurmaktadır. Sizleri ve tüm halkımızı vekâletle kurban bağışında bulunmaya davet ediyorum. Özelikle siz değerli basın mensuplarının vekâletle kurban organizasyonu gündemde tutmanızı istirham ediyorum.

Hep birlikte idrak edeceğimiz Kurban bayramımız; her yıl Müslümanlık şuurumuzu yenileyen, millet olma irademizi diri tutan, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı pekiştiren, rahmet ve bereket dolu müstesna günlerdir. Bu vesileyle başta milletimiz olmak üzere, bütün İslam âleminin Kurban Bayramını tebrik eder, Allah katında kurbanlarımızın makbul olmasını, bayramın getirdiği kardeşlik, dayanışma ve kaynaşma ruhu île tüm dünyanın barış, huzur ve esenlik içinde yaşamasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum.

 

 

 

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yarım ton kaçak nargile tütünü ele geçti
Yarım ton kaçak nargile tütünü ele geçti
 İnternet dolandırıcılarına operasyon
İnternet dolandırıcılarına operasyon