Kadına yönelik şiddete karşı imzalı destek

​Toroslar Belediyesi, Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) tarafından yerel yönetimler eliyle toplumda kadın-erkek eşitliğinin sağlanması amacıyla hazırlanan Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı’na imza attı.Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, imza töreni öncesi yaptığı sunumda kadın cinayetlerine her geçen gün yeni bir yenisinin daha eklenmemesi için şiddetle topyekun mücadele edilmesi adına var güçleriyle çalışacaklarını vurguladı. “Kadına yönelik şiddetle mücadelede biz de varız" diyen Yılmaz, Toplumsal huzur ve refahın şartı; cinsiyetçi yaklaşımın kenara itilmesidir. Kadının yok sayıldığı, hor görüldüğü, dışlandığı ve ötekileştirildiği toplum geridir” dedi. Eşitlik şartının 6 ilkeden oluştuğuna dikkat çeken Yılmaz, kadın cinayetlerine ‘dur’ demek için çalışmalar yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Kadına yönelik şiddete karşı imzalı destek
Kadına yönelik şiddete karşı imzalı destek admin
Bu içerik 569 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

 

Toroslar Belediyesi, Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) tarafından yerel yönetimler eliyle toplumda kadın-erkek eşitliğinin sağlanması amacıyla hazırlanan Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı’na imza attı. Ramada otelde gerçekleştirilen imza törenine, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Mersin Üniversitesi Kadın Araştırmaları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aslıhan Topçu, Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, belediye meclis üyeleri ile sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

"KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ TOPLUMSAL ALANIN HER ALANINDA OLMALI"

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz imza töreni öncesi bir sunum yaparak Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı ile ilgili bilgi verdi. Kadın-erkek eşitliğinin toplumsal yaşamın her alanında gerçekleştirilmesi gereken ve ancak bir kültür olarak yerleşmesiyle geliştirilebilecek olan temel bir hak olduğunu anlatan Yılmaz, “Bu hak çerçevesinde, Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi tarafından ‘Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı’ hazırlanmıştır. Bu şart, kadın-erkek eşitliğini, demokrasinin bir gereği ve temel bir hak olarak görmektedir” dedi.

Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı’nın yerel ve bölgesel yönetimlere hitaben hazırlandığını anlatan Yılmaz yerel yönetimlerin bu şarta imza koymaya, kadın-erkek eşitliği ilkesini hayata geçirmeyi kamusal bir görev kabul etmeye ve kendi yetki alanları dahilinde şartta öne sürülen taahhütleri uygulamaya çağrıldıklarını ifade etti. Şartı imzalayan tarafların, söz konusu taahhütlerin uygulanmasını desteklemek amacıyla Eşitlik Eylem Planı geliştirmek üzere çalışmalar yürüteceklerini belirten Yılmaz, “Ayrıca, imzacı tarafların her biri, uygulamada gerçek eşitliğin hayata geçirilmesi için kendi bölgesindeki tüm kurumlar ve kuruluşlarla etkileşime geçme taahhüdünde bulunmaktadır. Biz, tüm sivil toplum kuruluşlarını paydaşımız olarak görüyoruz. Başarıya ulaşmak için sürekli etkileşim halinde olmamız gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ TEMEL BİR HAKTIR

Eşitlik şartının 6 ilkeden oluştuğunu ifade eden Yılmaz ilkeler hakkında şu bilgileri verdi:

"Kadın-erkek eşitliği temel bir haktır. Çoklu ayrımcılık ve dezavantajlar hususlarının gerektiği biçimde ele alınması temin edilmelidir. Kadınların ve erkeklerin karar alma süreçlerine dengeli katılımları demokratik bir toplum için ön koşuldur. Bu koşul önemli; Meclisteki ve demokratik ortamlarda dağılım konusunda ciddi eleştiriler olabilir. Bu konuda teşvik edici pozitif ayrımcılık yapılması gerekir. Biz de bu konuda üzerimize düşeni yapıyoruz ve yapacağız. Diğer koşullar ise toplumsal cinsiyet kalıp yargılarının tasfiyesi, kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasında temel önem taşımaktadır. Yerel ve bölgesel yönetimlerin tüm faaliyetlerine toplumsal cinsiyet bakış açısının yerleştirilmesi, kadın-erkek eşitliğinin ilerletilmesi için gereklidir. Eylem planları ve programları için gerekli kaynağın tahsisi, kadın-erkek eşitliğinin ilerletilmesi için gereklidir.”

İKİ YIL İÇİNDE EŞİTLİK EYLEM PLANININ GELİŞTİRMEMİZ GEREKİR

Yükümlülükleri kapsamında, imzayı takip eden iki yıl içerisinde Eşitlik Eylem Planı geliştirmeleri gerektiğine işaret eden Yılmaz, "Bu planı sivil toplum kuruluşları ile birlikte gerçekleştireceğiz. Eşitlik Eylem Planı’nın kabulü sonrasında ilgili kurumlara dağıtımını yapmak ve uygulamasına dair ilerlemeler, gerektiğinde revizeler ve bilgi alışverişini kamuoyu ile paylaşmanın ardında da Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi’ni yazılı olarak şartı imzaladıkları konusunda bilgilendireceğiz" dedi.

"DURUŞ KOYMAK İSTİYORUZ"

Kadına karşı şiddetin önlenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması konusunda ortaya bir duruş koymak ve farkındalık oluşturmak istediklerini ifade eden Yılmaz

“Kadın-erkek eşitliğini herkes için temel bir hak ve demokrasinin gereği olarak algılıyoruz. Toroslar Belediyesi olarak kadının toplumsal yaşamda eşit haklara sahip olması ve kadın cinayetlerine ‘dur’ demek adına ilçemizde çalışmalar yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Şartı imzalama kararını, Haziran ayında Brüksel’de Bölgeler Meclisi toplantısına katıldıklarında verdiklerini hatırlatan Yılmaz, Mersin’de son dönemde işlenen kadın cinayetlerine dikkat çekti.

"CİNAYETLERİNİN SONLANMASI İÇİN DAHA İYİ KORUMA TEDBİRLERİ ALINMASI GEREKİR"

Yılmaz şöyle devam etti: “Döndükten sonra belediyemiz İnsan Kaynakları Müdürümüzün kız kardeşi Filiz Kaplan, bir kadın cinayetine kurban gitti. Benzer cinayetler de yakın zaman da oldu. Meclisimizde, meclis üyelerimizin desteğiyle bu imzayı koymaya karar verdik. Kadın cinayetleri, bu sorunun en uç noktası. Aslında mevzuatımız kötü değil ama uygulamada eksiklikler, sıkıntılar var. Mevzuat, kadın ve erkek karakola gittiğinde, şiddet ihtimali varsa karakol amirine koruma kararı verme ve bunu mahkemeye onaylanmak üzere gönderme yetkisi vermiş. Bu kararlar mahkemeye gidiyor, onaylanıyor; daha sonra tebliği edilmesi lazım. Tebliğde bir takım sıkıntılar oluyor. Acil, özel bir durum bu. Karar veriliyor, her şey yapılıyor ama muhataplara tebliğ noktasında sıkıntılar oluyor. Diğer evrakların arasında bu evraklar kayboluyor genellikle. Bu da şiddet uygulayacak erkeğe, en azından ilk şiddet için bir rahatlık veriyor. Ayrıca personel yetersizliği de var. Ama yine de koruma tedbirleri, bu kadar kadın cinayeti olduğuna göre, yeterli değil. Kadın cinayetlerinin sonlanması için daha iyi şartlar oluşturulması, daha iyi koruma tedbirleri alınması gerekir.”

İmza atacakları şart kapsamında ayrıca, kurumsal eşitlik birimi oluşturacaklarını, toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine eğitimler düzenleyeceklerini vurgulayan Yılmaz, “Kadın dayanışma merkezimizi daha aktif hale getireceğiz. Kadın Sığınma Evi kuracağız. Bu konuda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz ile işbirliğinde çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELEDE BİZ DE VARIZ”

Yılmaz, kadına yönelik şiddetle mücadelede kendilerininde olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

"Her türlü şiddetin karşısında olmaya ve kadına değil, şiddete el kaldırılan bir anlayışın hakim kılınması için çalışmaya devam edeceğiz. Kadın cinayetlerine her geçen gün bir yenisinin daha eklenmemesi için şiddetle topyekun mücadele edilmesi adına var gücümüzle çalışacağız. Açık yüreklilikle ifade etmek isterim ki, toplumsal huzur ve refahın şartı; cinsiyetçi yaklaşımın kenara itilmesidir. Kadının yok sayıldığı, hor görüldüğü, dışlandığı ve ötekileştirildiği toplum geridir. Bu, çok açık ve net. Kadın gelecek nesillerin güvencesidir. Bilimden sanata, spordan edebiyata, siyasetten ekonomiye kadar hayatın tüm alanında kadının izi ve etkisi görülmelidir. Toplumda kadın ile şiddet, cinayet ve istismar konuları yan yana gelmeyecek şekilde rafa kaldırılmadır. Bugün imzalayacağımız kadın-erkek eşitliği şartının, yaşamın her alanında eşitliğin sağlanması adına bir adım olmasını diliyorum.”

TOPÇU: TOPLUMSAL CİNSİYET SARMALININ İÇİNDEYİZ

Mersin Üniversitesi Kadın Araştırmaları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aslıhan Topçu ise kadın cinayetinin tek başına kadın meselesi olmadığını ifade ederek şunları söyledi: "Kadın ve erkeğin meselesidir. Çünkü bu mesele hepimizi sarıp sarmalar. Hepimizi derin bir acıyla birlikte bırakır. O kadın çevresinde erkekler var. toplumsal olarak yara alıyoruz. Bütün kadın cinayeti kurbanlarını anıyorum. Toplumsal cinsiyet kavramına hepiniz aşinasınızdır. Kadın-erkek eşitliği tesis etmek için yasalarımız zaten var ama uygulamada birtakım sıkıntılar var. Biz aslında kadınlar ve erkekler olarak toplumsal cinsiyet sarmalının içindeyiz. ‘Kadınları şöyledir, erkekler böyle olmalı’ gibi kalıpların dışına çıkmadan ya da çıkmak istediğimizde de engellemeler ve cinayetle bile karşılaşabiliyoruz. Dolayısıyla her kadın ve her erkek bireysel özellikleri bakımından ayrıdır. O topyekûn dayatmaların dışında biz birey olarak her birimiz oldukça kendimize özgüyüz. Dolayısıyla aslında herkes için temel bir hak ve demokrasi için gerekli bir değer olarak gördüğümüz kadın-erkek eşitliğini hayata geçirebilmek, sosyal, kültürel ve ekonomik eşitsizlikleri aşabilmek ancak bu gibi çalışmalarla mümkün. Bu şartı imzalamak bizlere  umut veriyor. Bugünden sonra bizler de hem destekçiniz hem de takipçiniz olacağız."

YEŞİLBOĞAZ: SORUN KADINI İNSAN OLARAK GÖRMEMEKTEN KAYNAKLANIYOR

 

Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz ise "21. yüzyılda kadın-erkek eşitliği diyoruz. Maalesef hala bu konuyu gündemde tutmaya çalışıyoruz. Hala yerel dinamiklerle bu sürece el atmaya çalışıyoruz. Bu da gerçekten Türkiye’nin nerede olduğunun en açık göstergesi. Kadına şiddeti önlememizin en büyük mücadele örneklerinden bir tanesi de kadını insan olarak görmekten kaynaklanıyor. Bu tabii kolay bir iş değil. Öncelikle aile içinde bu bilincin verilmesi gerekiyor. Çünkü erkek çocuğu da kız çocuğu da aile içerisinde benliği gelişiyor. Bu süreçte ailelerin bilinçlendirilmesi çok önemli" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Başkan Yılmaz protokol mensuplarını yanına davet ederek  Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı’nı imzaladı.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Yenişehir’den Büyükşehir’e kalite ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti
Şimşek'ten bekçi Özer'in ailesine taziye ziyareti