Advert
Advert
Advert

Havalimanında 'Solcu musun' sorusu TBMM’de

Yurtdışından Türkiye’ye giriş yapmak isterken geri çevrilenlerden olan A.U. isimli kişiye, İzmir’deki havalimanında yöneltilen ‘Solcu musun?’ sorusu Meclis gündemine taşındı. CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Soylu’ya, “Gelen bir Türk vatandaşına ülkeye girişte ‘Solcu musun?’ sorusu yöneltildiği doğru mudur?” diye sordu.

Havalimanında 'Solcu musun' sorusu TBMM’de
Havalimanında 'Solcu musun' sorusu TBMM’de admin
Bu içerik 448 kez okundu.
Advert

 

Elife KUŞKAYA

 

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle  TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.Önergesinde, “

Yurtdışından Türkiye’ye giriş yapmak isteyen çok sayıda kişi, ‘ihbar nedeniyle’ geri çevrilmektedir. İddialara göre bir yolcuya da Türkiye’ye girişte görevliler tarafından ‘Solcu musun?’ sorusu yöneltilmiştir. Konuyla ilgili olarak, Alman Sol Partili bir milletvekilinin soru önergesine verilen yanıtta, son yedi ayda 54 Alman vatandaşının Türkiye’ye girişine izin verilmediğini ortaya çıkarmıştır. Avrupa genelinde ise bu sayının daha fazla olduğu tahmin edilmektedir. Gelen bilgilere göre, sosyal medya paylaşımları, politik faaliyetler ve ihbarlar nedeniyle takibe alınarak, ülkeye sokulmayan ve herhangi bir gerekçe gösterilmeden sınırdan geri çevrilen birçok kişi bulunmaktadır.” Diyen  Antmen,4 maddelik sonu önergesinde şu sorulara yanıt aradı:

 

“-Son 5 yılda Türkiye’ye girişlerde kaç kişi geri çevrilmiş, kaçının pasaportuna el konuşmuş, kaçı gözaltına alınmıştır?, Bu işlemler hangi gerekçelerle yapılmış ve bu kişilerin akıbetleri ne olmuştur?, Gelen bir Türk vatandaşına ülkeye girişte “solcu musun?” sorusu yöneltildiği doğru mudur? Doğruysa bu soruyu soran kişi ya da kişiler hakkında idari ve hukuki işlem başlatılmış mıdır?, Buna benzer başka olay bulunmakta mıdır? Varsa bunlar nelerdir?, Herhangi bir yargı kararı olmaksızın kişilerin sınırdan geri çevrilmesi, gözaltına alınmasını doğru buluyor musunuz? ,Bu işlemler kim ya da kimlerin talimatıyla yapılmaktadır?,

Bakanlığınıza konuyla ilgili gelen şikayet sayısı kaçtır? Bu şikayetler ne şekilde değerlendirilmiştir?, Bahsi geçen konuyla ilgili açılan dava bulunmakta mıdır? Varsa bu dava ya da davaların sonuçları ne olmuştur?”

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mezitli’de 6 hırsızlık olayının failleri yakalandı
Mezitli’de 6 hırsızlık olayının failleri yakalandı
Mahallelere beton yol!
Mahallelere beton yol!