Advert

istanbul escort

"İstihdam ve kentsel dönüşüme önem veriyoruz"

​Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit Mersin Gazeteciler Cemiyetine yaptığı ziyarette istihdam ve kentsel dönüşümle ilgili çalışmalar yaptıklarını belirtti.

admin
Bu içerik 425 kez okundu.

Abidin YAĞMUR

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Kurban Bayramı öncesi Mersin Gazeteciler Cemiyetini ziyaret ederek başkan Turgay Demirtaş ve yönetim kurulu üyeleri ve basın mensupları ile görüştü.

Mersinli gazetecilerin bayramlarını kutlamak için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini ifade eden Özyiğit, "Bayramların birleştirici bütünleştirici bir özelliği var. Toplum da buna ihtiyaç duyuluyor" dedi.

Gazetecilerin yerle ilgili bir sorunları olduğunu anlatan Özyiğit" Seçim öncesi verdiğimiz sözü yerine getirmek için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

Bayram sonrası Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne bir ziyaret gerçekleştireceklerini anlatan Özyiğit, "20 Ağustos'ta KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'yı ziyaret edeceğiz. KKTC Başbakanını ziyaret edeceğiz. İskele Belediyesi ile ilgili kardeş kent çalışmalarımız var. Biliyorsunuz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni bizim dışımızda tanıyan yok. Bu konuda suyun karşı tarafındayız. Dolayısıyla biz bu konuda ilişkileri en üst düzeye taşımak istiyoruz. Her iki kentinde sportif, sosyal faaliyetler açısından üniversite kenti diyebiliriz. KKTC'nin

uluslararası camiadan öğrenci kabul eden bir yapısı var. Dolayısıyla eğitim alanında olsun, sosyal, sportif alanda olsun faaliyetleri geliştirme konusunda çalışma yapabiliriz. Daha önce Kıbrıs'ta masterler maçı yapılmıştı. Yelken sporunu acaba Kıbrıs ile Mersin arasında geliştirebilir miyiz diye düşünüyoruz. Hacettepespordan Kıbrıs'a yüzerek geçmek için bir çalışma var. Biz destek veriyoruz olumlu bakıyoruz. Biz ilişkileri geliştirmek için üzerimize düşeni yapıyoruz" diye konuştu.

Yenişehir Belediyesi olarak  KKTC'de yapacakları çalışmaları Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile de görüşerek şekillendirmek istediklerini anlatan Özyiğit,

"Sayın KTTC Cumhurbaşkanına ve Başbakanımıza bizleri kabul ettikleri için teşekkür ediyorum. Bayram sonrası 18- 19- 20 Ağustos'ta Kıbrıs'ta olacağız. Ayın 20'sinde yapacağımız ziyarette Mersinlilerin selamını ileteceğiz. Birlikte yapacağımız işler konusunda görüş Görüş alışverişinde bulunacağız" dedi.

Yıl sonuna doğru Almanya'nın Bremen Kenti Ticaret ve Sanayi Odası ile bir çalışmalarının olacağını anlatan Özyiğit,

"İşsizlik kentimizde büyük sorun. Herkesin belediyeden iş beklentisi var. Biz işsizlik sorununun bu şekilde çözülemeyeceğini seçimden önce ifade etmiş farklı fikirler ve hizmet sunacağımız belirtmiştik. Belediyemizin kapasitesi belli.

Giderler artarken gelirlerimiz önceki döneme göre yüzde 50 düştü. İstihdam alanları oluşturmak ile alakalı çalışmalarımız projelerimiz var. İstihdam çalışmalarını dahili ve harici alanlarda sürdürmek, onların insan kaynakları talebine cevap verecek çalışmalar yapıyoruz. Dil eğitimi ve ihtiyaç duyulan alanlarla ilgili Yenişehir Akademi'de mesleki eğitim formasyon eğitimi ve o kentlerde iş garantili eğitimler sunuyoruz. Bunları yaparsak istihdam sorununa belirli çözüm oluşturabiliriz" şeklinde konuştu.

"KENTSEL DÖNÜŞME YÖNELİK ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ"

Kentsel dönüşüme yönelikte önemli çalışmalarının bulunduğunu anlatan Özyiğit şunları söyledi: Kentsel dönüşüme yönelik önemli çalışmalarımız var. İnşaat sektörü her ne kadar krizden etkilense de  bu devam etmeyecek. Özellikle Eğriçam'da 10 yılı aşkındır devam eden kentsel dönüşüm alanları ile ilgili hiçbir şey yapamıyoruz. Vatandaş bir şey yapamıyor. İmalat yapılamıyor. Bizde bir şey yapmış değiliz. Sürecin sonuna gelmek istiyoruz. Bu kadar ciddi bir çaba içerisindeyiz Eğer kentsel dönüşümle ilgili o projeyi sonuçlandırdığımız takdirde 5-6 bin bağımsız alan için bir çalışma başlatacağız. Bu da kente işlerin artmasına katkı sağlayacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale ruhu Erdemli’de yaşatılıyor
Çanakkale ruhu Erdemli’de yaşatılıyor
Bozdoğan: Özgür ve adil bir toplum hepimizin hakkı
Bozdoğan: Özgür ve adil bir toplum hepimizin hakkı