Hiroşima'nın acısı dinmiyor!

​Mersin'de Nükleer Karşıtı Platform tarafından Japonya'nın Hiroşima kentine atom bombası atılmasının 74. Yıldönümü nedeniyle bir anma etkinliği düzenledi. Nükleer Karşı Platform üyeleri barışın ve nükleer silahsızlanmanın sembolü olan kız çocuğu SadakoSasaki anısına İnönü Parkı içerisindeki ağaca, kağıttan turna kuşu yaparak astı.

Hiroşima'nın acısı dinmiyor!
Hiroşima'nın acısı dinmiyor! admin
Bu içerik 284 kez okundu.

Esra Şasi YAĞMUR

 

Japonya'nın Hiroşima kentine ABD tarafından atom bombası atılmasının 74. yıldönümü nedeniyle Mersin'de anma etkinliği düzenlendi. Yenişehir İlçesi İnönü Mahallesi Kushimoto Sokağı’nda toplananlar nükleer karşıtı sloganlar atarak, İnönü Parkı’na kadar yürüdü. İnönü Parkı'nda yapılan etkinlikte ilk olarak gençler adına konuşan Sarp Ali Sert, atom bombasının etkisiyle kanser olarak 12 yaşında ölen SadokoSasali adlı Japon çocuğun, hayatta kalma inancıyla 1000 adet kağıttan turna kuşu katlama çabasını anlattı. Anma etkinliğinde katılımcılar, SadokoSasali ve nükleer kurbanı tüm çocuklar anısına kağıttan turna kuşlarını bir ağacın dallarına taktılar.

Mersin Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü Emre Üresin, etkinlikte yaptığı konuşmada, "Nükleer silahlara da karşıyız, nükleer santrallere de karşıyız. Nükleer santraller ve silahlar bu dünyanın tabutuna çakılacak son çivi olacaktır" dedi.

ANTMEN: DÜNYADAKİ BÜTÜN NÜKLEER PROJELER DURDURULMALI

Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen de,  Hiroşima'da atom bombasının atılmasından hemen sonra 120 bin kişinin öldüğünü hatırlatarak sonraki süreçte de hastalık nedeniyle yüz binden fazla insanın kanserden hayatını kaybettiğini kaydetti. Sadece nükleer silahların değil, santrallerin de insanları tehdit ettiğini öne süren Antmen, "Nükleer kaza olmasa bile santraller insan sağlığına ve çevreye zarar veriyor. Türkiye'deki ve dünyadaki tüm nükleer santral projelerinin durdurulmasını istiyoruz" diye konuştu.

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz da "İnsanla doğa arasında savaş var. Eğer bu savaşı insan kazanırsa insan kaybeder. İnsan doğayla yaşamayı öğrenmeli" dedi.

İnşaat sırasında ortaya çıkan çatlaklar, nükleer santralin güvenilirliği konusunda endişelerini daha artırdığını ifade eden Yeşilboğaz, "Sıradan bir inşaatın dahi temelinin çatlaması, bir deprem ülkesinde o inşaatın ‘murdar’ olduğunun ispatıyken, nükleer santralin temelinin iki kez çatlaması ve çatlağın üstüne beton atılarak, bu temelin sağlamlığının basılan çimento miktarıyla açıklanması kabul edilemez! Nükleer santral henüz faaliyete geçmeden, nükleer kaza yaşadık" diye konuştu.

Denetimsiz ve hukuksuzcaAkkuyu’da inşaatı devam eden çatlak projeye karşı yapılan tüm uyarı ve itirazları, siyasi iktidarın görmezden gelmesinin akıl alır gibi olmadığını anlatan Yeşilboğaz şöyle devam etti: "Çernobil ve Fukuşima felaketinden ders çıkarılmalı, fay hattı üzerinde yer alan Akkuyu’da, nükleer santral çalışmalarının durdurulması gerekmektedir. İnsanoğlunun rant uğruna artık doğayla savaşmaktan vazgeçmesi gerekiyor. Doğayla birlikte yaşarsak ancak bir geleceğimiz olabilir. Kazanırken aslında kaybediyoruz."

ÖZYİĞİT: NÜKLEER SANTRAL MERSİN'İN KALBİNE HANÇER GİBİ SAPLANIYOR

Etkinliğe katılan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit de, "Toplum olarak şunu düşünmemiz lazım: Bu ülkenin nükleer santrale ihtiyacı var mı? Nükleer santral Mersin'in kalbine bir hançer gibi saplanıyor. O santralin nasıl yapıldığını bilmiyoruz. Bu ülkenin nükleer santrale ihtiyacı yok. Bu ülke temiz enerjiden faydalanmalıdır. Belediye başkanı olmadan önce temiz enerji konusunda söz vermiştim. Bu sözümün arkasında duracağım ve Yenişehir'i temiz enerjiyle anılan bir kent haline getireceğim" ifadelerini kullandı

Daha sonra katılımcılar turna kuşu, barışın ve nükleer silahsızlanmanın sembolü olan kız çocuğu SadakoSasaki anısına İnönü Parkı içerisindeki ağaca, kağıttan turna kuşu yaparak astılar.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale ruhu Erdemli’de yaşatılıyor
Çanakkale ruhu Erdemli’de yaşatılıyor
Bozdoğan: Özgür ve adil bir toplum hepimizin hakkı
Bozdoğan: Özgür ve adil bir toplum hepimizin hakkı