Advert

İşgale kim dur diyecek?

Anamur'da deniz kaplumbağalarının üreme alanı olan ve uluslararası sözleşme ile koruma altında bulunan Anamuryum Antik Kenti ile Pullu Tabiat Parkı arasındaki sahilde gece boyunca beyaz ışıklarını yakıp, şezlong, şemsiye, masa ve sandalyelerini kumsalın üzerinde bırakan işletmelere 'dur' denilmesi istendi. Anamur Çevre Platformu üyeleri, işletmelerin yumurtadan çıkan deniz kaplumbağaların yönünü şaşırtan beyaz ışıklarını kırmızı ışıkla değiştirme masrafına bile katlanmadığını ifade ederek işgalcilere yasal cezalar yazılmadığı takdirde deniz kaplumbağalarına karşı saygısız tavırların süreceğini kaydetti. Sosyal medya hesaplarından kıyıyı işgal ettiğini öne sürdükleri işletmelerin isimlerini tek tek veren Anamur Çevre Platformu üyeleri "Karaağaç sahiline piknik alanı yapmak için toprak dökerek çevreyi koruma bilinci taşımadığını gösteren Belediye yönetimine yazılan ceza gibi adlarını burada saydığımız ve saymayı unuttuğumuz tüm işletmelere, çay bahçelerine ceza yazılmasının yanı sıra kumsalı işgal durumlarına müdahale edilmesi gerekliliğini, Milli Parklar ve Doğa Koruma Mersin Şube Müdürlüğü’ne bir kez daha hatırlatıyoruz" dediler.

İşgale kim dur diyecek?
İşgale kim dur diyecek? admin
Bu içerik 460 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Anamur'da deniz kaplumbağalarının üreme alanı olan ve uluslararası sözleşme ile koruma altında bulunan Anamuryum Antik Kenti ile Pullu Tabiat Parkı arasındaki kıyı işgalleri vatandaşların ve çevrecilerin tepkisine neden oluyor. Anamur Çevre Platformu üyeleri sahilde gece boyunca beyaz ışıklarını yakan, şezlong, şemsiye, masa ve sandalyelerini kumsalın üzerinde bırakan işletmelere 'dur' denilmesini istedi.

Anamur Çevre Platformu üyeleri sosyal medya hesaplarından kıyıyı işgal ettiğini öne sürdükleri işletmelerin fotoğraflarını ve isimlerini tek tek verdi. Karaağaç sahiline piknik alanı yapmak için toprak döken Anamur Belediyesi'nin aldığı 180 bin liralık  para cezasını anımsatarak "Belediye yönetimine yazılan ceza gibi

adlarını verdikleri ve veremedikleri, kıyıdaki yasalara aykırı hareket eden tüm işletmelere, çay bahçelerine ceza yazılmasının yanı sıra kumsalı işgal durumlarına müdahale edilmesi gerekliliğini, Milli Parklar ve Doğa Koruma Mersin Şube Müdürlüğü’ne hatırlattılar.

"Gece boyunca beyaz ışıklarını yakıp, şezlong, şemsiye, masa ve sandalyelerini kumsalın üzerinde bırakan bu işletmelere kim dur diyecek acaba? diye soran çevreciler bazı seyyar satıcılarında kervana katılarak tezgahlarını kumsalda bıraktıklarını ifade ettiler. İşletmelerin beyaz ışıklarını kırmızı ile değiştirme masrafına bile katlanmadığı vurgulayan Anamur Çevre Platformu üyeleri işletmelerin isimlerini tek tek verdi. Milli Parklar ve Doğa Koruma Mersin Şube Müdürlüğü’nü ve diğer yetkilileri göreve davet eden çevreciler şunları dile getirdi: "Bu işletmelerin kaçının tapuya dayalı olarak bu yerlerde bulunup bulunmadıkları ile sahile yapmış oldukları yapıların Gecekondu Kanunu uyarınca yıkıma tabi olup olmadıklarının, yasalara uygun olarak alınmış işyeri ruhsatlarının ve yuvalama kumsalında yaptıkları düğünlere verilen izinlerin yasalara uygun olup olmadığının tespiti de elzemdir. Değilse Carettacaretta deniz kaplumbağaları sahillerimizi terk edecektir. Bunun sorumluluğunu almak istemeyen yetkilileri tekrar göreve davet ediyoruz. Almak istiyorlarsa da ilgili yasalardaki cezai hükümlere göz atmalarını tavsiye ediyoruz."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Matematik ve Teknoloji ile Veriden Bilgiye Öğrenme Yolculuğu" projesi
Akdeniz’de metruk binalar yıkılıyor
Akdeniz’de metruk binalar yıkılıyor