Advert

"Enerjide idari maslahattan oluşan sorunları aşamıyoruz"

Anamur ve Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, çiftçilerin tarımsal sulamada yaşadıkları enerji sorununu Aydıncık Ziraat Odası ile birlikte bölge milletvekillerine, 26. Tarım Komisyonu üyelerine, Ziraat Odaları Birliği ve Enerji Piyasası düzenleme kurulu başkanlığına ilettiklerini kaydetti. Tarımsal sulama abonelikleri ile ilgili üreticilerin çok kolay şekilde aşılabilecek sorunları bulunduğunu vurgulayan Gümüş, sadece idari maslahattan oluşan sorunları aşamıyoruz. Sorunların çözümü için üreticilerimize yardımcı olunmalı" dedi.

admin
Bu içerik 556 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Anamur ve Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, Tarımsal sulama abonelikleri ile ilgili üreticilerin çok kolay şekilde aşılabilecek sorunları olduğunu, idari maslahat ile aşılabilecek sorunları bir türlü aşamadıklarını kaydetti. Gümüş, Aydıncık Ziraat Odası ile birlikte çiftçilerin sorunlarını yetkililere ilettiklerini söyledi.

Bütün yetkililerle birlikte Enerji Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na sorunlarının çözümü için çağrıda bulunan Gümüş çözülmesini istedikleri sorunlarını şu şekilde sıraladı.

"ÜRETİCİ ALDIĞI ABONELİĞİ BÜTÜN KİRALIK ARAZİLERİ İÇİN KULLANABİLMELİ"

"Enerjisa görevlileri kendine ait mülkü olmayıp kiralama yöntemi ile tarımsal faaliyette bulunan üreticilerimize her yeni kiralamada ve her parsel değişiminde yeni abone yapılmasını istiyorlar. Buda üreticilerimizin abone işlemi için iki üç gün gereksiz bir şekilde uğraşmasına ve maddi olarak ekstra masraf etmelerine sebep olmaktadır. Üreticilerimiz kiralama yöntemi ile üretim yaptıkları arazi için aldıkları aboneyi üretim yaptığı bütün kiralık araziler için de kullanabilmelidir.

"ÇOK HİSSEDARLI ARAZİLER MUVAFAKATNAME ALMAK ZOR"

Kiralama yöntemi ile üretim yapmak isteyen üreticilerimizden, Enerjisa görevlileri kiralanan araziye abonelik verebilmeleri için hissedarların en az /51’ inden noterden muhafakataname almaları gerektiğini söylüyorlar ve bu nedenle abone yapmıyorlar. İlçemizde üretim yapılan araziler çok hissedarlı olduğu için de üreticilerimiz muhafakatname almakta çok büyük zorluklarla karşılaşıyor, çoğu üreticimizde bu nedenle üretim yapmaktan vazgeçiyor. Hissedarların bir çoğu yurt dışında, bir çoğu ölmüş olması nedeni ile üreticilerimiz muhafakatname alamıyor alanlar ise notere yüklü miktarda ücret ödemek zorunda kalıyor. Tarımsal Sulama için abone almak isteyen üreticilerimiz için noterden alınması istenen muhafakatname şartının kaldırılması üreticilerimize maddi ve manevi yönden çok büyük avantajlar sağlayacaktır.

"ENERJİ HATTINDAN UZAK YERLER İÇİN DESTEK OLUNMALI"

Üreticilerimizin Tarımsal Faaliyet göstereceği araziler enerjisanın enerji hattından şayet 150 – 200 metre mesafede uzaklıkta ise enerjisa yetkilileri enerji hattının olmadığını gerekçe göstererek abone işlemi yapmıyorlar. Üreticilerimiz direkleri ve teli biz çekelim. Siz sadece bize abone işlemini yapın dediği zaman da yine kabul etmiyorlar. Bu konuyu yatırım projesine alın denildiği zaman da tarımsal abonelikler için yatırım proğramımız yok diyerek üreticilerimize yardımcı olmuyorlar. Bu konu ile ilgili olarak da üreticilerimiz adına düzenleme kurulu başkanlığıızdan destek beklemekteyiz.

"3 BİN 500 LİRA BEDEL SERA YAPIM USTALARINI ZORA SOKUYOR"

İlçemizde sera yapımı alanında faaliyet gösteren kişilere, sera yapılacak olan araziler ile ilgili olarak kullanacak oldukları enerji için enerjisa ile sözleşme yapılırken sözleşmeler en az 29 gün üzerinden ve 3.500,00TL (ÜçbinbeşyüzTL) bedelle yapılmaktadır. Sera ustalarının 29 gün boyunca kullanacak oldukları enerji bedeli en fazla 500,00TL civarında iken 3.500,00TL gibi fahiş bir bedel ödemeleri sera yapım ustalarını da zora sokmaktadır. Bu konu ile ilgili olarak da sera ustalarına daha önce olduğu gibi seyyara abone kullanma hakkının yeniden tanınması ve sera ustalarının kullanacak oldukları enerji için, kullandıkları kadar ücret ödemeleri ile ilgili olarak gerekli olan çalışma ve düzenlemelerin bir an önce yapılmasını talep etmekteyiz.

"ÜRETİCİ TEDİRGİN"

Enerjisa’nın fatura bedellerinden üreticilerin alabildiğine tedirgin olduğunu anlatan Gümüş, "Birde bu şekilde hareket olunca üreticilerimiz adeta tarımsal faaliyette bulunmama noktasına geldi. Üreticilerimiz çaresiz ve zor durumda. Bütün bu olumsuzlukların faturası ise bizlere ve sizlere kesiliyor. Konunun acil çözümüne ihtiyacımız vardır. Yukarıda izah ettiğimiz konularla ilgili müspet yönde bir sonuç çıkar ise üreticilerimiz bu durumdan çok memnun kalacaktır" ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Matematik ve Teknoloji ile Veriden Bilgiye Öğrenme Yolculuğu" projesi
Akdeniz’de metruk binalar yıkılıyor
Akdeniz’de metruk binalar yıkılıyor