Bayram öncesi bilemecilerde yoğun mesai

​Kurban Bayramına sayılı günler kala bıçak bilemeciler yoğun mesai yapıyor. Yıllardır bıçak, satır ve makas bileme işi yaptığını belirten 75 yaşındaki Yusuf Gitmiş, Kurban Bayramı öncesi işlerinin arttığını ifade etti.

Bayram öncesi bilemecilerde yoğun mesai
Bayram öncesi bilemecilerde yoğun mesai admin
Bu içerik 436 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

11-14  Ağustos'ta kutlanacak Kurban Bayramı'na yaklaştığımız bugünlerde vatandaşların adresi bıçak bilemecileri oluyor. Normal zamanlarda iş bulamamakta yakınan bilemeciler bayramın yaklaşması ile işlerinin artmasından oldukça memnun. Toroslar'a bağlı Güzelyayla Mahallesi'nde bilemecilik yapan 75 yaşındaki Yusuf Gitmiş'te arabasına ve evinin önüne koyduğu makinalarla bilemecilik yaparak emekli maaşına katkı yapıyor. Yıllardır bilemecilik yaptığını ifade eden Gitmiş, "Kurban Bayramı’nın yaklaşması ile vatandaşlar bıçakları bilettiriyor. Bileme işi evde yapılabilecek bir şey değil. Bıçağınızı bilemek için ya el bileyicileri ile ya da bizdeki gibi bileme makinesi ile yapacaksınız. Kurban Bayramı ile birlikte insanlar senede bir kere de olsa bıçaklarını biletmek için bize geliyorlar. Bıçak dışında tahra, satır, balta, makas, çakı gibi eşyaları biliyoruz. Komşularımızdan yakınlarımızdan para almıyoruz. Fiyatlarımız 5 ile 10 lira arasında değişiyor." dedi.   

Bıçak bilemenin ustalık gerektiren bir iş olduğunu anlatan Gitmiş, "Bilemede kullanılan zımpara taşı iyi ve uygun bir taş olması lazım. Kesici aleti güzelce biledikten sonra yağ taşına sürmek gerekiyor. Yağ taşına sürülmezse tam istenilen sonuç alınamayabilir. Yağ taşı bilemeden sonra kesici alette çapak çapak kalan kısımları düzeltir" şeklinde konuştu.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Matematik ve Teknoloji ile Veriden Bilgiye Öğrenme Yolculuğu" projesi
Akdeniz’de metruk binalar yıkılıyor
Akdeniz’de metruk binalar yıkılıyor