“Türkiye nükleeer silahsızlanmaya öncü olmalı”

Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Hiroşima ve Nagazaki katliamının yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, ABD’nin, Hiroşima şehrine atom bombası atarak yüzbinlerce kişiyi katletmesinin üzerinden 74 yıl geçmesine rağmen, nükleer silahın insanlığın en acımasız silahı olduğu bilincine varılmadığını belirtti.2017 yılında 122 ülke tarafından imzalanan Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması’nın, bir an önce yürürlüğe girmesi gerektiğini vurgulayan Yeşilboğaz "Türkiye, nükleer silahsızlanmaya öncü devlet olmalıdır” dedi.

“Türkiye nükleeer silahsızlanmaya öncü olmalı”
“Türkiye nükleeer silahsızlanmaya öncü olmalı” admin
Bu içerik 470 kez okundu.

Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Hiroşima ve Nagazaki katliamının yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Nükleer silahsızlanmanın önemine dikkat çeken Yeşilboğaz, “Dünya, insanlığın en acımasız silahlarından biriyle tam 74 yıl önce tanıştı.  ABD'nin 6 Ağustos 1945'te Japonya'nın Hiroşima kentine attığı atom bombası, şehrin yarsından fazlası yok olmasına, ilk beş yılda 200 bin insanın ölümüne, on binlerce insanın da sakat kalmasına neden olmuştur. O olaydan 3 gün sonra ise bu sefer, Nagazaki atom bombasının hedefi olmuştu. NATO'ya üye ülkelerde 10 binin üzerinde nükleer silah bulunuyor. Türkiye dahil, NATO üyesi altı ülkede, ABD'nin NATO bünyesinde kullanım için sağladığı nükleer bombalar bulunuyor. İtalya, Almanya, Hollanda, Belçika ve İngiltere'nin yanı sıra, Türkiye'de, İncirlik'teki ABD üssünde de nükleer silahların sayısı bilinmiyor. Dünya devletleri, kendilerini korumak için kitle imha silahlarına güveniyor. Yaşamın imha edilmesine yol açan nükleer silahlar; hukuka, insan haklarına, demokrasiye inanmakta olan ülkeler tarafından insanlığa tehdit olarak kullanılamaz” ifadesini kullandı.

“YAŞAMIN DEVAMI İÇİN NÜKLEER SİLAHLANMAYA HAYIR”

2017 yılında Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen ve nükleer silahların hiçbir ayırım gözetmeksizin bütün ülkeler için yasaklanmasını öngören Uluslararası Nükleer Silahların Kaldırılması Anlaşması’nın yürürlüğe girmesi gerektiğine vurgu yapan Yeşilboğaz, “2017 yılında 122 ülke tarafından imzalanan Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması'nın yürürlüğe girebilmesi için gerekli olan 50 imzadan sadece 23'ü toplamış durumda. Nükleer silahların kullanılma riskinin, daha önceki yıllara oranla çok daha yüksek olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Dünyada adeta nükleer silahlanma yarışı var. Bazı devletler nükleer cephaneliklerini yenilerken, daha fazla ülkenin nükleer silah sahibi olmaya çalışması çok büyük bir tehlikedir.  Nükleer silah, tüm nesilleri tehdit ediyor. Bu dünyadan başka gidecek yerimiz yok. Yaşamın devamı için nükleer silahlanmaya hayır. Türkiye, kitle imha silahlarının ortadan kaldırılmasına yönelik dünyadaki ülkelere öncü olmalıdır” diye konuştu. (Haber Merkezi)

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAL’da İçel İdmanyurdu ve İdmanyurdu 1925 bu hafta deplasmanda  MESKİspor ise Tüysüzspor’u konuk edecek
BAL’da İçel İdmanyurdu ve İdmanyurdu 1925 bu hafta deplasmanda MESKİspor ise Tüysüzspor’u konuk edecek
"Matematik ve Teknoloji ile Veriden Bilgiye Öğrenme Yolculuğu" projesi