Kadın Kooperatifçiliğini güçlendirme çalıştayı yapıldı

​Mersin'da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Kadın Kooperatifini Güçlendirme Çalıştayı yapıldı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapılan çalıştaya Mersin Vali Yardımcısı Abdülhamit Erguvan, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Haydar Ulusoy, Mersin Milletvekili Hacı Özkan ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Kadın Kooperatifçiliğini güçlendirme çalıştayı yapıldı
Kadın Kooperatifçiliğini güçlendirme çalıştayı yapıldı admin
Bu içerik 313 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Mersin'da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Kadın Kooperatifini Güçlendirme Çalıştayı yapıldı. Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapılan çalıştayın açılış konuşmasını yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Veysel Gölge,

kadınların işgücüne katılımının modern ve küresel ekonomilerde her açıdan önemli olduğunu söyledi.

Türkiye'de kadın kooperatiflerinin 2000li yılların başında kurulmaya başlandığını ifade eden Gölge,

"Kadın kooperatifleri sosyal kalkınma anlamında çözüm geliştirmekte önemli rol oynamıştır. Türkiye'de kadın kooperatifleri kadınlar tarafından kurulan, kadınların sosyal ve ekonomik sorunlarına çözüm üretmeye çalışan, ortaklaşmaya dayalı yapılar olarak görülüyor. Yasal statü,  tüzel kişilik ve amaçlar bakımından dernek ve vakıf gibi sivil toplum kuruluşlarından ayrılsalarda pratikte kadın örgütlenmesi olarak hareket edebiliyor" dedi.

Ağırlıklı olarak 2000li yıllardan beri kurulan kadın kooperatiflerinin yoksulluğu azaltmak, kalkınmaya katkıda bulunmak ve istihdam sağlamak gibi ekonomik amaçları olduğunu anlatan Gölge, "Dolayısıyla hem ekonomik hem sosyal amaçları vardır. Bazen sosyal amaçlarının daha fazla ön plana çıktığını görmekteyiz. Kadın kooperatiflerinin amacı birkaç madde ile sıralarsak kooperatif işletmeler ile ilgili farkındalık yaratılması, Kooperatifler aracılığıyla kadın istihdamının artırılması ve kadın emeğinin değerlendirilerek ekonomiye katkı sağlanması. Kadınların kooperatifler aracılığıyla ekonomik özgürlüğüne kavuşmalarının sağlanması. Kooperatif örgütlenmelerinin amacı kadın işgücü ve istihdamının arttırılmasında  önemli bir rol oynamaktadır" ifadelerini kullandı.

Kadın kooperatiflerinin kadınların ürettikleri mal, ürün ve hizmetleri pazarlama amacıyla kurulan ortaklarının tamamının veya yarısından fazlası ya da denetim, yönetim kurulunun çoğunluğunu kadınlardan oluşan kooperatiflere verilen isim olduğunu anlatan Gölge şunları kaydetti: "Bu çerçevede ilk önce ilimizde bu konu ile ilgili paydaşlarımızla çalışma grubu oluşturarak il koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi ve yapılan il koordinasyon toplantısında ise bu çalıştayın yapması kararı alındı. Bu çalıştayımız öncelikle kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi, bunların görünürlüklerinin artırılması, sürdürülebilirliğin sağlanması. Mevzuattan kaynaklı varsa aksaklıkların ve çözüm önerilerini masaya yatırılması amaçlanmıştır."

Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Ali Ulusoy ise kriz ortamında bulunan Türkiye'de krizden çıkışın önemli bir motivasyonunun kooperatifleşme olduğunu herkesin bildiğini ifade ederek

"Bu konuda Türkiye'nin birçok bölgesinde benzer çalışmalar sürdürülmektedir. Bununla ilgili son derece önemli adımlar atılmaktadır Türkiye'de ilk defa 1999 yılında kadın kooperatifleşme çalışmaları başladı. Aslında kooperatifçiliğin tarihi ülkemizde çok eskilere gitmekte. Bunun kadınlar açısından önemi kadını özgürleştirmek kırsalda küçük üreticilerin yetiştirdikleri ürünlerin teşvik edilmesini sağlamak. Bu konuda yapılması gereken ne varsa hep birlikte yapmak. Bu bizim gündemimizde. Belediye başkanımız son derece önemli buluyor. Bununla ilgili birçok alanda başlatmış olduğumuz çalışmalar var. Türkiye'de ilk defa kadın Daire Başkanlığı Mersin'de kuruluyor. Önümüzdeki günlerde Belediye Meclisi gündemine gelecek. Bu kadına verdiğimiz önemin bir göstergesi. Ülkemizde dezavantajlı gruplar arasında bulunan kadınları öne çıkarmak, ekonomik bağımsızlığını kazandırma ve özgürleşmelerini sağlamak açısından onların teşvik edilmesi, desteklenmesi, yapılacak çalışmalara katkı oluşturması önemli" diye konuştu.

Mersin Vali Yardımcısı Abdülhamit Erguvan ise "Bu çalıştay umarım hepimize yeni yönler, sorunların çözümü yeni

yöntemler belirtir. Ülkemizde son 20 yıldır kadın Kooperatifleri yapılıyor ve son 10 yılda 3 katı arttı. Fakat baktığımız zaman gönlün arzu ettiği yerde değil. Ülkemizde kadınların istihdama katılımı hala yüzde 35'lerde. OECD ülkelerinde bu yüzden 65' lerde. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki özellikle ülkemizdeki kadın kooperatiflerini 40 ile 60 yaş arasında. Aslında demek ki genç nüfusu hala buraya atamıyoruz. Yapılan araştırmalarda kadın kooperatiflerinde yüzde altmış oranında aylık gelirleri asgari ücretin altında. Demek ki yeterli kazancı henüz elde edemiyoruz. Bunu cazip hale getiremiyoruz. İşte bu çalıştayda benden çok daha iyi bildiğiniz bu sorunları dile getirerek bunun için çözümler arayacağız Umarım bunda başarılı oluruz."ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Ticaret Bakanlığı Kooperatifler Daire Başkanlığı uzmanı Ferhat Dağ tarafından bir sunum yapıldı.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAL’da İçel İdmanyurdu ve İdmanyurdu 1925 bu hafta deplasmanda  MESKİspor ise Tüysüzspor’u konuk edecek
BAL’da İçel İdmanyurdu ve İdmanyurdu 1925 bu hafta deplasmanda MESKİspor ise Tüysüzspor’u konuk edecek
"Matematik ve Teknoloji ile Veriden Bilgiye Öğrenme Yolculuğu" projesi