Dere isyanı ses getirdi, yetkililer seferber oldu

​Akdeniz İlçesinden geçen Çavuşlu Deresinin bitmeyen ıslah çalışmasına öfkelenen vatandaşlar 141. Cadde üzerinde eylem yaparak cadde ortasında gelinlik yakmış caddeyi trafiğe kapatmıştı. Pis kokudan, tozdan, pislikten, sinekten ve cardonlardan bıktıklarını belirten mahalle sakinleri 2 sene geçmesine rağmen bir türlü bitiremeyen ıslah çalışmasının bir an önce bitirilmesi için Vali Ali İhsan Su ile Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak'ı göreve davet etmişti. Vatandaşların haklı taleplerine duyarsız kalmayan gazetemiz Güney'de haberi özel olarak manşetinden duyurarak vatandaşların hislerine tercüman oldu. Haberin kamuoyunda duyulmasının ardından Gündoğdu Mahallesine giden Belediye Başkan Yardımcıları mahalle sakinlerini dinleyerek derenin ıslah çalışmalarından sorumlu kurum yetkililerini arayarak vatandaşların yaşadığı sıkıntıların sona erdirilmesini istedi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Ali Ulusoy'da mahalle muhtarı ve vatandaşlardan sorunları dinledi. Ekipleri dere etrafında yaşanan sorunun çözülmesi için ekiplerini seferber etti.

Dere isyanı ses getirdi, yetkililer seferber oldu
Dere isyanı ses getirdi, yetkililer seferber oldu admin
Bu içerik 535 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Akdeniz Gündoğdu Mahallesi 141. Cadde üzerinde Perşembe günü gerçekleşen protesto eyleminde gelinlik yakarak yolu trafiğe kapatan mahalle sakinleri ve esnaflar, DSİ’ye ait Çavuşlu Deresi’nden yayılan kötü kokular, dereye dökülen atık sular ve çöpler nedeniyle çok zor günler yaşadıklarını dile getirmişti. Vatandaşlar, üstü açılan derenin can kayıplarına da yol açtığını belirterek üstünün kapatılmasını ve aylardır süren ıslah çalışmalarının en kısa sürede tamamlanmasını talep etmişti.

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın talimatı üzerine; Başkan Yardımcıları Zafer Şahin Özturan, Uğur Sözkesen, Sabahaddin Yeşilova, Yakup Aykut ve Meclis üyeleri; Gündoğdu Mahallesi’ne giderek bölgede yaşayan vatandaşların sorunlarını dinledi. Yaşadıkları sıkıntıları anlatan vatandaşlar sorunlarının kısa sürede çözülmesini talep etti. Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak'ın şehir dışında olması nedeniyle sorunları dinlemek için gelemediğini belirten Başkan Yardımcısı Zafer Şahin Özturan,

“Burada geciken çalışmadan kaynaklı bir takım sıkıntı ve sorunlar yaşanıyor. 

Bunu bizler de bizzat biliyor ve görüyoruz. Tabi bu çalışmanın, Akdeniz Belediyesi ile yakın veya uzak hiçbir ilgisi yok, bunu da bilmenizi isteriz. Fakat aylardır yaşadığınız sıkıntıların bir an önce sona ermesi için elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.

"TEPKİNİZİ ANLIYORUZ FERYADINIZI DUYDUK GELDİK"

Birkaç yıl önce meydana gelen ve can kayıplarına da yol açan sel felaketinin ardından Büyükşehir Belediyesi, MESKİ ve DSİ arasında protokol imzalandığını ve derenin üstünün açılarak çalışmaların başladığını anlatan Özturan, “Sel felaketinin ardından bölgede başlayan çalışmanın 3 ayağı var. Belediyemizin deredeki çalışmayla ilgili hiçbir yetki ve sorumluluğu yok. Ancak Başkanımız bu işin en kısa zamanda çözümü için üzerine düşeni yapıyor. Bizler de feryadınızı duyduk ve yanınıza geldik. Ortaya koyduğunuz tepkinizi anlıyoruz. İşin hızlanması için yetkili kurumlarla tekrar görüştük. DSİ’nin burada 70 metrelik bir yeri kalmış.

Beton dökümü yapılacak. Ardından da diğer ilgili kurumların çalışmaları devam edecek” şeklinde konuştu. Daha sonra başkan yardımcıları yetkili kurum temsilcilerini telefonla arayarak, çalışmaların en kısa zamanda sona ermesini istedi.

GENEL SEKRETER YARDIMCISI ULUSOY BÖLGEDE

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'de uzun süredir vatandaşların şikayetine konu olan dere ve çevresi konusunda belediyenin sorumluluk alanında çalışmalara başlanması talimatını verdi. Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Ali Ulusoy bölgeye giderek, mahalle muhtarı ve vatandaşlardan sorunları dinledi.

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada; Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün sorumluluk alanında bulunan Çavuşlu Deresi’nde vatandaşların şikayetlerine neden olan sorunların çözülmesi için fizibilite çalışmalarına yönelen Büyükşehir Belediyesi ekipleri, bölgede çalışmalarına da zaman yitirmeden başladı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer’in de yakından takip ettiği çalışmalar kapsamında toplum sağlığını tehdit eden unsurların ortadan kaldırılması için derede ilaçlama çalışması yapıldı.

157. CADDE ASFALTLANACAK

Deredeki ilaçlama çalışmalarının yanı sıra 141. Cadde’yi Akdeniz Caddesi’ne bağlayan 157. Cadde’de asfaltlama çalışmalarına vakit kaybetmeden başlayan ekipler, caddede asfalta hazırlık için bypass malzemesi ile reglaj çalışmasını sürdürüyor. Reglajdan sonra silindirle sıkıştırma, daha sonra da asfalt çalışması yapılacak. 350 metrelik caddede, gidiş ve geliş olmak üzere 700 metrelik asfalt çalışması yapılacak. Çalışmaların bir hafta içerisinde bitmesi planlanıyor.

141. Cadde’de DSİ’nin çalışmaları tamamlanır tamamlanmaz, ekipler hızlı bir şekilde, aynı yerdeki asfalt sorununu da giderecek. Derenin etrafında kaymaya bağlı oluşan çökmelerin ve tehlike arz eden diğer çalışmaların yapılmasının ardından üst dolgu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak.

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale ruhu Erdemli’de yaşatılıyor
Çanakkale ruhu Erdemli’de yaşatılıyor
Bozdoğan: Özgür ve adil bir toplum hepimizin hakkı
Bozdoğan: Özgür ve adil bir toplum hepimizin hakkı