Advert
Advert
Advert

15. Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi’ başladı

Mersin’de Türkiye'nin farklı illerinden yaklaşık 1250 kişi katıldığı “15. Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi”, 10 Ağustos Cuma gününe kadar, konferans, panel ve çalıştay gibi etkinliklerle devam edecek.

15. Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi’ başladı
15. Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi’ başladı admin
Bu içerik 1872 kez okundu.
Advert

-Mersin Üniversitesi(MEÜ) Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı ve Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik (PDR) Derneği işbirliğinde  düzenlenen “15. Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi” yoğun katılımla başladı.8 Ağustos Çarşamba günü açılışı yapılan kongreye; Türkiye'nin farklı illerinden yaklaşık 1250 kişi katıldı.Mersin Üniversitesi Basın  merkezinden  yapılan  açıklama göre Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi'ndeki açılışa Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mutlu Nisa ÜnaldıCoral, Türk PDR Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Cengiz Şahin, Türk PDR Derneği Eski Genel Başkanı Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak, akademisyenler ve PDR öğrencileri katılım sağladı.

Kongre açılışında konuşan Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mutlu Nisa ÜnaldıCoral, üç gün devam edecek kongre kapsamında konferans, panel ve çalıştaylar düzenleneceğini belirtti. Prof. Dr.  ÜnaldıCoral "Kongrede sosyal medya bağımlılığı, siber zorbalık, helikopter ebeveyn, erteleme gibi güncel konular yer alıyor. Bu, gençlerin problemleri okumada ve çözüme katkı sunmada iyi eğitimli, üstün niteliğe sahip bireyler olduğunu gösteriyor. Büyük sorumlulukları olan PDR öğrencilerinin, bu sorumluluklarının bilincinde olduklarını düşünüyorum ve biz de eğitiminiz için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.” dedi.

Türk PDR Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Cengiz Şahin, dernek hakkında kısaca bilgi vererek “Böyle güzel bir organizasyonu yapmada Türk PDR Derneği ile işbirliği yapan Mersin Üniversitesi Rektörlüğüne ve Dekanlığınıza, ayrıca çok büyük iş çıkaran öğrencilere teşekkürü borç biliyorum.” dedi.

Kongre Başkanı ve Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Binnaz Kıran, kongre başlığının ‘Değişen Toplumsal İhtiyaçlar ve PDR’de Yeni Fırsatlar’ olarak belirlendiğini, PDR mezunlarına aile danışmanlığı, rehabilitasyon danışmanlığı, iş ve kariyer danışmanlığı, toplum sağlığı, spor vb. alanlarda ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı öğrenci Gülşah Yüksektepe ise; “Bir yıl önceden hazırlıklara başladık. Bu süreçte Üniversitemiz Rektörlüğünün ve Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim dalı hocalarımızın bizim arkamızda durmaları bizim hazırlık sürecimiz için büyük şanstı. Bu kongrenin gerçekleşmesi için emeğini sunan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından, Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak desteğiyle Türk PDR Derneği tarafından verilen 2018 PDR Lisans Öğrencileri Araştırmacı Ödülü sonuçları açıklandı. 2018 PDR Lisans Öğrencileri Araştırmacı Ödülü Birincileri; Fahriye Beyza Tunçkılıç ve Seda Sayet,  ikincileri; Melisa Aydoğdu, Gözde Büyük ve Büşra Köstek, üçüncüleri; Songül Şahin ve Batuhan Gökdemir'e belge ve plaket takdim edildi. Ödül töreninin ardından Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Alim Kaya açılış konferansında toplumsal değişimin PDR alanındaki etkilerine değindi. “15. Ulusal PDR Öğrencileri Kongresi”, 10 Ağustos Cuma gününe kadar konferans, panel ve çalıştay gibi etkinliklerle devam edecek. (Bülten)

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mezitli’de 6 hırsızlık olayının failleri yakalandı
Mezitli’de 6 hırsızlık olayının failleri yakalandı
Mahallelere beton yol!
Mahallelere beton yol!