Suçlu kim?

Eski Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın 31 Mart seçimlerinde aday olamamasından sorumlu tuttuğu ve kendisine kumpas kurmakla suçladığı dönemin İYİ Parti İl Başkanı Servet Koca, hakkındaki iddiaları reddetti.Kumpas kurmadığına dair yemin eden Koca, tehdit edildiği ya da para aldığı iddialarını reddetti. Koca, kendisini o dönem il sekreteri olan Üzeyir Güleç'in yanlış yönlendirmesi ile evrakın geç teslim edildiğin öne sürdü.Üzeyir Güleç ise kendisine yönelik suçlamalar için iftira diyerek "Beş ay senaryo yazıp şimdi oynamaya kalkıyorsun. İyi bir oyuncu şovmen olabilirsin ama iftira atmakla aklanamazsın" dedi.

Suçlu kim?
Suçlu kim? admin
Bu içerik 3226 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Eski İl Başkanı ile sekreteri bir birini suçladı

Eski Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın evrakını il seçim kuruluna geç vermesi nedeniyle aday olamamasından sorumlu tuttuğu dönemin İYİ Parti İl Başkanı Servet Koca hakkındaki suçlamalara ve kumpas kurduğu yönündeki iddialara 5 ay sonra bir otelde düzenlediği basın toplantı ile cevap verdi.

Basın toplantısına dönemin İYİ Parti İl Başkan Yardımcısı Orhan Galip ile bazı belediye başkan adayları da katıldı.

Basın toplantısında, seçim öncesi ve adaylık başvurusunun son gününde yaşananları anlatan Koca, 19 Şubat’ta, Kocamaz’ın evrakının verilmediğini saat 17.01’de öğrendiğini ifade ederek İl Sekreteri Üzeyir Güleç’in kendilerine Kocamaz’ın başvurusunun Genel Merkez tarafından yapılacağını söylediği için yanlış yönlendirildiği iddia etti.

Kocamaz’ın, dosyasını bizzat Ankara’ya götürerek İYİ Parti Genel Merkezi’ne verdiğini anlatan Koca, genel merkezden de eksik evrak istenerek ‘Biz işlemleri tamamlıyoruz’ denmesi üzerine, müracaatın oradan yapılacağını düşündüklerini ifade etti.

Olaydan haberdar olmasının ardından Kocamaz’ı bilgilendirdiğini ve Kocamaz’ın gerekli evrakı belediyeden temin ettirerek adliyeye gönderdiğini; saat 17.26’da belgelerin Orhan Galip ve Kocamaz’ın avukatı Hüdaverdi Aydoğdu nezaretinde imzasız olarak il seçim kuruluna teslim edildiğini anlatan Koca, “Burhanettin Kocamaz’ın müracaat evrakları saat 17.00’den sonra bizim tarafımızdan değil, bizzat kendisinin talimatı ile avukatı Hüdaverdi Aydoğdu nezaretinde teslim edilmiştir” dedi.

"ŞEREFİMLE YEMİN İDİYORUM"

19 Şubat akşamı olaydan sonra Kocamaz ile evinde yaklaşık 1,5 saat görüştüğünü kaydeden Koca, Kocamaz’ın kendisine belgelerinin neden teslim edilmediğini sorduğunu belirterek “Ben de ‘Sizin müracaatınızın genel merkez tarafından yapılacağı yönünde bir talimat olduğu için evrakı bizim teslim edeceğimizi bilmiyorduk’ dedim. Sizi şerefimle temin ediyorum; kutsal bildiğim her şeyin üzerine yemin ediyorum; 59 yaşındayım, Mersinliyim, bugüne kadar beni tanıyanlar çok iyi bilirler ki, hayatımda asla yalan söylemem, dostlarıma asla ihanet etmem, kapı arkasından dolanmak neymiş bilmem. Bir iş başarılacaksa çalışarak, sebat edilerek yapılacağından yanayım. Ben Mersin İl Başkanı olarak, İl Sekreterimiz Üzeyir Güleç Bey’in bizi bu şekilde yönlendirmesi sebebiyle evrakı götürüp Mersin İl Seçim Kuruluna teslim etmedim. Çünkü kafamda böyle bir yönlendirme vardı ve genel merkezin büyükşehir belediye başkan adaylarının müracaatlarını kabul edeceğini bildirmesi, Burhanettin Bey’in evrakını Ankara’ya götürüp vermesi, genel merkezin evrakların il seçim kuruluna verilmesinden bir hafta önce beni arayarak ‘Eksik evrak tespitinde bulunduk. Gönderirseniz işlem tamamlayacağız’ demesi sebebiyle ve Üzeyir Bey’in ‘Gördünüz mü başkanım, olaylar böyle’ demesiyle evrakı ben vermedim. Bunun adı kumpas ise ben kumpas yaptım” şeklinde konuştu.

"MERSİN İYİ PARTİ İL BAŞKANI OLARAK BUNU BİLMEMEK BENİM HATAMDIR"

Konuşmasında özeleştiri de yaparak, il başkanı olarak başvuruyu kendilerinin yapması gerektiğini bilmesi gerektiğini belirten Koca, “Tek hatam, Mersin İYİ Parti İl Başkanı olarak bunu bilmek zorundaydım. 80 ilde olmamış, bir tek benim ilimde olmuş. Bunun vebali var. Genel Başkanım ve İYİ Parti’ye gönül vermiş herkes ve Mersin’deki herkes benden bunu bekler. Ben de kendimden bunu beklerdim. Bu işlem tamamlansaydı biz bu konuşmaları yapmayacaktık. Ama bir ekipsiniz, siz her yere yetişemiyorsunuz ve çeşitli konularla ilgili size, gelen evrakları okuyup, yorumlayıp size yol gösterecek arkadaşlarınız var. Ben, İl Sekreterim Üzeyir Güleç ağabeyime sonsuz güvenim sebebiyle bu duruma düştüm. Üzeyir Bey, 40 yıl bir bankada görev yapmış, bürokrasinin kurallarını bilen, 8 yıl Milliyetçi Hareket Partisi’nde il sekreterliği görevinde bulunmuş, siyasi tecrübesi olan bir ağabeyim. Hatam benim, kabul ediyorum ama hangi yoldan yanıldığımı, kime güvendiğimi anlatmaya çalışıyorum. Üzeyir Bey, 20 Şubat’ta gazetelere verdiği demeçte, ‘Bu, her ne kadar Genel Başkanımızın kumpas olarak nitelendirdiği bir olay gibi görülüyorsa da gelen bir talimatın yanlış yorumlanmasıdır’ diyor. Bu olayın özeti budur. Hatam, kusurum, eksiğim, kumpasım varsa budur” ifadelerini kullandı.

"PARA TEKLİFİ ALMADIM"

Burhanettin Kocamaz’ın, “Bu kumpas ya hayatları tehlikeye atılacak bir tehdit karşılığı yapılır ya da hayatlarını kurtaracak bir bedel karşılığında yapılır” sözlerine de yanıt veren Koca, şunları söyledi: “Yani öyle bir tespit yapıyor ki, belediye başkanımız, biz kumpası yapmışız, yaptığımız bir gerçek var, iki de sebebi var; ya şantaj ya da para. Allah’a çok şükür, hiç kimse bu konuyu konuşmak için benim yanıma gelemez, gelmedi Burhanettin Bey’e kumpas yapmak için; hiç de para teklifi almadım, teklif de edemezler. Ne tehdit aldık ne bir kuruş para geçti boğazımızdan. Biz böyle insanlar değiliz. Bunun böyle olmadığını anlatmak için üç gün sonra bütün Türkiye’de ‘kumpasçı, hain, içeriden vurulduk’ laflarının muhatabı olarak Ankara’ya gittik ve kendimizi ifade ettik.”

“BİR KURBAN ARADINIZ, BENİ Mİ BULDUNUZ?”

Kocamaz’ın evrakının ve başvuruya dair yetki belgesinin geldiğini söylemeyen il sekreteri hakkında niçin suç duyurusunda bulunmadığını soran Koca şunları söyledi:  “Bir evrakın aslını dosyaya koyup evrakları yok etmesi, Burhanettin Bey’in önünde evrakı gönderen Genel Başkan Yardımcısının sorgulamasıyla ortaya çıkıyor, Üzeyir Güleç halen il binasında Burhanettin Bey ile pozlar veriyor, yemeklere gidiyor. Soruyorum şimdi; genel merkez adına buraya gelip soruşturma yapan ve bizim olayın kara kutusu olan Üzeyir Bey’i tespit eden Hasan Seymen, genel merkez adına Üzeyir Güleç hakkında da niçin suç duyurusunda bulunmazsınız? Soruyorum Burhanettin Kocamaz’a; kendisinin belediye başkanlığı müracaatını yapacak kişinin adına gelen bir yetki belgesi varken, yetki belgesinin arkasında da kendi evrakları varken, bunları ilgilisine vermeyen, il başkanına vermeyen, herhangi bir kişiye sorup doğruyu öğrenmeyen, evrakı dosyaya takıp kendi evraklarını yok eden bir Üzeyir Güleç’i niçin mahkemeye verip de hakkında suç duyurusunda bulunmazsınız? Hamit Tuna’yı vermediniz mahkemeye, Üzeyir Güleç’i vermediniz mahkemeye bir kurban aradınız, beni mi buldunuz?”

GÜLEÇ:  5 AY SENARYO YAZIP ŞİMDİ OYNAMAYA KALKIYORSUN

Dönemin İl Sekreteri Üzeyir Güleç ise kendisine yönelik suçlamalarla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yaptı.

Kendisinin bugüne kadar il ve ilçe teşkilatlarından hiç ayrılmadığını ifade eden Güleç, "Senin beş aydır nerede olduğunu bilen yok. Mahkemede suçsuz bulundum diyorsun.  Madem ben suçluydum. Gelseydin başkanlığını yaptığın teşkilatına kendini savunsaydın. Suçlu Üzeyir Güleç deseydin. 5 ay senaryo yazıp şimdi oynamaya kalkıyorsun. İyi bir oyuncu, şovmen olabilirsin ama iftira atmakla aklanamazsın" dedi. Koca'nın, Burhanettin Kocamaz ve şahsını yıpratmak amacıyla kendisinin evrakları sakladığını iddia ettiğini ve Kocamaz tarafından savcılığa neden şikayet edilmediğini sorduğunu belirten Güleç, "Sakladığımı söylediği yetki belgeleri Burhanettin Kocamaz'ın İl Seçim Kuruluna verilecek belgeleridir. Yani Büyükşehir Belediye Başkan adayının,ilçe belediye başkan adayları ve belediye meclis üyelerinin, seçim kurullarına verilecek evraklarının teslimi ile görevlendirilen kişiye il başkanının önerisi ile genel merkezce verilen yetkilendirme belgeleridir. Bu belgeler olmadan evraklar Seçim Kurullarına teslim edilemez" dedi.

Dönemin İl Başkan Yardımcısı  Orhan Galip ve Koca ile ilgili suçlamalarını sürdüren Güleç şunları söyledi: "Burhanettin Başkanın adaylık başvurusunu genel merkez yapacak diye yönlendirdiğimi iddia etmektedir ki bu iddiaya kargalar güler. Çünkü bırakın siyaset yapanları sokaktaki vatandaşa sorsan il belediye başkan adayını genel merkez belirler. Evrakları o ilin İl Seçim Kuruluna İl Başkanlığı verir. Evrakı teslim edecek kişide yetkilendirilen kişidir. Yine varsayalım ki ben genel merkez verecek dedim, Büyük şehir Belediye Başkan Adayını Genel Merkezin belirleyeceği, İlçe Belediye Başkan adaylarının İl Başkanlığınca belirleneceği, belediye başkan adayları ve meclis üyesi adaylarının evraklarının seçim kuruluna tesliminin 19 Şubat saat 17.00'de Sona ereceği hususları seçim takvimlerinde, yönetmeliklerle vardır. Talimatlar vardır. Bununla ilgili yetkilendirilmiş Orhan Galip bu seminerlere katıldığı gibi tüm İlçe teşkilatlarına eğitim vermiştir."

"KOCA, SENİ ALLAH'A HAVALE EDİYORUM"

Geçmişte belediye meclis üyeliği, il başkan yardımcılığı, il başkanlığı yaptığını söyleyen Koca'nın 'hatalarım var' diye itirafta bulunduğunu öne süren Güleç "İl Başkanlığını başaramamış, yaptığı hataları başkalarına yükleyerek;  mahkemede aklandım, kamu vicdanında da aklanayım istemektedir. Servet Koca seni İlahi adaletin sahibi Allah’a havale ediyorum" ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 “Çocuklar milletimizin geleceğidir”
“Çocuklar milletimizin geleceğidir”
Kariyer Merkezi sektör buluşmaları başladı
Kariyer Merkezi sektör buluşmaları başladı