Advert

"Ankara'da araştırmalıyız!"

"2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planında Mersin’e yapılması beklenen Konteyner Limanı için ‘Mersin’ yerine, ‘Doğu Akdeniz’ ibaresinin yer alması ve Resmi Gazete'de yayınlayarak bu şekilde yürürlüğe girmesi ile ilgili konuşan Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Başkanı Sabri Tekli, Bu konuyu bizim Ankara’da araştırmamız lazım, Neden bu şekilde karara bağlandı? Ne şekilde bir değişiklik oldu? Bunu en iyi bize Lütfi Elvan Bakanımız açıklayacaktır" dedi. Ankara'da yaptıkları görüşmelerde bu konunun kendilerinin de gündemine geldiğini vurgulayan Tekli, Doğu Akdeniz'e kaydırılacağı yönünde bir açıklama yapıldı. Bizim Mersin özelinde beklediğimiz bir yatırım bu. Konteyner Limanı ibaresi ile adı geçen limanı Mersin adıyla beklediğimizi biz de ifade ettik. Ankara’dan geldiğimizde Vahap Başkan MTSO, MTB, ESOB, MÜSİAD başkanlarımız ile mini bir protokol yemeği yedik ve gündemde bu konu vardı. Vahap Başkana hayırlı olsuna gittiğimizde biz bir şey istemedik. Sadece 'Başkanım size nasıl yardımcı olabiliriz' dedik. Bu tür konuları Ankara’da takip etmekten başka Mersin’in bir sorunu yok. Küçük bir lobi oluşturmalıyız. Bu tarz konuları gidip Ankara'da takip etmesi lazım. Bir şey yapılmıyorsa neden yapılmıyor? Yapılıyorsa niçin yapılıyor mantığında hareket etmesi lazım. Vahap Başkana bize bu tarz ihtiyaç olduğunda yanında olacağız dedik" şeklinde konuştu. KONTEYNER LİMANI'NI MERSİN'E BEKLERKEN DOĞU AKDENİZ İBARESİ İLE YER ALDI "Konteyner Limanı'nı Mersin’e beklerken, Doğu Akdeniz derken İskenderun tarafına kaydı mantığını şöyle değerlendiriyorum" diyen Tekli, "İskenderun’da bir metre kare yer yok. İskenderun çanağını incelediğimizde limanı doğru dürüst çalışmıyor ama tünelle belki Gaziantep'e hizmet eder mi mantığı olabilir mi? Oraya da ihtiyaç var ama bizi ilgilendiren Mersin ayağı. Mersin’i çok iyi vurgulamak lazım. Vahap Başkan, Mustafa Gültak Başkan, Tarsus'ta Haluk Başkan ile hep bu tarz çalışmaların birebir içinde olduklarından eminim. Ç ok ciddi çalışmalar yaptılar. Biz de onlarla birlik ve beraberlik içerisinde hareket ettiğimiz müddetçe kazanımlarımız olacaktır" şeklinde konuştu.

admin
Bu içerik 5241 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

MTOSB Başkanı Tekli, Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte basın toplantısı düzenledi.Yenişehir ilçesinde bir restoranda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Tekli,

3. Serbest Bölgede gelinen son durum ile 4. Bölge ve 5. Bölge hedefleri hakkında bilgi verdi.Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ve MTOSB tanıtım filmlerinin ardından, gazetecilerin 24 Temmuz Basın Bayramını kutlayan Tekli yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

1. ve 2. bölgedeki çalışmalar devam ederken 19 bin kişilik istihdamlarının her gün artarak devam ettiğini anlatan Tekli "En büyük kazancımız hiçbir krizin, söylentinin bizi etkilememesi. Fabrikalarımızın şuan işçi çıkarmayıp, sayıyı artırma yönündeler. Bizi en çok sevindiren hususlar bunlar. Biz bu bölgelerin üstüne 3. bölgeyi de faaliyete geçirmek uğraşıyoruz. Çok ciddi ihalelerimiz var. 3. bölgede hedeflenen istihdam artışı 6 bin kişi seviyelerinde. 28 parseli şuan yatırımcılara tahsis ettik. Talep yoğunluğu nedeniyle anlaşamıyoruz. İndirim beklentileri var bu yüzden anlaşamıyoruz. Biç ciddi firmalar peşindeyiz. Ciddi bir taleple karşılaşıyoruz. Piyasalardaki ekonomik kriz söylentileri bizim sanayimizi kesinlikle etkilemiyor. Özellikle ihracat rakamlarımızda ciddi artışlar var. Limanın çevresine, Serbest Bölge’ye, OSB yollarına baktığımızda hareketliliğin ne derece olduğunu görüyoruz. Liman çevresinde manevra yapamaz duruma geldik" dedi.

"HER SEKTÖRE KAPIMIZ AÇIK"

28 firma içinde çok kıymetli tesislerin olduğunu anlatan Tekli "Karma OSB olduğumuzu için her sektöre kapımız açık. Bebek mamasından tutun da beyaz eşya üretimine varıncaya kadar bir çok meslekler bölgemize akın akın geliyor. Biz burayı ilan edeli çok fazla bir süre olmadı ama 3 parselde yatırımcılar inşaat faaliyetlerine başlamış durumda. Çok hızlı bir sürede hizmete açılacağına eminim çünkü iştahlı sanayicimizin yatırımı çabuklaştırma konusunda en güzel yer OSB burası bürokrasisi en kolay yer" şeklinde konuştu.

3. bölgenin altyapı ihalesini Mayıs ayı içerisinde gerçekleştirildiğini anlatan Tekli 17 milyon 500 bin lira tutarında ihale edildi. Altyapımızı zamanında sanayiciye sunmayı hedef koyduk. Ayrıca elektrik üst yapı ihalesine ait ana dağıtım merkezi ihalesinin zarfları açıldı ama pazartesiye netleştireceğiz. 5 firma müracaat etti. Bu yatırım da yaklaşık 2,5 milyon TL tutarında. 3. bölgedeki elektrik altyapısını 850 bin TL tutara mal edeceğiz.

Ciddi para harcayan yatırımcı firmalarımız söz konusu. Yaklaşık 32 parsel devreye girecek.

2. bölge ile 3. bölge arasına DSİ kanalları olduğu için köprü vazifesi gören bir yol yapıyoruz. Bu ihale de netleşti. 3. bölgenin girişini ayrı yapacağız" diye konuştu. 

4. Bölge olarak planlanan yaklaşık 80 hektarlık arazinin yüzde 67’sinin kamulaştırmasını MTOSB olarak gerçekleştirdiklerini belirten Tekli, şahıslara ait olan yüzde 33’lük bölümün kaldığını kaydetti. Tekli, “4. Bölge içinde hazine arazisi olan bir bölüm cezaevi olarak düşünülüyordu. Bunu da Adalet Bakanlığı’ndan Milli Emlak’a dönüştürüp iptal ettirdik ve OSB’ye katma adına çalışmalarımızı başarıyla sürdürdük ve hazine arazilerinin bir kısmını bölgemize hak kazandırdık. Lütfi Elvan ve Mersin Valimize çok teşekkür ediyoruz”dedi.

2. Bölgenin üstünde yer alması planlanan 5. Bölge ile ilgili çalışmalar hakkında da bilgi veren Tekli “293 hektarlık alanını yüzde 37’lik kısmını satın alma ve hazine arazisi olarak müracaat ettik. Burayı da sanayiye dönüştürme konusunda hızlı bir şekilde çalışıyoruz. 3. Bölgede elde ettiğimiz arsa gelirlerini bekletmeden 4. ve 5. Bölgelere harcayarak OSB’lerimizin sınırlarını ne kadar artırırsak o kadar çok fabrikaya sahip oluruz ümidiyle uğraşlarımıza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“2 AY SONRA OTOBANLA BULUŞACAĞIZ”

MTOSB 2. ve 3. Bölgelere hizmet edecek, mevcut yola alternatif olarak planlanan 800 metre uzunluğundaki Kürkçü Mahallesi-3. Bölge arasındaki bağlantı yolunun genişletilmesi çalışmalarının, Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Akdeniz Belediyesi işbirliğinde devam ettiğini anlatan Tekli otoban bağlantı yoluna ilişkin de bilgi verdi. Otoban bağlantısının kavşak çalışması ve kamulaştırma sürecinin tamamlandığını söyleyen Tekli, kalan 2 bin 500 metre uzunluğundaki kısmın yol yapım çalışmalarının devam ettiğini vurguladı. Tekli, “Yaklaşık 2 ay sonra otobanla buluşmayı ümit ediyoruz. Çalışmalar ciddi şekilde sürüyor. Çalışmaların takipçisiyiz. Bu çalışmalarla 1-2 ay içinde otobana çok rahat bir şekilde bağlanırız diye düşünüyoruz. Sanayicilerimiz, heyecanla otobana bağlanmayı bekliyor” şeklinde konuştu.

Model Fabrika ve İnovasyon Merkezi’ni, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile ortak yaptıklarını bildiren Tekli, Çukurova Kalkınma Ajansı’ndan çok ciddi destek aldıklarını ve binaların proje aşamalarının bitme noktasına geldiğini, ağustos ayında ihaleye çıkmayı planladıklarını söyledi.

MTOSB içindeki Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 8 yıl önce kurulduğunu anımsatan Tekli, “Okul artık kontrolden çıktı. Enteresan ve çok güzel şeyler yapıyorlar. Motosiklet motoru ile otomobil ve model uçak yaptılar. Bu yılki hedefimiz 920 öğrenciydi ama kapasitemiz bin 145 öğrenciye ulaşacak şekilde müsait” dedi.

“ROBOT YARIŞMASI'NI MERSİN'DE YAPACAĞIZ

ABD’de düzenlenen FRC (First RoboticsCompetition) Robot Yarışmasının Türkiye ayağını bu yıl Mersin’e almayı başardıklarını vurgulayan Tekli şunları söyledi: “Bu yıl iki öğrencimiz Amerika’daki yarışmada Mersin’i temsil etti. Robot yarışları, Türkiye’de hep İstanbul’da yapılıyordu. Burada başarılı olanlar Amerika’ya gidiyordu. Biz, bu sene FRC’nin düzenlediği Türkiye’de yapılacak ara yarışları Mersin’de yapma kararı aldık. Yarışma, İstanbul’dan sonra ilk kez Mersin’de yapılacak. Türkiye’nin tüm robot takımları, 17-20 Ekim 2019 tarihinde Mersin Servet Tazegül Spor Salonunda sahaya çıkacaklar. Mersin Valiliği himayelerinde, kontrolü tamamen MTOSB’de olacak ve bu turnuvayı Mersinlilere sunacağız. Türkiye’de 18 takım olduğunu biliyoruz. Bizim okulumuz da robot takımıyla bu yarışmada yer alacak.”

Basın mensuplarının 2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planında Mersin’e yapılması beklenen Konteyner Limanı için ‘Mersin’ yerine, ‘Doğu Akdeniz’ ibaresinin yer alması ve Resmi Gazete'de yayınlayarak bu şekilde yürürlüğe girmesi ile ilgili sorularını cevaplayan Tekli, "Bu konu Ankara'da bizim de gündemimize geldi. Doğu Akdeniz'e kaydırılacağı yönünde bir açıklama yapıldı. Bizim Mersin özelinde beklediğimiz bir yatırım bu.  Konteyner Limanı ibaresi ile adı geçen limanı Mersin adıyla beklediğimizi biz de ifade ettik. İki gün önce Ankara’dan geldiğimizde Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, MTSO, MTB, ESOB, MÜSİAD başkanlarımız ile mini bir protokol yemeği yedik ve gündemde bu konu vardı. Biz Vahap Başkana hayırlı olsuna gittiğimizde biz bir şey istemedik. Sadece 'başkanım size nasıl yardımcı olabiliriz' dedik. Bu tür konuları Ankara’da takip etmekten başka Mersin’in bir sorunu yok. Küçük bir lobi oluşturup bu tarz konuları gidip Ankara'da bir şey yapılmıyorsa neden yapılmıyor? Yapılıyorsa niçin yapılıyor mantığında Vahap Başkanın bize bu tarz ihtiyaç olduğunda yanında olacağız dedik" şeklinde konuştu.

"BUNU EN İYİ BİZE LÜTFİ ELVAN BAKANIMIZ AÇIKLAYACAKTIR"

Bu konuyu bizim Ankara’da araştırmamız lazım,  Neden bu şekilde karara bağlandı. Ne şekilde bir değişiklik oldu. Bunu en iyi bize Lütfi Elvan Bakanımız açıklayacaktır" diyen Tekli "Biz konteyner limanı Mersin’e beklerken, Doğu Akdeniz derken İskenderun tarafına kaydı mantığını şöyle değerlendiriyorum. İskenderun’da bir metre kare yer yok. İskenderun çanağını incelediğimizde limanı doğru dürüst çalışmıyor ama tünelle belki Gaziantep'e hizmet eder mi mantığı olabilir mi? Oraya da ihtiyaç var ama bizi ilgilendiren Mersin ayağı. Mersin’i çok iyi vurgulamak lazım. Vahap Başkan, Mustafa Gültak Başkan, Tarsus'ta Haluk Başkan ile hep bu tarz çalışmaların birebir içinde olduklarından eminim, çok ciddi çalışmalar yaptılar. Biz de onlarla birlik ve beraberlik içerisinde hareket ettiğimiz müddetçe kazanımlarımız olacaktır. Birlik ve beraberliği MTSO ile başlattık. Buraya bir şey kazandıracaksak hep beraber gidelim. Şehrimizin korkunç bir potansiyeli var. Bu şehirde ciddi ekmek var biz kıymetini bilmiyoruz" ifadelerini kullandı.

"ŞEHRE ÖZEL TARIM POLİTİKASI YOK"

İmar Planlarının bir an önce çıkması konusunda ciddi çalışmalar olduğunu vurgulayan Tekli  şunları kaydetti: "Şehre özel tarım politikası olmadığı için sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz. Lojistik keza öyle planlı değil. Planla büyüyen bir kent değiliz. Sanayicisiyle büyüyoruz. Devlet desteği almıyoruz. Hükümetten arıtma yapacağız diye hibe de kredi de almadık. Biz sanayicimizle birlikte eğitiminden tutun üretimine varıncaya kadar bu sanayi kuruluşlarını göz önüne getirdiğinizde bu lojistikte niye yok? Tarım politikasında niye yok?. Niye birlik ve beraberlik içinde çalışmıyoruz?. Düzenli tarıma niye sahip olmuyoruz. Düzenli bir lojistik bölgeye niye sahip olmuyoruz. Planlı bir şehre ihtiyacımız var. Mersin'i çok ciddi çalışmalar bekliyor." 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altınışık: Hayat enerjisini resimde buldum
Altınışık: Hayat enerjisini resimde buldum
Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı sona erdi
Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı sona erdi