Advert

Mahkeme kararı hukuka uygun bulmadı

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle haklarında soruşturma açılan ve Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla memuriyetten çıkarılan Gülnar'da görevli bir öğretmen ile Anamur'da görevli bir memur idari mahkeme kararıyla memuriyete iade edildi. İdari mahkeme, Anamur'da görev yapan memurun 2015 yılındaki facebook paylaşımları nedeniyle soruşturma geçirdiğine, memuriyetten çıkarma cezasının ise 2016'da kanuna eklenen bir maddeye göre verildiğine dikkat çekti ve 'suç ve cezaların geriye yürütülemeyeceği yönündeki evrensel hukuk ilkesi gereğince' memuriyetten çıkarma cezasını iptal etti. Mahkeme, her iki dosyada da, adli dava sonucunda cezaya konu olmamış facebook paylaşımlarının, memuriyetten çıkarmaya değil, başka bir disiplin cezasına konu olabileceğine işaret etti.

Mahkeme kararı hukuka uygun bulmadı
Mahkeme kararı hukuka uygun bulmadı admin
Bu içerik 6936 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR/ÖZEL HABER

Mersin 2. İdare Mahkemesi, facebook paylaşımları nedeniyle haklarında hem adli, hem idari soruşturma açılan, adli soruşturmadan ceza almamalarına karşın idari soruşturma sonucunda memuriyetten çıkarılan bir öğretmen ve bir memur hakkındaki memuriyetten çıkarma kararını iptal etti.

Dava dosyasından edinilen bilgiye göre, Siirt'ten Anamur'a tayinle gelen ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde memur olarak görev yapan Ş.V, 2017 yılı içerisinde FETÖ üyeliği iddiasıyla gözaltına alındı. Yapılan incelemede Ş.V'nin FETÖ ile ilişkisi tespit edilemedi ve Ş.V görevine döndü.

Ancak kısa süre sonra Ş.V hakkında, 2015 yılında yaptığı facebook paylaşımlarında terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptığı gerekçesiyle adli ve idari soruşturma açıldı.

 

YDK, 'TERÖR PROPAGANDASI VAR' DEDİ        

Ş.V, hakkında açılan dava kapsamında, Mersin 7.Ağır Ceza Mahkemesi, hükmün açıklanmasının geriye bırakılması yönünde karar verirken Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu, Ş.V'nin memuriyetten çıkarılmasına karar verdi. Yüksek Disiplin Kurulu bu kararını, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na KHK ile eklenen "Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmak, bu örgütlere yardım etmek, kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmak ya da kullandırmak, bu örgütlerin propagandasını yapmak" fıkrasına dayandırdı.

Ş.V'nin avukatı tarafından açılan iptal davasını inceleyen Mersin 2. İdare Mahkemesi, Ş.V hakkındaki adli ceza davasında mahkemenin hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdiğine işaret etti.

 

'İSNAT EDİLEN SUÇ, KANUN DEĞİŞİKLİĞİNDEN ÖNCEYDİ'

 

Mahkeme, YDK'nın memuriyetten çıkarma cezasına dayanak olarak gösterdiği yasa maddesinin, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na sonradan, 2016 yılında çıkarılan bir KHK ile eklendiğine, disiplin soruşturmasına konu olan facebook paylaşımlarının ise 2015 yılına ait olduğuna dikkat çekti.

Ş.V'nin memuriyetten çıkarılmasını hukuka uygun bulmayan mahkemenin kararında şu ifadelere yer verildi:

"Dava konusu disiplin cezasının dayanağı 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125/E-I maddesinin, 03.10.2016 tarih ve 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 75. Maddesiyle eklendiği oysa davacıya isnat edilen eylemlerin anılan maddenin yürürlük tarihinden öncesine dayandığı ve dolayısıyla davacının fiili işlediği tarihten sonraki bir tarihte getirilen aleyhe düzenleme ile cezalandırıldığının anlaşılması karşısında, suç ve cezaların geriye yürütülemeyeceği yönündeki evrensel hukuk ilkesi gereğince, fiillerin işlendiği tarihte yürürlükte olan disiplin hükümleri çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiği, öte yandan davacıya isnat edilen fiiller aynı zamanda suç teşkil eden fiiller olması nedeniyle davacı hakkında adli yargı yerlerince verilmiş olan bir mahkumiyet kararı bulunmadığı ve olağanüstü KHK ile de ihraç edilmediği anlaşıldığından, davacının, 657 sayılı Kanun'un 125/E-I maddesi uyarınca meslekten çıkarılmasına ilişkin işlemde bu yönüyle de hukuka ve mevzuata uygunluk bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır."

 

'ADLİ CEZA YOKSA, DİSİPLİN CEZASI DA OLMAZ'

 

Mersin 2. İdare Mahkemesi, Gülnar İmam Hatip Lisesi'nde görev yapıyorken Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla memuriyetten çıkarılan V.Z adlı öğretmenin de memuriyete iadesine karar verdi.

Edinilen bilgiye göre, V.Z hakkında sosyal medya paylaşımları nedeniyle halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek, dini değerleri aşağılamak iddiasıyla dava açıldı. Gülnar Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada V.Z beraat etti ancak Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu, V.Z'nin memuriyetten çıkarılmasına karar verdi.

İptal davasını görüşen Mersin 2. İdare Mahkemesi, V.Z'nin memuriyetten çıkarılmasına ilişkin disiplin kararını iptal etti. Mahkeme kararında şu ifadelere yer verildi:

"Kanunsuz suç ve ceza olmaz ilkesi uyarınca, ceza yaptırımına bağlanan her bir fiilin tanımının yapılması ve kanunun ne tür fiilleri suç sayarak yasakladığının hiçbir kuşkuya yer vermeyecek şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Sözü edilen suç tanımlaması yapıldıktan sonra, suçun karşılığı olan cezanın ve suç sayılan fiili gerçekleştiren kamu görevlisinin hangi disiplin kuralını ihlal ettiğinin açık bir şekilde ortaya konulması da zorunludur. Söz konusu fiil, mevzuatta öngörülen tanıma uymuyorsa verilen disiplin cezasının hukuka aykırı olacağı açıktır. Uyuşmazlıkta; davacıya isnat edilen fiilinin 'Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmak, bu örgütlere yardım etmek, kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmak ya da kullandırmak, bu örgütlerin propagandasını yapmak' suçu kapsamında olmadığı açıktır. Bu haliyle davacının fiilinin, anılan Kanun hükmündeki suç tanımına uymadığı, diğer bir ifadeyle, 657 sayılı Kanun'un 125/E-(l) maddesiyle örtüşmediği ve disiplin hukukunda yer alan tipiklik şartının gerçekleşmediği anlaşıldığından dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır."

 

'ADLİ DAVA BİTMEDEN, DİSİPLİN SORUŞTURMASI AÇILMAMALI'   

 

Öğretmen V.Z ile milli eğitim memuru Ş.V'nin idari mahkemedeki avukatı Mustafa Erdoğdu, bakanlıkların son dönemde Yüksek Disiplin Kurulu mekanizmasını çok sık çalıştırdıklarına dikkat çekti.

Devlet memurlarının sosyal medya paylaşımlarının dar bir çevreye örneğin arkadaş çevresine hitap etmesi ve görev alanı dışında olması nedeniyle ceza soruşturmasına konu olmaması gerektiğine değinen Erdoğdu, "Bu tür paylaşımlar disiplin soruşturmasına konu olduğunda da en yüksek ceza olan ihracın değil, farklı disiplin cezalarının verilmesi gerekir" dedi.

Sosyal medyadan paylaşım yapan memur hakkında adli soruşturma başladığı anda idari soruşturmanın da başladığına işaret eden Erdoğdu, "Burada biz, adli soruşturma cezayla sonuçlanmadan disiplin soruşturması açılmamasını talep ediyoruz. Ama hem adli soruşturma açılıyor, hem idari soruşturma açılıyor. Adli soruşturma bitmeden disiplin cezası veriliyor. Hatta adli soruşturmadan beraat çıksa bile disiplin cezası veriliyor. Örneğin memur, mahkemede beraat ediyor ama Yüksek Disiplin Kurulu'nca memuriyetten atılıyor" ifadelerini kullandı.

KHK ile memuriyetten atılanların idari dava hakkının olmadığını, Yüksek Disiplin Kurulu kararı ile atılanların ise idari dava açabileceğini ifade eden Erdoğdu, iptal davalarının, mahkemelerin iş yoğunluğuna göre 12 ay ila 15 ay arasında sonuçlandığını söyledi.

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Korkutan yangın
Korkutan yangın
Silifke esnafının tente sorunu çözüldü
Silifke esnafının tente sorunu çözüldü