Güneykent’te çağdışı görüntüler

Belediye eliyle yapılan toplu konutlardan biri olan Güneykent Mahallesi’nin sakinleri, senelerdir düzenli belediye hizmeti alamamaktan yakınıyor. Mahallede bloklar arasındaki boş alanlarda insan boyunda otlar bitmiş, apartman diplerinde ikinci kata kadar uzanan incir ağaçları büyümüş durumda. Bloklar arasındaki boşluklarda biriken çöpler de cabası. Mahallede aylar önce patlayan bir kanalizasyon hattı da öylece kalmış. Lağım suyu sokağa akıyor ama gelip ilgilenen yok.

Güneykent’te çağdışı görüntüler
Güneykent’te çağdışı görüntüler admin
Bu içerik 621 kez okundu.

ESRA ŞASİ YAĞMUR/ÖZEL HABER

Güneykent Mahallesi, 1990’lı yıllarda, Yalınayak köyü sınırları üzerinde Mersin Büyükşehir Belediyesi’nce toplu konutlar yaptırılmasıyla kurulmuştu. Genellikle dar gelirli vatandaşların ikamet ettiği Güneykent, kurulduğu günden bu yana ne Büyükşehir Belediyesi’nden ne de Toroslar Belediyesi’nden yeterli hizmet alamadı.

Belediyelerin adeta unuttuğu Güneykent’te vatandaşların en büyük sorunu ulaşım ve temizlik. Gece geç saatlerde mahalleye dolmuş ya da otobüs bulmakta zorlanan vatandaşlar, Şehir Hastanesi ve yeni otogarın da güzergahında bulunduğu otobüslerin sayısının artırılmasını istiyor.

Vatandaşların temizlik konusundaki en büyük şikâyet kaynağı ise toplu konut blokları arasındaki boşluklar.

Bloklar inşa edileli 30 yıla yakın zaman geçmesine rağmen, bloklar arasındaki boşluklar tanımlanmamış. Bu boşluklar sokak ya da bahçe olarak tanımlanmadığı gibi Toroslar Belediyesi de kurulduğu 1994 yılından bu yana bu boşluklarla ilgili bütüncül bir proje geliştirmemiş. Bazı bloklar arasındaki boşluklar ağaçlandırılıp düzenlenmiş ama büyük kısmı kendi kaderine terk edilmiş.

Mahallede bloklar arasındaki boş alanlarda insan boyunda otlar bitmiş, apartman diplerinde ikinci kata kadar uzanan incir ağaçları büyümüş durumda. Bloklar arasındaki boşluklarda biriken çöpler de cabası. Birçok blok arasındaki boşluklara kötü koku ve haşereden dolayı girilemezken bütün boşlukların aydınlatmasız olması da akşamları bir güvenlik sorunu olarak ortaya çıkıyor.

Vatandaşlar, bloklar arasındaki boşlukların yeşil alan ve park olarak değerlendirilmesini, eğer park ve yeşil alan yapılamıyorsa da en azından aydınlatılmasını talep ediyor.

 

LAĞIM SUYU GÜNLERDİR SOKAĞA AKIYOR

 

Güneykent Mahallesi’nin Toroslar Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi tarafından kaderine terk edildiğini gösteren bir diğer olay ise aylar önce patlayan bir kanalizasyon hattı. 94010 sokaktaki bir apartmanın kanalizasyonunu ana şebekeye bağlayan hat kırılmış. Mahalleli ilgili kurumlara durumu bildirmiş ama patlak kanalizasyon hattının üzerine bir kapak konulup sorun olduğu gibi bırakılmış. Arızalı kanalizasyon hattı kesitinden lağım suları sokağa akmaya devam ediyor. Her gün onlarca çocuğun oyun oynadığı yerlerde lağım suyu birikiyor. Mahalle sakinleri, “Burası hem koku yayıyor, hem çocuklarımız lağım suyunun içinden geçmek zorunda kalıyor. Buraya kalıcı bir çözüm bulmak bu kadar zor mu” diyor.

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale ruhu Erdemli’de yaşatılıyor
Çanakkale ruhu Erdemli’de yaşatılıyor
Bozdoğan: Özgür ve adil bir toplum hepimizin hakkı
Bozdoğan: Özgür ve adil bir toplum hepimizin hakkı