Açılan kooperatif ve şirket yüzde 13 azaldı

​Mersin'de yılın ilk çeyreğinde açılan şirket ve kooperatif sayısı geçen yıla göre yüzde 13 azaldı. Açılan ticaret unvanlı işyeri sayısı ise yılın ilk ayından itibaren Mart ayı sonuna kadar geçen yılın altında seyir izlemesiyle yıllık bazda yüzde 42 daraldı. Mersin Ticaret Borsası'nın işlem hacmi de 2019 yılı Ocak-Mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,3 azaldı.

Açılan kooperatif ve şirket yüzde 13 azaldı
Açılan kooperatif ve şirket yüzde 13 azaldı admin
Bu içerik 5267 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Mart ayı aylık göstergeler bülteninden derlenen bilgilere göre; Mersin'de yılın ilk çeyreğinde açılan şirket ve kooperatif sayısı geçen yıla göre yüzde 13 azalırken açılan ticaret unvanlı işyeri sayısı ise yılın ilk ayından itibaren Mart ayı sonuna kadar, geçen yılın altında seyir izlemesiyle yıllık bazda yüzde 42 daraldı. Yılın ilk çeyreğinde Mersin'de açılan şirket ve kooperatif sayısı azalış hızı Türkiye genelinin üzerinde iken; ticaret unvanlı işyeri sayısı ise

aynı seviyede gerçekleşti. 2019'un ilk çeyreğinde Mersin'de kapanan şirket ve kooperatif sayısı geçen yıla göre yüzde 25 azalış; ticaret unvanlı işyeri sayısı ise yüzde 28 artış kaydetti.

KAPANAN TİCARİ ŞİRKET SAYISININ ARTIŞ HIZI TÜRKİYE GENELİNİN ÜZERİNDE 

Mersin'de kapanan şirket ve kooperatif sayısı azalış; ticaret unvanlı işyeri sayısında ise artış hızı Türkiye genelinin üzerinde gerçekleşti. Mersin'de kurulan yabancı sermayeli şirket sayısı yılın ilk çeyreğinde Türkiye genelinin aksi yönde gelişme kaydederek geçen yılın yüzde 18 altında kaldı.

2019'un Ocak-Mart döneminde Mersin'de ağırlıklı olarak Suriye, Irak ve İran sermayeli firma açıldı. 2018'in ilk çeyreğinde Türkiye genelinde kurulan yabancı sermayeli şirket sayısına göre Mersin iller arasında yüzde 5,4'lük payla 2. sırada yer alırken; 2019'da yüzde 3,5'lik payla 5. sıraya geriledi.

MTSO'YA KAYIT YAPTIRAN ŞİRKET VE KOOPERATİF SAYISI AZALDI

2019 Ocak-Mart döneminde Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'na yeni kayıt yaptıran şirket ve kooperatif sayısı önceki yıla göre yüzde 12; ticaret unvanlı işyeri sayısı ise yüzde 47 azaldı. Kapanan şirket ve kooperatif sayısı geçen yıla göre yüzde 30'luk; ticaret unvanlı işyeri sayısı ise yüzde 8'lik artış kaydetti.  2019 yılı Mart ayı sonu itibariyle 16 bin 659'u faal olmak üzere MTSO'ya kayıtlı üye sayısı 23 bin 70.

BORSA'NIN İŞLEM HACMİ YÜZDE 6,3 AZALDI

Mersin Ticaret Borsası işlem hacmi 2019 yılı Ocak-Mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,3'lük azalışla 1 trilyon 772 milyon 954 bin 722 TL ; işlem gören ürün miktarı ise yüzde 23,3'lük azalışla 906 miliyon 353 bin 987 kg. seviyesinde gerçekleşti. “Bakliyat ve mamulleri” ile “yaş meyveler” hem tutar hem de ürün miktarı bazında işlem hacmindeki daralmada etkili olurken; “hububat” ürün miktarı bazındaki azalışta payı olan bir diğer ürün grubu.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı