Advert

istanbul escort

Pirinci patatese bağladılar

CHP Mersin Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Cengiz Gökçel, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) vadeli satışlarını eleştirdi. Depoların ithal patatesle doldurulduğunu öne süren Gökçel, "Şimdi vadeli pirinç almak isteyene zorla patates satıyorlar!” dedi. Gökçel, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. Önergesinde TMO’nun ithalat politikasını eleştiren Gökçel, yakın zamanda yaşanan gıda krizini aşmak için patateslerin kontrolsüz ve plansızca ithal edildiğini söyledi. Patates hasadına başlandıktan sonra bile ithalatın sürdürüldüğünü hatırlatan CHP’li Gökçel, ürün stokunun eritilmesi için TMO’nun şartlı ürün sattığını ifade etti. Daha önce, ‘Patateste vadeli satış sadece kuru soğan alan kişi ve kuruluşlara yapılacaktır’ denilerek ürün satışlarının şarta bağlandığını hatırlatan Gökçel, plansızca yapılan ithalattan dolayı TMO’nun depolarının dolduğunu, yerli ürünün gelmesiyle birlikte depoları boşaltmak için satışların şarta bağlandığını söyledi.

Pirinci patatese bağladılar
Pirinci patatese bağladılar admin
Bu içerik 227 kez okundu.

CHP Mersin Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Cengiz Gökçel,, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. Önergesinde TMO’nun ithalat politikasını eleştiren Gökçel, yakın zamanda yaşanan gıda krizini aşmak için patateslerin kontrolsüz ve plansızca ithal edildiğini söyledi.

PİRİNÇ ALMAK İÇİN PATATES

Önergesinde, TMO’nun pirinci vadeli olarak almak isteyen kişi ve kuruluşlara patates almış olmayı şart koştuğunu belirten CHP’li Gökçel’in soruları şu şekilde:

1)2019 yılında, önergeyi yanıtladığınız tarihe kadar kaç ton patates ithalatı gerçekleşmiştir?2)Hangi ülkeden ne kadar patates ithal edilmiş, karşılığında hangi para cinsinden ne kadar ödeme yapılmıştır?3)Söz konusu patatesler hangi ayda ne kadar ithal edilmiştir?4)Düşük kalite ve zayiat sebebiyle piyasaya sürülemeyen ne kadar ithal patates vardır, bunların piyasa değeri nedir?5)Vadeli pirinç alımı için şart koşulduğu iddia edilen patatesler insan ve çevre sağlığı açısından mevzuatımıza uygun mudur?6)TMO, 2019 yılı içinde hangi ürünlerin vadeli satışlarını başka hangi ürünün alınmış olması şartına bağlamıştır?7)Bu uygulamanın sebebi TMO’nun ithalat yetkisini plansızca uygulamış olması mıdır?   (Haber Merkezi)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Satrancın büyük ustası Karpov, Mersin’e geliyor
Satrancın büyük ustası Karpov, Mersin’e geliyor
TÜİOSB Başkanı Balta:
TÜİOSB Başkanı Balta: "Bölgesel enerjinin kaynağı kadınlar olacak”