Mücahitlerden Mersinli Gazilere ziyaret

Kıbrıs Barış Harekatının 45. Yıldönümü olan 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına katılmak için Mersin'e gelen Kıbrıs Türk Mukavemet Teşkilatı Derneği İskele Şube Başkanı Ali Abdurrahmanoğlu ve beraberindekiler, KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu ile birlikte Mersin Muharip Gaziler Derneği Başkanı Kemal Cındız'ı ziyaret etti. Kendisinin de Kıbrıs Gazisi olduğunu ifade eden Cındız, Kıbrıs'ta yaşanacak bir savaşta her zaman savaşmaya hazır olduklarını söyledi.

Mücahitlerden Mersinli Gazilere ziyaret
Mücahitlerden Mersinli Gazilere ziyaret admin
Bu içerik 409 kez okundu.

Abidin YAĞMUR

Kıbrıs Barış Harekatının 45. Yıldönümü olan 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına katılmak için Mersin'e gelen Kıbrıs Türk Mukavemet Teşkilatı Derneği İskele Şube Başkanı Ali Abdurrahmanoğlu ve beraberindekiler, KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu ile birlikte Mersin Muharip Gaziler Derneği Başkanı Kemal Cındız'ı ziyaret etti.

KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu ziyarette yaptığı açıklamada; Kıbrıs Barış Harekatının 45. Yıldönümü olan 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları çerçevesinde Mersin'de de etkinliklerinin olduğunu söyledi. Kutlama programı kapsamında her yıl olduğu gibi Kıbrıs'tan gelen Mücahitlerin kendilerini yalnız bırakmadığını ifade eden İnanıroğlu "Kıbrıs Türk Mukavemet Teşkilatı Derneği İskele Şubesi'nden başkanımızla birlikte 12 kişilik bir heyet Mersin'deki kutlamalara katılmak için geldiler. Ayrıca İskele Belediyesi'nden 21 kişilik halk dansları ekibimiz burada. Mersin'e ve Silifke'de törenimiz olacak. Ayrıca çeşitli ziyaretlerimiz oluyor. Valiliğimizi,

Akdeniz Bölge Komutanlığımızı ve Yenişehir Belediye Başkanımızı ziyaretimizin ardından şimdide Muharip Gaziler Derneği Mersin Şube Başkanlığına ziyaretler gerçekleştiriyoruz. 20 Temmuz Bayramını şimdiden kutlar bütün yurttaşlarımızın bayramını kutluyorum. Şehitlerimiz rahmetle geride kalan gazilerimizi minnetlerimizi sunuyoruz" diye konuştu.

CINDIZ: TEKRAR SAVAŞMAYA HAZIRIZ

Muharip Gaziler Derneği Mersin Şube Başkanı Kemal Cındız ise "1974 Kıbrıs Barış Harekatının ilk ayağının Mersin ve civarındaki köylerden giden askerler tarafından başlatıldığına dikkat çekerek

"Dolayısıyla burasının ayrı bir özelliği var. Bu özelliğin sebebi Kıbrıs'ın Mersin'e çok yakın olması ve ilk birliklerin buradan gidip adaya çıkması. Bu bizim için onur meselesidir. Biz adaya çıktığımız zaman şöyle bir sıkıntı oldu. Bütün haritalar İngilizce idi. İngilizce haritaları biz pek bilemedik. Girne'de sıkıştırdılar bizi. Harita bilmediğimiz için yol açma olayı bizim inzibatlar ve mücahitler tarafından oluyordu. O zaman mücahitlerin Türkiye'den giden Mehmetçiğe çok büyük faydaları oldu. Bunun için bizimle birlikte çalışan mücahitlere minnettarız. Bugün o harekatı başarı ile yürüttü isek mücahitlerin çok faydası vardır. Bugün mücahitleri temsilen aramızda olan arkadaşlarımızın buraya gelip bizleri ziyaret etmesinden onur duyduk"

Kıbrıs'ta yaşananları duyunca Kıbrıs'a gitmeyi çok istediğini vurgulayan Cındız şöyle devam etti: "Allah bize onu kısmet etti. Kıbrıs'ta 23 Temmuz 1974'te çıktık. Bu gördüğünüz mücahitlerle birlikte bugünkü sınırları belirledik. Bizim derneğimizde bulunan gazilerimizin 506 kişisi Kıbrıs gazisi, 150 Kore gazisi var. Kore Gazilerimizden 10 tanesi gezer durumda diğerleri yatalak durumda. Dolayısıyla o gazilerimizle orada çok şey başardık. Bugünkü sınırları mücahit kardeşlerimizle beraber çizdiğimiz sınırlardır. İnşaallah bu sınırlardan geri atmayız. Bugünkü Kıbrısla ilgili olan kıta sahanlığı sorunun bizim lehimize çözüleceğini umuyoruz. Akdeniz Bölge Komutanımıza da söyledik. Biz orada tekrar savaşmaya hazırız."

"KIBRIS  BARIŞ HAREKATINI UNUTMADIK"

Kıbrıs Türk Mukavemet Teşkilatı Derneği İskele Şube Başkanı Ali Abdurrahmanoğlu ise Kıbrıs Türkü'nün var oluş mücadelesinde büyük emeklerinin olduğunu söyledi.

1974'te  savaşlarda bizzat bulunduklarını anlatan Abdurrahmanoğlu, "Hasbelkader biz planın dışında kalmıştık. Ancak Türk askeri bizi kurtardı. 1974'te Kıbrıs Barış Harekatını unutmadık. Unutmayacağız. Derneğimizin İskele Şubesi bütün etkinliklerde görevini yapmaktadır. Görevler içinde milli günlerde tören kıtamız törenlere katılmaktadır. Eğitim taburlarında konferanslar vermektedir. Bu derneği yaşatmaya azimliyiz. Anavatan Türkiye ile beraber iç içe omuz omuza bu derneği yaşatacağız. Bizlere destek veren büyüklerimize teşekkür ederiz."

Konuşmaların ardından ziyarette bulunanlar birbirlerine plaket ve çeşitli hediyeler sundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale ruhu Erdemli’de yaşatılıyor
Çanakkale ruhu Erdemli’de yaşatılıyor
Bozdoğan: Özgür ve adil bir toplum hepimizin hakkı
Bozdoğan: Özgür ve adil bir toplum hepimizin hakkı