"Hukuk sisteminin rayına oturması elzemdir"

​Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, 20 Temmuz adli tatilin başlaması nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Hukuk sisteminin rayına oturmasının elzem olduğuna vurgu yapan Yeşilboğaz, “Yargı ne hukukçuların, ne de siyasilerin kişisel çatışmalarını yapacağı bir mekanizmadır. Yargının bağımsızlığına saygı duymak lütuf değil, zorunluluktur” dedi.

admin
Bu içerik 391 kez okundu.

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz 20 Temmuz adli tatilin başlaması nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

"Her ne kadar adalet hizmetinin tatili olmasa da, 20 Temmuz'da başlayan ve 31 Ağustos'ta sona erecek olan adli tatille birlikte yeni dönemde; hukuk sistemimizin rayına oturması, hak arama ve savunma hakkının en temel güvencesi olan avukatlık mesleğinin de, yargının diğer kurucu unsurları gibi Anayasa'da tanımlanarak güvence altına alınması elzemdir" diyen Yeşilboğaz, "Yetkili makamlardan beklentimiz, sorunlarımızın çözümü adına bir an önce gerekli adımların atılmasıdır. Savunmanın olmadığı yerde verilen her hüküm, gayrimeşru olacaktır. Biz avukatlar olarak, adaletin garantisi, mazlumun kapısı olan mesleğimizin geleceği, meslek kuruluşumuzun itibarının artması için; bıkmadan, usanmadan, umutla mücadele etmeye devam edeceğiz. Avukata yapılan üvey evlat muamelesi, sözlü ve fiili saldırılar, bizleri bu mücadelemizden alıkoyamayacaktır" ifadelerini kullandı.

 

"YARGI, KİMSENİN KİŞİSEL ÇATIŞMALARINI YAPACAĞI MEKANİZMA DEĞİLDİR"

Yargının tüm kurucu bileşenlerinin, evrensel hukuk ilkelerini benimsemesi ve uygulaması gerektiğine vurgu yapan Yeşilboğaz, "Yargı, ne hukukçuların ne de siyasilerin kişisel çatışmalarını yapacağı bir mekanizmadır. Yargının bağımsızlığına saygı duymak lütuf değil, zorunluluktur. Vicdan, hukuktan daha üstündür" dedi.

Düşünce ve ifade özgürlüğünün sınırlarının genişletilmesi, yargıya güvenin arttırılması gibi hedefler içeren ve yakın zamanda TBMM'ye sunulacak olan Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin, uygulamayla uyuşmasını temenni eden Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, "Eğer uygulamayı hukukçularımız düzgün yaparsa, siyaseti hukuktan ayrı tutarsa, yargı reform paketi işimize çok yarayacak.

Bu vesileyle; adaletin tesisi için ülkemizin her köşesinde fedakârca görev yapan tüm hukukçu meslektaşlarımızın ve adliye çalışanlarımızın adli tatilini kutluyor, görevi başında şehit olan meslektaşlarımızı rahmetle anıyorum" şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale ruhu Erdemli’de yaşatılıyor
Çanakkale ruhu Erdemli’de yaşatılıyor
Bozdoğan: Özgür ve adil bir toplum hepimizin hakkı
Bozdoğan: Özgür ve adil bir toplum hepimizin hakkı