"Dünya barışını büyüten özgürlüklerdir"

​Mersin Barosu BaşkanıBilgin Yeşilboğaz, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi olan, Ada'ya barış getiren Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 45. yıldönümünü ve 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı yayımladığı yazılı mesajla kutladı.

admin
Bu içerik 661 kez okundu.

Açıklamasında, dünyada her daim barış ve özgürlük ikliminin egemen olmasını  temenni eden Yeşilboğaz, "Dünya barışını büyüten özgürlüklerdir" dedi.

Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz açıklamasında, "20 Temmuz 1974'te Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kıbrıs'ta başlattığı, esaretten özgürlüğe geçişin zaferi olan barış ve özgürlük harekatı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkı, yıllardır verdiği hak ve hürriyet mücadelesinde, baskılara boyun eğmeyeceğini, özgürlüğünü ve bağımsızlığını koruyacağını tüm dünyaya ispat etmiştir. Bu mücadele sonucunda Kıbrıs Adası'nda Türklere yönelik soykırım girişimi önlenmiş ve Ada'da güvenlik ortamı sağlanmıştır" ifadesini kullandı.

20 Temmuz 1974 Barış Harekâtı'nın,  dönemin Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit’in en büyük eseri olduğunu vurgulayan Yeşilboğaz,  "Biz aslında savaş için değil, barış için; yalnız Türklere değil, Rumlara da barış getirmek için adaya gidiyoruz" diyen Bülent Ecevit’in uygulamış olduğu etkin ve kararlı politikasının, Ada'da bağımsızlık zaferinin kazanılmasında önemli yer tuttuğunu söyledi.

"HAK VE HÜRRİYETLER, DEVLETİN ÜSTÜN GÜCÜNE KARŞI GÜVENCE ALTINA ALINMALI"

Hukuk devletinin, demokrasinin, temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınmadan; dünyada tüm insanların özlemini duyduğu barış ortamının sağlanmasının mümkün olmayacağını ifade eden Yeşilboğaz, "Güçlü, istikrarlı, demokratik, tam anlamıyla çağdaş bir Türkiye olmadan, KKTC'nin ve Kıbrıs Türk halkının varlığı ve güvenliği de olmaz. Ada'daki huzurun ve barışın kalıcı olarak devam etmesi konusunda, tüm siyasiler üzerine, düşen görevi yapmalıdır. Hak ve hürriyetler, devletin üstün gücüne karşı korunup, güvence altına alınmalıdır" şeklinde konuştu.

Barış ve özgürlük bayramının dünyanın her yerinde kutlanmasını, dünyada her daim barış ve özgürlük ikliminin egemen olmasını  temenni eden Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, "Dünya barışını büyüten özgürlüklerdir. Kıbrıs Türk halkının Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutluyor, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın mimarı merhum devlet adamı Bülent Ecevit ile Kıbrıs’ın liderlerinden Dr. Fazıl Küçük’ü, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı ve tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla anıyorum" diye konuştu. (Haber Merkezi)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale ruhu Erdemli’de yaşatılıyor
Çanakkale ruhu Erdemli’de yaşatılıyor
Bozdoğan: Özgür ve adil bir toplum hepimizin hakkı
Bozdoğan: Özgür ve adil bir toplum hepimizin hakkı